Srdcovník leví

Srdcovník leví, (Leonotis leonurus)

Srdcovník leví, (Leonotis leonurus), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Lvoušek oranžový, en: Lion’s ear, Lion’s tail

Charakteristika

Srdcovník leví je krovitá vždyzelená rastlina s vetvenými stonkami vysokými 50 až 200 cm, ktoré vyrastajú z hustej, zdrevnatelej bázy a odspodu postupne tiež drevnatejú. Mladé stonky sú dužinaté, duté, štvorhranné so zaoblenými hranami a obrastené sú protistojnými, stopkatými listami. Čepele listov sú úzko kopijovité, dlhé 5 až 10 cm, po obvode sú zubaté a na hornej strane sú drsné. Listy, rovnako ako ostatné časti rastliny, majú veľa aromatických žliazok obsahujúcich éterické oleje a po rozdrvení vydávajú silnú vôňu podobnú vôni mäty.

Srdcovník leví, (Leonotis leonurus)

Nápadné kvety sa zoskupujú v hustých, takmer guľovitých, strapcovito usporiadaných úžľabných lichopraslenoch v hornej časti stonky. Kvety sú rúrkovité, obojpohlavné a majú kratučké stopky. Kalich s ôsmimi zelenými, špicatými lístkami má trúbkovitý tvar a pri zrení plodov sa mierne zväčšuje. Koruna je dvojpyská, zamatovo chlpatá a má oranžovo červenú, červeno žltú, a vzácnejšie tiež svetlo ružovú farbu. Okvetné lístky kvetov údajne pripomínajú uši levov, z čoho vznikol aj názov rastliny. Plody sú po dozretí matne čierne tvrdky uzavreté v trvalom kalichu.

Srdcovník leví, (Leonotis leonurus)

Výskyt

Srdcovník leví je pôvodným druhom subtropického juhu Afriky v Juhoafrickej republike. Vyskytuje sa tam predovšetkým v pobrežných oblastiach západného, severného a východného Kapska a v provincii KwaZulu-Natal. Zriedkavejšie rastie aj vo vnútrozemí. Druhotne bol ako okrasná rastlina rozšírený do mnohých subtropických oblastí v Afrike, Amerike a Austrálii (kde je dokonca považovaný za invázny druh). Stredoeurópske podnebie kvôli mrazivým zimám rastline nevyhovuje.

V južnej Afrike rastie roztrúsene na trávnatých aj kamenistých pastvinách, v nízkych krovinách, lesných lemoch a okolo ciest od morskej hladiny až po nadmorskú výšku 2000 m n m. Rastlina prežije aj bežné požiare, ktoré síce spália jej nadzemné časti, vďaka hlbokým koreňom sa neskôr opäť zazelená, prípadne vyrastie zo semien čakajúcich v pôde na svetlo a voľný priestor na rast.

Srdcovník leví, (Leonotis leonurus)

Rozmnožovanie

Rastlina sa rozširuje semenami, ktorých vyprodukuje veľké množstvo, uvádza sa až 1000 semien za rok. Šíria sa vetrom, vodou, v srsti zvierat alebo ľudským pričinením, napr. orbou alebo poľnohospodárskou technikou. Prirodzenou cestou sa obvykle dostanú do vzdialenosti najďalej 200 až 1000 m.

Na príhodných miestach potom vznikajú jednodruhové kolónie. V niektorých nepôvodných oblastiach, napríklad v južnej a východnej Austrálii, sa rastlina zo záhrad rozšírila do voľnej prírody a je považovaná za invázny druh, ktorý vytláča z prírody pôvodné druhy rastlín.

Rastlinu si rozmnožíte aj odrezkami. Odoberte ich na jar z prezimovaných rastlín alebo v lete zo záhradných rastlín.

Srdcovník leví, (Leonotis leonurus)

Ako pestovať srdcovník leví

Umiestnenie
Uprednostňuje rast na plnom slnku, znáša aj polotieň. Nie je mrazuvzdorný, pri príchode mrazov zhodí listy. Pestovateľské pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zemina
Rastlina nie je obzvlášť náročná na typ pôdy, vyhovuje jej kamenistá, piesočnatá aj hlinitá, stredne priepustná pôda, dobre znáša aj vlhké miesta v blízkosti močiarov a je tolerantná aj voči zasolenej pôde.

Zálievka
Doprajte mu pravidelnú zálievku.

Kvitnutie
Rastliny vysiate skoro na jar kvitnú v jeseni.

Škodcovia a choroby
Nevyskytujú sa vážne problémy s hmyzom alebo chorobami. Vyskytnúť sa môžu molice a roztoče, najmä na prezimujúcich rastlinách.

Srdcovník leví, (Leonotis leonurus)

Tipy na pestovanie

V našich podmienkach môže byť pestovanie náročné. Je to tropická rastlina a u nás sa môže pestovať ako jednoročná rastlina zo semien zasiatych každú jar, alebo ako trvalka v nádobe, ktorá však musí byť prezimovaná v interiéri pri teplotách nad bodom mrazu. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako letničku si rastlinu predpestujte v zime v interiéri, alebo zasejte v záhrade po posledných mrazoch. V prípade, že ju chcete pestovať ako trvalku v nádobe, premiestňujte ju každoročne von po posledných mrazoch. Ak vám takáto rastlina na jeseň zakvitne, prezimujte ju na jasnom slnečnom mieste, kde vám bude kvitnúť až do zimy. Ak vám v jeseni nezakvitne, prezimujte ju v interiéri na chladnom mieste s jasným svetlom a po poslednom mraze ju premiestnite opäť von, kvitnutie by sa následne malo objaviť koncom jari až leta. Rastlina dokáže v jednej sezóne narásť do výšky 90 – 150 cm.

Srdcovník leví, (Leonotis leonurus)

Využitie a zaujímavosti

Srdcovník leví bol domorodými obyvateľmi južnej Afriky považovaný za liečivú a omamnú rastlinu. Obsahuje alkaloid leonurín, ktorý má mierne halucinogénne účinky a aj vďaka nemu sa rastlina využívala v tradičnej medicíne pre široké spektrum ochorení vrátane bolestí hlavy, kašľa, horúčky, astmy, hemoroidov, úplavice aj na uštipnutie hadom. Veľké dávky však môžu vážne poškodiť ľudský organizmus, spôsobujú zmeny vo vlastnostiach a tvorbe červených aj bielych krviniek. Listy, kôra aj korene pri nestriedmej konzumácii spôsobujú hnačky a zvracanie. Pôvodní obyvatelia sušené listy a kvety fajčia a využívajú tak ich narkotické a upokojujúce účinky. Niektorí (súčasní) experimentátori rastlinu využívajú ako náhradu zakázaných omamných rastlín, napr. konope.

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *