Slnečnica ročná, (Helianthus annuus), (Asteraceae – astrovité), en: Common Sunflower
Charakteristika
Slnečnica ročná je jednoročná vysoká bylina s priamou a niekedy aj rozkonárenou stonkou pokrytou chĺpkami (trichómami). Stonka je vyplnená bielou hubovitou dreňou a dorásť môže až do výšky 3 m. Obrastená je veľkými srdcovitými drsnými listami. Listy sú striedavé, stopkaté, s výraznou žilnatinou a pílkovitým okrajom. Na jednej rastline sa zväčša vyvinie 20 – 30 listov. Na konci stonky sa vytvára previsnutý kvetný úbor so žltými okrajovými jazykovitými kvetmi, ktoré sú nerodivé a s terčom s hnedými rúrkovitými kvetmi, z ktorých sa vyvinú plody. Kvetný úbor môže dosahovať veľkosť od 15 do 40 cm. Plody sú početné štvorboké, trochu sploštené nažky.
Slnečnica vytvára mohutný rozkonárený koreňový systém. Hlavný kolový koreň preniká do hĺbky aj viac ako 1,5 m, vďaka čomu môže rastlina prijímať vodu a živiny z hlbších vrstiev pôdy a tak odolávať suchu.
Slnečnica pochádza zo Severnej Ameriky. Pestuje sa na poliach aj v záhradách na celom svete ako olejnina, krmovina a okrasná rastlina. Okrasné formy sú rôzne variabilné, dosahujú rôznu výšku a rôznu veľkosť, tvar a farbu kvetov. V súčasnosti je známych niekoľko desiatok druhov slnečnice.
Rozmnožovanie a výsev
Rozmnožuje sa semenami. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu. Výsev sa robí od polovice apríla do začiatku mája do hĺbky 5 cm. Ideálna teplota pôdy v čase výsevu je 12°C. Vzdialenosť medzi rastlinami v jednom rade by mala byť 25 – 30 cm. Semeno vzchádza za 15 – 20 dní po sejbe. Minimálna teplota pre klíčenie sú 4 °C. Vzídené rastliny znášajú aj slabšie mrazy do -4 až -6°C, čo však vedie k nežiadúcemu rozkonárovaniu stoniek.
Ako pestovať slnečnicu
Umiestnenie
Vhodné je slnečné a teplé stanovište. Najväčšie nároky na teplo má rastlina v priebehu kvitnutia a tvorby nažiek.
Zemina
Darí sa jej v hlinito-piesočnatej kyprej pôde. Menej sa jej darí na ľahkých piesočnatých pôdach, kde býva slabšia úroda. Vyžaduje dostatok vápnika a draslíka v pôde a celkovo je náročná na obsah živín. Výživa a hnojenie majú vplyv na úrodu, obsah oleja aj prípadný výskyt hubových chorôb.
Zálievka
Najviac vlahy potrebuje v čase tvorby pukov, pri nedostatku vlahy tvorí malé kvetné úbory.
Kvitnutie
Kvitne v júni až septembri.
Zber
Termín zberu (semená): august – október (úbory): jún – august
Choroby a škodcovia
Medzi škodcov patria vtáky požierajúce semená po vysiatí alebo pri dozrievaní slnečníc. V pôde požierajú korene rastlín larvy kováčika (drôtovce) a chrústa. Porasty bývajú napádané vijačkou slnečnicovou alebo kukuričnou a voškami. A z chorôb sa vyskytujú hniloby a plesne listov, napríklad pleseň sivá, pleseň slnečnicová, makrofominová hniloba, septorióza slnečnice alebo alternária.
Využitie
Slnečnica má veľký význam v potravinárstve, patrí medzí najvýznamnejšie olejniny. Zo semien sa lisuje vysoko kvalitný a výživovo hodnotný olej, ktorý obsahuje glyceridy nenasýtených kyselín: linolovej a olejovej a nasýtených kyselín: palmitovej a arachovej.
Semeno slnečnice obsahuje olej, 20 – 30 % bielkovín, asi 7 – 10 % cukrov, 3 – 3,5 % minerálnych látok (P, K, Mg, S a Ca), 2 – 3 % hrubej vlákniny, 0,45 % lecitínu, enzýmy, vitamíny a iné látky.
Lúpané semienka sa konzumujú ako pochutiny, na zvýraznenie chuti ich môžete ešte mierne nasucho opražiť a osoliť. Praktické pomôcky do kuchyne aj celej domácnosti nájdete tu.