Tyčinkovec kopijovitolistý

Tyčinkovec kopijovitolistý, Kalistemon, Krásnokvet, (Callistemon citrinus, syn: Melaleuca citrina), (Myrtaceae – myrtovité), en: Bottlebrush plant, cz: Štětkovec kopinatý

Tyčinkovec kopijovitolistý, (Callistemon citrinus)

Charakteristika

Tyčinkovec kopijovitolistý je okrasný krík, ktorý vo svojich prirodzených podmienkach môže dorásť až do výšky 5 m, zvyčajne však dorastá do 1 – 3 m. Vďaka svojim nezvyčajným kvetom pôsobí veľmi exoticky, pripomínajú totiž červeno sfarbené kefy na umývanie pohárov a fliaš a vďaka tomu ju volajú aj Bottlebrush plant. Kvety nemajú okvetné lístky, skladajú sa z husto na seba natesnaných červených tyčiniek s prašníkmi. Usporiadané sú asi do 10 cm dlhých klasov na koncoch konárov, ktoré za vytvoreným kvetom pokračujú v raste a tvoria olistené vetvičky. Niekedy kvety vyrastajú aj v pazuchách horných listov.

Striedavo rastúce listy sú pevné, kožovité, ploché, podlhovasto kopijovité s užším koncom pri základni a so zašpicatením na konci. Aj vďaka nim má tyčinkovec akoby pichľavý vzhľad. Na povrchu listov je viditeľný veľký počet zreteľných olejových žliaz. Mladý rast je často pokrytý jemnými hodvábnymi chĺpkami.

Plody sú drevité, miskovité tobolky usporiadané vo valcovitých zhlukoch pozdĺž stonky. Tobolky zostávajú neotvorené na konároch, kým rastlina alebo časť, ktorá ich nesie, neodumrie.

Výskyt

Celý rod Callistemon je endemický v Austrálii a zahŕňa pod seba asi 50 druhov. Vyskytuje sa v blízkosti pobrežných oblastí Nového Južného Walesu a jeho areál siaha aj západným a južným smerom. Je to odolný a prispôsobivý druh, bežný vo svojom prirodzenom prostredí. Callistemon citrinus bol jednou z prvých austrálskych rastlín pestovaných mimo Austrálie, ktorú v roku 1789 doviezol Joseph Banks (1743 – 1820) (anglický prírodovedec, botanik a patrón prírodných vied) do Anglicka. Rastlina je v súčasnosti široko pestovaná v mnohých iných regiónoch a naturalizovaná v roztrúsených lokalitách vrátane Stredomoria. U nás sa zvykne pestovať v niekoľkých kultivaroch ako rastlina do nádoby. Veľmi pekne a kompaktne vyzerá kultivar Callistemon ‚LITTLE JOHN‘ alebo ‚BETTER JOHN‘, ktoré sú veľmi kompaktné trpasličie odrody.

Rozmnožovanie a presádzanie

Rozmnožiť si ho môžete výsevom semien na jar, alebo zakorenením vrcholových nevyzretých bylinných odrezkov začiatkom leta. Úspešné môže byť aj zakoreňovanie polodrevnatých odrezkov v auguste. Záhradné doplnky a pomôcky si vyberiete tu.

Rastlinu presádzajte každé dva až tri roky, tiež na jar. Zväčšujte kvetináč až do doby, keď rastlina dorastie do želanej veľkosti. Potom už len vymieňajte každoročne vrchnú vrstvu zeminy za čerstvú.

Tyčinkovec kopijovitolistý, (Callistemon citrinus)

Ako pestovať tyčinkovec

Umiestnenie
Rastlinu umiestnite na veľmi svetlé stanovište s niekoľkými hodinami priameho slnka denne. V lete jej prospieva letnenie a v zime zazimovanie na chladnom, ale svetlom mieste, kde nemrzne (minimálna teplota 5 – 7°C).

Zemina
Vhodná zemina je rovnomerná zmes hlinitého substrátu, listovky a hrubšieho piesku. Potrebuje kyslejší substrát s pH okolo 5. Rastline neprospieva vápnik v pôde.

Zálievka
Zálievku vykonávajte pravidelne a rovnomerne. Rastlina býva citlivá na vyschnutie koreňového balu aj na prelievanie, ktoré môže spôsobiť vznik hubových chorôb. Na zálievku používajte odstátu vodu. V zimnom období aj počas zazimovania sa substrát udržiava suchší, nesmie však úplne preschnúť. Prihnojovať môžete na jar a v lete.

Kvitnutie
Kvitne v lete (máj, jún, júl, august). Mierne suchší substrát počas obdobia vegetačného pokoja (počas zazimovania) má pozitívny vplyv na zakladanie kvetných púčikov. Aby tyčinkovec dobre kvitol, potrebuje aj dostatok slnka v lete.

Vlhkosť vzduchu
Dáva prednosť nižšej vzdušnej vlhkosti (suchému vzduchu) aj dostatočnému prúdeniu vzduchu.

Choroby
Ak vám rastlina chradne, schnú a opadávajú jej listy, môže to byť spôsobené nedostatkom svetla, nevhodnou teplotou, prievanom či nesprávnou zálievkou a výživou, prípadne kombináciou týchto faktorov.

Starostlivosť po odkvitnutí

Po odkvitnutí môžete tyčinkovec strihať a tvarovať. Aby kvitol aj v ďalšom roku, zrezávanie je priam žiadúce. Tohtoročné výhonky zrežte aspoň na polovicu. Záhradné nožnice môžete nájsť tu. Zároveň je treba rastlinu preniesť na slnečné chránené miesto, to napomôže vyzrievaniu dreva a podporí násadu kvetov na ďalšiu sezónu.

  • Tyčinkovec kopijovitolistý, (Callistemon citrinus)
  • Tyčinkovec kopijovitolistý, (Callistemon citrinus)
  • Tyčinkovec kopijovitolistý, (Callistemon citrinus)
  • Tyčinkovec kopijovitolistý, (Callistemon citrinus)

8 komentáre k “Tyčinkovec kopijovitolistý

  • 1. júna 2020 at 21:01
    Permalink

    Pestujem tycinkovec vonku už 4rokom (Malacky) tento rok mi konečne zakvitol, vedeli by ste mi poradiť ako ho správne ostrihať po odkvete, teraz ma krík výšku cca150cm, ďakujem za radu. S pozdravom Černý L

    Reply
    • 2. júna 2020 at 9:31
      Permalink

      Nebojte sa toho, rastlinu je treba strihať a tvarovať, aby bola pekná. Odstrihnite, čo zavadzia a ako píšem, tohtoročné výhonky môžete skrátiť na polovicu. Prajem veľa úspechov pri pestovaní.L.

      Reply
  • 2. júna 2020 at 9:40
    Permalink

    Ďakujem veľmi pekne za radu

    Reply
  • 4. marca 2021 at 10:42
    Permalink

    Dobry den
    minuly rok som si kupila tycikovec na kmieniku .Krasne mi kvitol , prosperoval, nadherne vyhnal nove vyhonky.
    Mala som ho vonku az do konca oktobra. Potom so ho preniesla do garaze , no tmavsia miestnost s oknom. Po tyzdni mi zacali schnut listy a opadavat. Tak som ho premiestnila na chodbu kde je omnoho viac svetla. Opadanie sa zastavilo a s kmienika zacal vyhanat vyhonky a aj s niektorych vetviciek. No neviem co sa stalo , opat zoschli vsetky listy.. mam z neho uplne hole konare a ked ich odlomim su suche. Polievala som raz za dva tyzdne. Mam ho v crepniku s odvodom vody… Da sa to este zachranit ? mam obavu ze nie.. Pls o radu .Dakujem S. Malacky

    Reply
    • 5. marca 2021 at 16:58
      Permalink

      Dobrý deň,
      Ťažko sa diagnostikuje takto na diaľku, ale ak sú konáre suché, už z nich nič nebude. Skúste ho ostrihať, ak by ešte zostalo niekde živé drevo, môže z neho vyhnať nové výhonky. Všetky uschnuté konáriky odstráňte. Skontrolujte tiež, či nemá veľmi preschnutý substrát a prípadne ho zalejte a možno ešte presuňte na iné miesto. Ako píšem, ak rastlina chradne, schnú a opadávajú jej listy, môže to byť spôsobené nedostatkom svetla, nevhodnou teplotou, prievanom či nesprávnou zálievkou a výživou, prípadne kombináciou týchto faktorov.

      Reply
  • 31. decembra 2021 at 15:49
    Permalink

    Dobrý deň. Mne sa stalo podobne. V lete krásny dali sme dovnútra na jeseň chvíľku bol nadherny aj vyzeralo ze začne kvitnúť bol v obývačke pri okne. Presunula som ho na horné poschodie do nekúpenej chodby ale teplej pri balkón čiže svetla ma dosť a začal schnut listy sa skrutíli este neopadali úplne ale padajú potroche. Aj som ho trosku prihnojila univerzálnym hnojivom ale polievala studenou vodou.
    Akoto možem zachrániť??

    Reply
  • 7. júla 2023 at 16:21
    Permalink

    Dobry den,
    Tiez mam kupeny tycimkovec, bol krasne rozkvitnuty, no teraz odkvitol vyhana len listy a nekvitne
    Treba ho nejako ostrihat alebo co mi poradite,aby znovu kvitol.
    Ma slnecne stanoviste
    Dakujem
    Dobiasova

    Reply
  • 23. októbra 2023 at 11:23
    Permalink

    Dobrý deň, kúpila som si tyčinkovec pred 2dňami. Plánujem ho mať na terase, ktorú na zimu zatvárame sklenenými dverami. Je to stromčekový typ, chcem sa opýtať, či je možné ešte k nemu do zeme niečo dosadiť aby ten kmienok nebol taký opustený. Na jar ak to na zimnej terase zvládne, ho chcem presadiť do väčšieho črepníka, no k nemu by som niečo chcela pichnúť, znáša sa s inými kvetmi, či rastlinami?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *