Vianočný kaktus

Vianočný kaktus, (Schlumbergera), (Cactaceae – opunciovité / kaktusovité), en: Christmas cactus, Thanksgiving cactus, Crab cactus

Charakteristika

Vianočný kaktus, ktorý zvykne zdobiť mnohé domácnosti, bol vyšľachtený z jedného druhu epifytického kaktusu ceneného pre farebné kvety v zimnom období. Neustále sa šľachtia nové kultivary. Rastlina má listovito sploštené stonky zložené z článkov so zárezmi a pichľavo vyzerajúcimi okrajmi. Nové články vyrastajú z vrcholov už existujúcich článkov. Jednoducho na seba nadväzujú, vetvia sa a po čase sa celé stonky oblúkovito skláňajú. Rastlina nemá listy, hoci spomínané článkové segmenty ich pripomínajú. Bazálne články časom hrubnú a drevnatejú. V zime, alebo skoro na jar sa na koncoch článkov objavujú kvetné púčiky, z ktorých vyrastú výrazné kvety. Kvety sú trúbkovité, veľké okolo 5 cm, tvorené dvomi vrstvami nazad ohnutých kvetných lupienkov, z ktorých vyčnievajú tyčinky. Najčastejšia farba býva červená alebo ružová. Plody sú bobule, ktoré môžu mať viac alebo menej výrazné hrany. Rastlina zväčša dorastá do výšky a šírky 60 cm.

Rozmnožovanie a presádzanie

Rozmnožuje sa delením. Jednoducho oddeľte článok alebo aj vetvičku z viacerých článkov a nechajte ju zakoreniť v zmesi rašelinového substrátu, určeného na zakoreňovanie odrezkov. Niekedy sa na báze článkov tvoria automaticky adventívne korene, ktorými sa oddelený článok ľahko uchytí v zemi. Množenie odrezkami sa vykonáva v čase, keď rastlina práve nekvitne.

Ak korene prerastú drenážnu vrstvu črepníka, môžete kaktus presadiť do väčšieho. Vhodné obdobie je po odpočinku, koncom jari, začiatkom leta. Väčšie rastliny s prevísajúcimi konárikmi pekne vyniknú aj v závesných košíkoch.

Ako pestovať vianočný kaktus

Umiestnenie
Rastlina sa pestuje v interiéri, keďže nie je mrazuvzdorná. Počas roka pestujte vianočný kaktus v polotieni, na zimu ho premiestnite na jasné filtrované svetlo. V lete ho nevystavujte priamemu slnku. Keď tvorí púčiky a ide kvitnúť, nemeňte mu úroveň svetla, ani ho nepremiestňujte, inak púčiky odpadnú.

Zemina
Vyhovuje mu dobre priepustná rašelinová zemina s prídavkom hrubého piesku.

Zálievka
Počas obdobia rastu sa odporúča bohatá zálievka, substrát udržujte stále vlhký. Po odkvitnutí zalievajte približne počas obdobia 8 týždňov len občas, až do doby začiatku rastu nových článkov na jar. Znížením intenzity zálievky navodíte rastline po odkvitnutí krátky oddych. Potom zálievku opäť zvýšte.

Vlhkosť vzduchu
Aj keď ide o kaktus, prirodzené prostredie tejto rastliny sú dažďové pralesy, nie suché púšte. Preto rastlina potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť. Odporúča sa pravidelne jej rosiť alebo sprejovať listy mäkkou vodou (neobsahujúcou vápnik). Kvetináč môžete postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvety sa objavujú na rastline každoročne a napriek tomu, že ide o vianočný kaktus, obdobie kvitnutia môže byť posunuté dopredu aj dozadu od neskorej jesene do konca zimy. Ideálna rastlinka vám doplní svojimi kvetmi vianočnú výzdobu. Pre viac vianočných ozdôb a dekorácií, kliknite sem.

Hnojenie
Od jari do jesene pridajte rastline do zálievky raz za mesiac tekuté hnojivo paradajkového typu, so zvýšeným obsahom draslíka.

Vianočný kaktus, (Schlumbergera)

Starostlivosť a životný cyklus rastliny

Po odkvitnutí, ako už bolo spomínané, sa odporúča dopriať rastline kľud počas obdobia približne 2 mesiacov. Okrem obmedzenia zálievky je vhodné aj čiastočné zníženie teploty prostredia. Rastové obdobie začína v apríli a trvá do augusta až septembra. Vtedy rastlina vytvára nové články, predlžujú sa stonky a zároveň hustnú. V lete sa odporúča zabezpečiť rastline tzv. letnenie na záhrade. Nájdite jej chránené a tienené miesto niekde pod kríkmi. Letnením sa posilní vitalita rastliny, zosilnenjú jej kmeňové články a podporí sa aj násada kvetov v nasledujúcej sezóne. Od septembra do novembra nastáva druhé kľudové obdobie, ktoré, spoločne so skracujúcim sa denným osvetlením vedie k násade kvetov. V tomto období sú vhodné nižšie teploty a vyššia vzdušná vlhkosť. Rastlina kvitne v decembri a januári. V závislosti od konkrétneho kultivaru môže byť obdobie kvitnutia posunuté.

Po odkvitnutí sa môže urobiť mierny rez, vďaka ktorému sa rastlina posilní a zahustí. Nie je však nevyhnutný.

Príbuzné druhy

Najčastejšie sa predávajú a pestujú hybridy vianočného kaktusu Schlumbergera truncata a Schlumbergera buckleyi. Truncata začína kvitnúť od novembra a v USA sa predáva už na deň vďakyvzdania. Jej stonkové články sú hlboko zubovito vykrajované a úkrojky na konci článku pripomínajú krabie klepetá. Hybridy buckleyi začínajú kvitnúť trochu neskôr, v decembri.

Hybridy skupiny Schlumbergera Reginae nasazujú kvety aj bez jesenného kľudového obdobia a v záhradníctvach bývajú v ponuke celoročne.

Veľkonočný kaktus (Rhipsalidopsis gaertneri, syn. Hatiora gaertneri) je veľmi podobne vyzerajúci kaktus s rovnakými nárokmi na pestovanie. Kvitne až na jar, v období Veľkej noci. Dorastá do veľkosti 30 cm. Pochádza z Brazílie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *