Slez lesný

Slez lesný, (Malva sylvestris), (Malvaceae – slezovité), cz: Sléz lesní, Homůlky, Sliz planý, en: Common mallow

Charakteristika

Slez lesný je mohutná jedno až dvojročná, niekedy i trváca bylina s vretenovitým dužinatým koreňom. Z koreňa vyrastá vzpriamená, husto chlpatá stonka, ktorá môže dorásť do výšky až 1,5 m. Listy rastú na dlhých stopkách striedavo a sú dlaňovito laločnaté s výraznou žilnatinou.

Kvety vyrastajú v pazušných zhlukoch pozdĺž hlavnej stonky. Sú ružovej alebo svetlofialovej farby a na korunných lupienkoch majú výraznú fialovú žilnatinu. Majú 5 korunných a 5 kališných lístkov. Kvitnú od mája do septembra. Plody majú diskovitý tvar, vďaka čomu získala rastlina rôzne ľudové pomenovania: božie koláčiky, bochníčky, chlebíčky, pagáčiky, alebo pánbožkove syrečky.

Zaujímavosťou je, že slez lesný je veľmi odolný voči suchu a zvykne byť súčasťou divokých kvetinových lúk určených pre opeľovačov.

Výskyt

Slez lesný je euroázijský druh. Na Slovensku sa vyskytuje nerovnomerne, častejšie v teplých polohách, v horských oblastiach nerastie. Pôvodne pochádza z východného Stredomoria, v súčasnosti rastie takmer v celej Európe a zavlečený bol prakticky aj na všetky ostatné kontinenty. Rastie hojne na lúkach a pasienkoch, na okrajoch lesov, na rúbaniskách a pri plotoch a cestách.

Využitie

Využíva sa na liečebné účely, okrem toho sa stonky rastliny dajú použiť pri výrobe lana a kvety sú jedlé, preto sa využívajú ako dekorácia v gastronómii. Kvety sa tiež využívali k farbeniu vlny, octu, vína a iných nápojov na červeno modrú až modrofialovú farbu.

Slez lesný nespôsobuje žiadne nežiaduce účinky ani v prípade dlhodobého užívania. Býva súčasťou viacerých bylinkových čajových zmesí. Pestujú sa aj mnohé vyšľachtené kultivary pre okrasu záhrad.

Zber

Predmetom zberu sú listy (Folium malvae sylvestris) a kvety (Flos malvae sylvestris). Jednotlivé časti sa zbierajú v čase plného kvitnutia (od mája do septembra) za stáleho a slnečného počasia. Nesmú byť prestarnuté a ani napadnuté chorobou (napr. hrdza slezová). Kvety sa odtrhávajú s kalichom a bez stopky. Materiál sa suší v tieni, alebo v sušičke pri teplote 35°C. Sušičku na sušenie byliniek, kvetov, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu. Správne usušený kvet slezu je modrý a šušťavý.

Liečivé účinky

Z účinných látok slez obsahuje slizy, triesloviny, antokyánový glykozid malvín, organické kyseliny a vitamín C. Využitie má rovnaké ako ibiš lekársky.

Užíva sa pri žalúdočných, črevných a dýchacích poruchách, podporuje vykašliavanie hlienov pri kataroch horných dýchacích ciest a pri laryngitíde a používa sa aj ako kloktadlo pri zápale hrdla. Je tiež výbornou prevenciou pre rečníkov a spevákov, pretože je nápomocný pri zachrípnutom a oslabenom hlase a podporuje činnosť hlasiviek. Podporuje hojenie vnútorných zranení, poškodených slizníc a žalúdočných vredov a pomáha tiež pri menštruačných bolestiach a tlmí silné krvácanie.

Priaznivý vplyv má aj pri kožných ochoreniach, ekzémoch, herpesoch, vredoch či rôznych poraneniach. Pomáha nielen k rýchlejšiemu hojeniu rán, ale zároveň znižuje pravdepodobnosť vzniku zápalu.

Príbuzné druhy

Ibiš lekársky (Althaea officinalis) je trváca rastlina, ktorá sa od stredoveku využíva ako liečivá rastlina. Kvitne bielymi alebo jemne ružovými kvetmi. Rastie na vlhkých a na živiny bohatých pôdach, lúkach a pasienkoch, popri cestách a rybníkoch u nás hlavne v oblasti Záhorskej, Podunajskej a Východoslovenskej nížiny.

Slez maurský (Malva mauritiana) je označovaný ako poddruh slezu lesného, má väčšie a výraznejšie sfarbené kvety a obsahuje rovnaké účinné látky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *