Tabak lesný

Tabak lesný, (Nicotiana sylvestris), (Solanaceae – ľuľkovité), en: Woodland tobacco, Flowering tobacco, South American tobacco

Charakteristika

Tabak lesný je trváca okrasná rastlina dorastajúca do výšky 150 cm. Hoci ide o krátkovekú trvalku, v chladnejších oblastiach sa bežne pestuje ako letnička. Má jednoduché, pevné, trochu lepkavé listy, pričom spodné listy sú stopkaté a horné sú s čepeľou čiastočne obklopujúcou stonku. Kvety visia v strapcovitých súkvetiach ponad listy na vrcholoch rozvetvených stoniek. Sú biele, rúrkovité a môžu byť dlhé viac ako 7 cm. Údajne pripomínajú padajúce hviezdy. Ich intenzívna vôňa je najsilnejšia v noci, lákajú tak nočných opeľovačov. Každý kvet vyprodukuje veľké množstvo malých semien v plodoch – vajcovitých tobolkách.

Predpokladá sa, že táto rastlina je jedným z rodičov druhu Nicotiana tabacum, rastliny používanej v modernej produkcii tabaku. Všetky časti tabaku lesného však môžu pri konzumácii spôsobovať nepohodlie alebo podráždenie.

Rodové meno získala rastlina na počesť Jeana Nicota (1530-1600), francúzskeho veľvyslanca v Lisabone, ktorý priniesol tabak do Francúzska.

Výskyt

Tabak lesný je juhoamerický druh pôvodom z podhorských oblastí severozápadnej Argentíny a južnej a strednej Bolívie. Pestuje sa ako okrasná rastlina aj v ďalších subtropických oblastiach sveta, kde môže občas aj splaňovať (napr. v Kalifornii).

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré si pestovatelia vysievajú od februára do marca (ideálne 6-8 týždňov pred dátumom posledného mrazu) do pareniska alebo na parapet. Vysievajú sa plytko alebo priamo na povrch do vzdialenosti 3 cm od seba. Vhodné je potom výsev navlhčiť a prekryť fóliou, alebo môžete využiť miniskleník. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Na záhon ich presaďte po pominutí rizika mrazov, pred tým im pôdu prekyprite do hĺbky aspoň 20 cm. Po posledných mrazoch môžete semená vysiať aj priamo na záhon.

V optimálnych pestovateľských podmienkach sa rastlina rozmnožuje samovýsevom.

Ako pestovať tabak

Umiestnenie
Vyhovuje mu plné slnko, hoci v horúcich letných dňoch ocení aj čiastočný popoludňajší tieň.

Zemina
Najlepšie sa mu darí v organicky bohatej, trvalo vlhkej a zároveň dobre priepustnej pôde.

Kvitnutie
Kvitne od júna do prvých mrazov. Odkvitnuté súkvetia odstraňujte, podporíte tým ďalšie kvitnutie. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Zálievka
V priebehu vegetácie rastliny pravidelne zalievajte a kyprite.

Škodcovia a choroby
Príležitostné problémy môžu spôsobiť vošky a niektoré chrobáky. Tabak nesaďte do blízkosti iných členov čeľade ľuľkovitých (paradajky, zemiaky, paprika, baklažán…) z dôvodu možného prenosu vírusu tabakovej mozaiky a iných chorôb.

Využitie

U nás sa pestuje ako vysoká okrasná letnička, ktorej sa bude dariť na miestach, kam svieti slnko celý deň za predpokladu, že jej poskytnete aj dostatok vlahy. Svoje miesto nachádza v tradičných záhradách a zámockých parkoch, v kvetinových lúčnych záhonoch, ktoré lákajú opeľovačov, aj v motýlích záhradách a voňavých výsadbách.

Vhodné miesto pre rastlinu je v blízkosti terasy alebo chodníka, kde si budete môcť užiť jej voňavé kvety, ktorými obohatí záhony do neskorého leta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *