Titónia diversifolia

Titónia diversifolia, (Tithonia diversifolia, syn. Helianthus quinquelobus, Mirasolia diversifolia), (Asteraceae – astrovité), en: Tree marigold, Mexican tournesol, Mexican sunflower, Japanese sunflower

Charakteristika

Titónia diversifolia je jednoročná alebo viacročná bylina krovitého rastu, ktorej drevnatejúce vzpriamené stonky dorastajú do výšky 1,2–3 m. Listy sú striedavé, niekedy aj protistojné, dlhé 10 – 15 cm, v obryse sú vajcovité a tvarom pomerne variabilné. Majú 3 až 7 ostrých lalokov, na báze sa klinovito zbiehajú do stopky a na vrchole sú špicaté. Pomerne početné úborové kvety žltej až žltooranžovej farby môžu dosahovať veľkosť 5 až 15 cm. Rastú jednotlivo na stopkách na koncoch výhonov. Plody sú tmavohnedé nažky dlhé 5 mm.

Pomenovanie dostal tento druh podľa gréckej mytológie po Titónovi, bratovi Trójskeho kráľa Priama a manželovi bohyne ranných zôr Éós. Mladý pár spolu odišiel do Etiópie, kde sa Tithonos stal kráľom a Éós preňho vyprosila u Dia nesmrteľnosť. Zabudla však požiadať aj o večnú mladosť, takže Tithónos časom tak zostarol, že sa scvrkol a premenil sa na cikádu (cvrčka).

Výskyt

Tithonia diversifolia pochádza z Mexika a Strednej Ameriky, vďaka tomu ju volajú aj mexická slnečnica. V súčasnosti je rozšírená v tropických a subtropických oblastiach sveta, okrem spomínanej južnej Ameriky aj v Západnej Indii, Afrike, Ázii, Austrálii a na mnohých ostrovoch v Tichom a Indickom oceáne. V týchto oblastiach rastie ako bežná rastlina až burina na okrajoch ciest, pustatín, polí, lesov a sadov, na brehoch riek a na narušených lokalitách v nadmorských výškach od hladiny mora do 2300 m. Pestuje sa aj ako okrasná rastlina zväčša ako súčasť živých plotov v záhradách, z ktorých uniká a naturalizuje sa na zanedbaných prímestských pozemkoch a okolitých narušených oblastiach. Vytvára husté porasty, ktoré častokrát vytláčajú pôvodnú vegetáciu, preto sa na niektorých miestach považuje za invazívnu burinu.

Rozmnožovanie a výsev

Rozmnožuje sa semenami. Tithonia diversifolia vytvára veľké množstvo malých semien, ktoré sú rozptyľované vetrom, vodou aj zvieratami. Semená sa môžu šíriť aj odpadom zo záhrad. Ak chcete rastlinu pestovať, semená si vysejte v prvej polovici jari. Môžete ju vysiať aj v jeseni. Pre jednoročky sa však viac odporúča jarný výsev. Výsev sa robí na povrch substrátu a klíčenie trvá 2 – 3 týždne.

Rastlinky si môžete predpestovať na parapete, v skleníku alebo parenisku. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Rastlina je citlivá na mráz, von sa preto presádza až koncom mája.

Ako pestovať titóniu

Umiestnenie
Vyhovuje jej stanovište na svetlom a slnečnom mieste, toleruje aj polotieň. Preferuje oblasti, kde sa priemerné ročné teploty pohybujú od 15°C do 31°C, ale znesie teploty od 12°C do 38°C.

Zemina
Rastlina znesie širokú škálu pôdnych typov pôd vrátane chudobných, piesočnatých aj hlinitých, ideálne dobre priepustných zemín s rozsahom pH 6,1-7,8, V bohatých pôdach vytvára titónia slabé stonky s príliš hustým olistením. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zálievka
Zálievka stačí mierna, dokáže tolerovať čiastočné sucho.

Kvitnutie
Kvitne v závislosti od vonkajších poveternostných podmienok a stanovišťa od leta až do neskorej jesene.

Využitie

V tropických a subtropických oblastiach sa pestuje ako záhradná okrasná rastlina komponovaná do živých plotov. Využíva sa aj na zelené hnojenie, na zlepšenie pôdy a k predchádzaniu erózie v agrolesníckych systémoch. Je to tiež užitočná kŕmna plodina pre hospodárske zvieratá, ako sú kozy a dobytok. Listy sa používajú v tradičnej medicíne na liečbu zápchy, bolesti žalúdka, pečene, pri poruchách trávenia a bolesti hrdla a ako antivirotikum. Rastlina tiež obsahuje látky, ktoré majú biologické účinky proti hmyzu, ako sú termity. Z tohto dôvodu sa používa ako prírodný insekticíd.

Príbuzné druhy

Titónia okrúhlolistá (Tithonia rotundifolia) je menšia, zato tiež mohutná letnička, ktorá sa objavuje aj záhradách v našich zemepisných šírkach. Dorastá do výšky 120 – 180 cm, má listy bez lalokov alebo so zaoblenými lalokmi. Jej kvety majú jasno žlté stredy a oranžové alebo červené „okvetné lístky“ dlhé 2 – 3,5 cm.

Slnečnica hľuznatá (Helianthus tuberosus) má listy bez lalokov. Jej kvetné hlávky majú oranžovohnedé až tmavohnedé stredy a žlté „okvetné lístky“ dlhé 2 – 3 cm. Ide rovnako o mohutnú rastlinu, dorastá do výšky 2 – 3 m. Pod zemou má hľuzy, nazývané topinambury, vhodné na konzumáciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *