Zimozeleň menšia

Zimozeleň menšia, (Vinca minor), (Apocynaceae – zimozeleňovité), cz: Barvínek, Brčál, en: Bigleaf periwinkl

Zimozeleň menšia (Vinca minor)

Charakteristika

Zimozeleň menšia je trváca bylina dorastajúca do veľkosti od 15 do 60 cm. Má plazivé až poliehavé sterilné byle, ktoré na báze drevnatejú a pri dotyku s pôdou zakoreňujú. Kvitnúce byle sú vystúpavé. Listy sú protistojné, elipsovité, kožovité a vždyzelené. Na líci sú lesklejšie, na rube sú bledšie a majú slabo podvinutý okraj. Kvety sú jednotlivé vyrastajúce z pazúch listov. Bývajú modrej alebo fialovo ružovej farby a zriedkavejšie aj biele. Majú stopky a sú veľké cca 1,5 – 2 cm. Plod je valcovitý mechúrik s drobnými semenami. Celá rastlina je jedovatá.

Obľúbená je pre nenáročnosť a schopnosť vytvoriť súvislý vždyzelený koberec aj v tieni. Často sa používa ako náhrada trávnika.

Zimozeleň menšia (Vinca minor)

Výskyt v prírode

Pochádza z oblastí Stredomoria, ale rozšírená je aj v severnejších polohách. V prírode sa vyskytuje na svetlých aj tienistejších stanovištiach bohatších na minerálne látky v miernych až oceánických oblastiach Európy. Rastie v svetlých listnatých lesoch, krovinách a lesných čistinkách od nížin do podhorského stupňa.

Rozmnožovanie

Zimozeleň menšia sa rozmnožuje hlavne vegetatívne, delením staršieho porastu. Zo stonkových uzlov na miestach, kde vyrastajú protistojné listy a poplazy sa dotýkajú zeme, zimozeleň vytvára korienky. Zakorenením vznikne nová rastlina, z ktorej vyrastajú nové poplazy. Najvhodnejšie obdobie na delenie rastliny je na jar, ale rastlina sa dobre ujíma prakticky počas celého vegetačného obdobia.

Pri delení rastliny sa snažte čo najviac zachovať korene. Na novom stanovišti zimozeleň dobre zahrňte zeminou a polejte.

Zimozeleň menšia (Vinca minor)

Ako pestovať zimozeleň

Umiestnenie
Rastlina sa sadí na tienisté a polotienisté miesta pod stromy a kríky. Primerané množstvo svetla podporí bohaté kvitnutie aj celkový bohatý a hustý rast. V tieni sa jednotlivé plazivé výhonky vyťahujú a listy vytvárajú nariedko.

Zemina
Ideálna zemina má vyšší obsah minerálnych látok, je vlhká, priepustná a výživná, mierne vápnitá. Zimozeleň je však nenáročná rastlina a bude sa jej dariť v bežnej záhradnej pôde.

Zálievka
Vyhovuje jej vlhkejšie tienisté prostredie. Občasné zavlaženie v horúcich suchých dňoch neuškodí.

Rez
Zastrihávanie jej nevadí. Je to pomerne invazívna rastlina a má tendenciu prerastať priestor, ktorý sme jej určili. Začiatkom jari je vhodné ju zostrihať, aby sa priveľmi nerozrástla. Záhradné nožnice si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne od marca do júna.

Zimozeleň menšia (Vinca minor)

Využitie

Zimozeleň je pôdopokryvná rastlina, vhodná na pestovanie na tienistých miestach a v podraste stromov a kríkov, podobne ako brečtan alebo zimozeleň väčšia, kde môže jednoducho nahradiť trávnik. Netrpí na choroby ani ju nenapádajú škodcovia.

Je mrazuvzdorná. Tmavozelenými neopadavými listami oživí aj zimnú záhradu. Na rozdiel od brečtanu sa nesnaží šplhať po opore vyššie a radšej sa plazí po zemi. Prostredníctvom dlhých zakoreňujúcich sa poplazov sa rýchlo rozrastá. Využíva sa na spevnenie naklonených záhonov.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbiera nadzemný výhonok, vňať (Herba vincae minoris). Mladé, vyvinuté výhonky sa ručne odrežú, rozložia sa v tenkých vrstvách a sušia sa rýchlo v tieni alebo umelo pri teplotách do 45 °C. Usušený materiál obsahuje veľký počet alka­loidov, najdôležitejší je vinkamín, používaný v liekoch proti vysokému tlaku, triesloviny, saponín, pektíny a organické farbivá. V zimozeleni boli objavené účin­né látky na liečbu nádorov a hypertónie. Tieto látky sa vo väčších množstvách získavajú z druhu Vinca americana.

Liečivo sa používa pri krvácaniach z nosa a z ďasien a v gynekológii. Pôsobí aj proti hnačkám a záchvatom kašľa a znižuje hladinu cukru a počet bielych krviniek v krvi. Používa sa tiež na prípravu kloktadiel pri zápaloch ústnych slizníc. Pred každým použitím na liečebné účely je nevyhnutná konzul­tácia s lekárom.

  • Zimozeleň menšia (Vinca minor)
  • Zimozeleň menšia (Vinca minor)
  • Zimozeleň menšia (Vinca minor)
  • Zimozeleň menšia (Vinca minor)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *