Železnec vznešený

Železnec vznešený, (Metrosideros excelsa, syn. Metrosideros tomentosa), (Myrtaceae – myrtovité), cz: Železnec ztepilý, en: Pohutukawa tree, New Zealand Christmas tree, Iron tree

Charakteristika

Železnec vznešený alebo tiež Pohutukawa v maorskom jazyku je vždyzelený neopadavý strom považovaný za endemit Nového Zélandu. Dorastá do výšky 20m a vyhovujú mu prímorské pobrežné oblasti. Známy je svojou schopnosťou prežiť aj na skalnatých neistých takmer vertikálnych útesoch. Zvyčajne rastie ako viackmeňový rozložitý strom s kupolovitou korunou. Kmene a konáre má niekedy lemované matnými, vláknitými vzdušnými koreňmi. Listy sú podlhovasto oválne s bledou centrálnou žilkou, kožovité a zospodu plstnaté.

V lete (na Novom Zélande v decembri) sa tvoria veľké jasno červené kvety s dlhými početnými tyčinkami, ktoré pripomínajú tyčinkovec kopijovitolistý. Kvety však môžu byť aj oranžové, ružové, žlté alebo biele. Kultivar ´Aurea´ má napríklad kvety žlté.

Výskyt

Železnec vznešený pochádza z pobrežných oblastí Severného ostrova Nového Zélandu. Naturalizovaný bol aj v iných krajinách s miernym až tropickým podnebím, vrátane juhovýchodnej Austrálie, kde rastie na pobrežných útesoch neďaleko Sydney. V USA v pobrežnej Kalifornii je pre svoj dekoratívny vzhľad obľúbený vo výsadbe na uliciach a trávnikoch, hoci v San Franciscu začal vyvolávať obavy z toho, že jeho koreňový systém ničí kanalizačné vedenie a chodníky.

V parkovej pobrežnej výsadbe je možné strom vidieť na Azorských ostrovoch (v Atlantickom oceáne) alebo aj na Stredomorských ostrovoch – napríklad na Malte, kde boli urobené aj fotky k tomuto článku.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Semená sa musia zasiať čerstvé, pretože čím sú staršie, tým sa životaschopnosť výsevu zníži, najmä ak sa semená nechajú vyschnúť. Vtedy trvá doba klíčenia aj niekoľko týždňov až mesiacov. Semená jemne zatlačte do výsevného substrátu, ktorý celý čas udržujte vlhký, no nie premokrený. Množenie odrezkami nebýva veľmi úspešné, ak, tak treba použiť výhonky z mäkkého dreva. Záhradné doplnky a pomôcky si vyberiete tu.

Ako pestovať železnec

Umiestnenie
Rastlinu pestujte na svetlom stanovišti s niekoľkými hodinami priameho slnka denne. V lete jej prospieva letnenie a v zime zazimovanie na chladnom, ale svetlom mieste, kde nemrzne (minimálna teplota 5 – 7°C).

Zemina
Darí sa mu na suchej kamenistej pôde (vo svojej domovine je to rastlina, ktorá ako prvá kolonizuje lávové polia). Pre pestovanie v nádobách použite rovnomernú zmes hlinitého substrátu, listovky a hrubšieho piesku.

Zálievka
Zálievku vykonávajte pravidelne a rovnomerne ideálne odstátou vodou. V zimnom období aj počas zazimovania sa substrát udržiava suchší, nenechajte ho však úplne preschnúť.

Kvitnutie
Kvitne v lete (u nás jún, júl, august). Na Novom Zélande kvitne od novembra do januára s vrcholom začiatkom leta (polovica až koniec decembra).

Choroby
Medzi významných škodcov vo svojej domovine patrí introdukovaná vačica požierajúca listy.

Využitie

Na Novom Zélande je voskovec vznešený považovaný za tradičný symbol Vianočných sviatkov. Domáci obyvatelia si pod jeho rozkvitnutou korunou organizujú vianočné grilovacie pikniky, keďže, ako je známe, na južnej pologuli majú v decembri v čase Vianoc najväčšie letné horúčavy.

Drevo tohto stromu je veľmi tvrdé a využívalo sa na stavbu lodí.

U nás je možné pestovať ho vo väčšej nádobe na balkónoch a terasách. V zime je potrebné ho premiestniť do nemrznúcich priestorov, napríklad do zimných záhrad. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Príbuzné druhy

Železnec mnohotvarý (Metrosideros polymorpha), inak tiež ʻōhiʻa lehua je veľmi podobný vždyzelený strom endemický pre zmenu na Havajských ostrovoch. Toleruje širokú škálu pôdnych aj teplotných životných podmienok. Tiež patrí medzi pionierske druhy na vychladnutých lávových poliach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *