Araukária stĺpovitá

Araukária stĺpovitá, (Araucaria columnaris), (Araucariaceae – araukáriovité), cz: Blahočet sloupovitý, en: Coral reef araucaria, Cook pine, New Caledonia pine, Cook araucaria, Columnar araucaria

Araukária stĺpovitá, (Araucaria columnaris)

Charakteristika

Araukária stĺpovitá je úzko kužeľovitý ihličnatý strom, ktorý môže dorásť do výšky 60 m. Ako aj názov napovedá, jej vzrast je úzky až stĺpovitý, šírka spodnej časti koruny zvyčajne nepresahuje 3 m. Kôra na kmeni sa odlupuje v tenkých papierových prúžkoch a je drsná, sivá a živicová.

Jej pomerne krátke, väčšinou vodorovné konáre rastú v praslenoch okolo štíhleho, vzpriameného až mierne nakloneného kmeňa. Na konároch rastú postranné horizontálne vetvičky. Staršie vetvy opadávajú a bývajú nahrádzané mladšími.

Mladé juvenilné listy sú ihličkovité až kopijovité, dospelé listy sú vajcovité až trojuholníkové a šupinovito sa prekrývajú. Ide o jednodomú rastlinu. Samičie šišky sú vzpriamené, šupinaté, vajcovitého tvaru a nachádzajú sa na horných konároch. Samčie šišky sú visiace, šupinaté, valcovité a visia zo spodných konárov. Semená sú vajcovité, dlhé cca 3 cm a majú zaokrúhlené krídla.

Výskyt

Araukária stĺpovitá pochádza z Novej Kaledónie a niekoľkých priľahlých ostrovov v juhozápadnom Tichomorí, kde ju objavil kapitán James Cook na svojej druhej ceste s cieľom oboplávať zemeguľu. Bežne sa nazýva aj Cookova borovica alebo Novokaledónska borovica.

Na týchto súostroviach rastie 13 druhov z celkového počtu 19 zástupcov rodu Araucaria. Araukária sa pestuje v teplých klimatických pásmach, predovšetkým v Austrálii, na severe Nového Zélandu alebo v južnej Kalifornii. Vo svojej domovine rastie v tesnej blízkosti morského pobrežia, na vápencovom substráte, dokonca aj na koralových útesoch. Toleruje zasolenú pôdu, najčastejšie stúpa do nadmorskej výšky iba 50 m.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré musia byť čerstvé, inak dobre neklíčia, takže nie je vhodné dlhodobo ich skladovať.

Čerstvé semená teda zasejte okamžite do samostatných kvetináčov, ktoré naplňte zmesou piesku a rašeliny, ku ktorej môžete ešte pridať malé množstvo aktívneho uhlia. Výsev treba zavlažiť malým množstvom vody a následne povrch prikryte sklom. Udržíte mu tým zvýšenú vzdušnú vlhkosť a teplo. Postarajte sa aj o systematické vetranie. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Ako pestovať araukáriu

Umiestnenie
Rastlina nie je mrazuvzdorná, v našich podmienkach sa pestuje ako izbová rastlina. Najlepšie rastie v jasných slnečných, ale trochu chladnejších miestnostiach s ochranou pred priamym popoludňajším slnkom, ktoré môže spôsobiť vyblednutie farby listov. Teplota by nemala klesnúť pod 10°C.

Zemina
Uprednostňuje piesčitú, rašelinovú, dobre priepustnú pôdnu zmes. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zálievka
Potrebuje dostatočnú pôdnu vlhkosť bez nadmerného premokrenia. Najlepšia je stála vlhkosť, ale v zime zálievku mierne znížte. Vyhnite sa nadmernému zalievaniu.

Starostlivosť
Araukáriu môžete v lete letniť na miestach chránených pred silným vetrom. Na zimu ich preneste dovnútra. Debničky, kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Škodcovia a choroby
Keď sa pestuje ako izbová rastlina, dávajte pozor na roztoče alebo molice. V zle priepustných pôdach sa môže vyskytnúť hniloba koreňov.

Príbuzný druh

Mladé stromy, na ktorých sú juvenilné listy, sú takmer na nerozoznanie od príbuzného druhu Araucaria heterophylla, ktorý pochádza z ostrova Norfolk pri pobreží Austrálie. S vekom získava novokaledónska borovica oveľa tenší a stĺpovitejší vzhľad ako borovica z ostrova Norfolk. Araucaria heterophylla má trojuholníkovú siluetu so šírkou spodnej časti koruny až 10 m.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *