Tyčinkovec kopijovitolistý

Tyčinkovec kopijovitolistý, kalistemon, krásnokvet, (Callistemon citrinus), (Myrtaceae – myrtovité), en: Bottlebrush plant, cz: Štětkovec kopinatý

Tyčinkovec kopijovitolistý, (Callistemon citrinus)

Charakteristika

Tyčinkovec kopijovitolistý je okrasný krík pochádzajúci z Austrálie. Dorastá do výšky 1,2 m. Vidno ho pestovať v záhradách v oblasti Stredomoria. Vďaka svojim nezvyčajným kvetom pôsobí veľmi exoticky. Jeho kvety nemajú okvetné lístky, skladajú sa z husto na seba natesnaných červených tyčiniek so žltými prašníkmi. Zoskupené sú v cca 10 cm dlhom súkvetí, ktoré svojím tvarom pripomína červeno sfarbené kefy na umývanie pohárov alebo fliaš.

Ďalšou zaujímavosťou je, že konár tyčinkovca prevyšuje kvety, za kvitnúcim súkvetím pokračuje v raste, a vytvára olistenie. Listy na celej rastline sú úzke, podlhovasto kopijovité. Vďaka nim má tyčinkovec akoby pichľavý vzhľad. Aby rastlina kvitla, každý rok jej treba odrezať odkvitnuté konáriky.

U nás je to črepníková rastlina vhodná na pestovanie na balkónoch a terasách. V zime sa umiestňuje do zimných záhrad, ak je taká možnosť, podobne ako oleander, alebo čínska ruža.

Rozmnožovanie a presádzanie

Rozmnožiť si ho môžete výsevom semien na jar, alebo zakorenením vrcholových nevyzretých bylinných odrezkov začiatkom leta. Úspešné môže byť aj zakoreňovanie polodrevnatých odrezkov v auguste.

Rastlinu presádzajte každé dva až tri roky na jar. Zväčšujte kvetináč až do doby, keď rastlina dorastie do želanej veľkosti. Potom už len vymieňajte každoročne vrchnú vrstvu zeminy za čerstvú.

Tyčinkovec kopijovitolistý, (Callistemon citrinus)

Ako pestovať tyčinkovec kopijovitolistý

Umiestnenie
Rastlinu umiestňujeme na veľmi svetlé stanovište s niekoľkými hodinami priameho slnka denne. V lete jej prospieva letnenie a v zime zazimovanie na chladnom, ale svetlom mieste, kde nemrzne (minimálna teplota 5 – 7°C).

Zemina
Vhodná zemina je rovnomerná zmes hlinitého substrátu, listovky a hrubšieho piesku. Potrebuje kyslejší substrát s pH okolo 5. Rastline neprospieva vápnik v pôde. Kvalitný substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Zálievku vykonávajte pravidelne a rovnomerne. Rastlina býva citlivá na vyschnutie koreňového balu aj na prelievanie, ktoré môže spôsobiť vznik hubových chorôb. Na zálievku používajte odstátu vodu. V zimnom období aj počas zazimovania sa substrát udržiava suchší, nesmie však úplne preschnúť. Prihnojovať môžete na jar a v lete.

Kvitnutie
Kvitne v lete (máj, jún, júl, august). Mierne suchší substrát počas obdobia vegetačného pokoja (počas zazimovania) podporuje zakladanie kvetných púčikov. Aby tyčinkovec dobre kvitol, potrebuje aj dostatok slnka v lete.

Vlhkosť vzduchu
Rastlina dáva prednosť nižšej vzdušnej vlhkosti (suchému vzduchu) a dostatočnému prúdeniu vzduchu.

Choroby
Ak vám rastlina chradne, schnú a opadávajú jej listy, môže to byť spôsobené nedostatkom svetla, nevhodnou teplotou, prievanom či nesprávnou zálievkou a výživou, prípadne kombináciou týchto faktorov.

Starostlivosť po odkvitnutí

Po odkvitnutí môžete rastlinu strihať a tvarovať. Aby kvitla aj v ďalšom roku, zrezávanie je priam žiadúce. Tohtoročné výhonky zrežte aspoň na polovicu. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť napríklad tu. Zároveň je treba rastlinu preniesť na slnečné chránené miesto, to napomôže vyzrievaniu dreva a podporí násadu kvetov na ďalšiu sezónu.

Diskusia k článku “Tyčinkovec kopijovitolistý

 • 1. júna 2020 at 21:01
  Permalink

  Pestujem tycinkovec vonku už 4rokom (Malacky) tento rok mi konečne zakvitol, vedeli by ste mi poradiť ako ho správne ostrihať po odkvete, teraz ma krík výšku cca150cm, ďakujem za radu. S pozdravom Černý L

  Reply
  • 2. júna 2020 at 9:31
   Permalink

   Nebojte sa toho, rastlinu je treba strihať a tvarovať, aby bola pekná. Odstrihnite, čo zavadzia a ako píšem, tohtoročné výhonky môžete skrátiť na polovicu. Prajem veľa úspechov pri pestovaní.L.

   Reply
 • 2. júna 2020 at 9:40
  Permalink

  Ďakujem veľmi pekne za radu

  Reply
 • 4. marca 2021 at 10:42
  Permalink

  Dobry den
  minuly rok som si kupila tycikovec na kmieniku .Krasne mi kvitol , prosperoval, nadherne vyhnal nove vyhonky.
  Mala som ho vonku az do konca oktobra. Potom so ho preniesla do garaze , no tmavsia miestnost s oknom. Po tyzdni mi zacali schnut listy a opadavat. Tak som ho premiestnila na chodbu kde je omnoho viac svetla. Opadanie sa zastavilo a s kmienika zacal vyhanat vyhonky a aj s niektorych vetviciek. No neviem co sa stalo , opat zoschli vsetky listy.. mam z neho uplne hole konare a ked ich odlomim su suche. Polievala som raz za dva tyzdne. Mam ho v crepniku s odvodom vody… Da sa to este zachranit ? mam obavu ze nie.. Pls o radu .Dakujem S. Malacky

  Reply
  • 5. marca 2021 at 16:58
   Permalink

   Dobrý deň,
   Ťažko sa diagnostikuje takto na diaľku, ale ak sú konáre suché, už z nich nič nebude. Skúste ho ostrihať, ak by ešte zostalo niekde živé drevo, môže z neho vyhnať nové výhonky. Všetky uschnuté konáriky odstráňte. Skontrolujte tiež, či nemá veľmi preschnutý substrát a prípadne ho zalejte a možno ešte presuňte na iné miesto. Ako píšem, ak rastlina chradne, schnú a opadávajú jej listy, môže to byť spôsobené nedostatkom svetla, nevhodnou teplotou, prievanom či nesprávnou zálievkou a výživou, prípadne kombináciou týchto faktorov.

   Reply
 • 31. decembra 2021 at 15:49
  Permalink

  Dobrý deň. Mne sa stalo podobne. V lete krásny dali sme dovnútra na jeseň chvíľku bol nadherny aj vyzeralo ze začne kvitnúť bol v obývačke pri okne. Presunula som ho na horné poschodie do nekúpenej chodby ale teplej pri balkón čiže svetla ma dosť a začal schnut listy sa skrutíli este neopadali úplne ale padajú potroche. Aj som ho trosku prihnojila univerzálnym hnojivom ale polievala studenou vodou.
  Akoto možem zachrániť??

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.