Vojnovka belasá

Vojnovka belasá, (Polemonium caeruelum), (Polemoniaceae – vojnovkovité), cz: Jirnice modrá, en: Jacobs-ladder, Greek valerian

Charakteristika

Vojnovka belasá je trváca, mrazuvzdorná vzpriamená kvitnúca bylina. Dorastá do výšky 30 – 80 cm. Pri zemi vytvára zhluky lístia približne do výšky 50 cm nad ktorými vyrastajú redšie olistené stonky nesúce kvety. Listy sú nepárno perovito zložené z oválnych končistých jasne zelených lístkov. Spodné listy sú dlhostopkaté, horné sú krátkostopkaté alebo sediace. Kvety sa tvoria na vrchole stonky, alebo vyrastajú z pazúch listov v závinkoch a vytvárajú mierne ovisnutý koncový strapec. Majú miskovito zvončekovitý tvar a sú bledomodrej farby so žltými tyčinkami uprostred. Zriedkavo môže byť farba kvetov aj biela. Plod je tobolka.

Výskyt

Vojnovka belasá je rozšírená v miernom pásme Európy a zasahuje až po západnú Sibír. Druhotne sa dostala aj do prírody Severnej Ameriky. Vyskytuje sa na vlhkých a na minerálne látky bohatších, často vápenatých stanovištiach. Rastie na pastvinách, lesných čistinkách, v svetlých lesoch a na brehoch vodných plôch od nížin do podhorského stupňa.

Rozmnožovanie

Jednoducho si ju rozmnožíte delením trsov alebo semenami. Delenie starších trsov môžete vykonávať prakticky kedykoľvek v priebehu roka s výnimkou obdobia s najvyššími teplotami. Semená sa vysievajú v marci až máji. Výsev udržiavajte stále vlhký. V optimálnych životných podmienkach sa vojnovka rozširuje samovýsevom. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.

Ako pestovať vojnovku

Umiestnenie
Obľubuje polotienisté až tienisté stanovištia. Najlepšie sa jej darí v chladnejšom letnom podnebí. Nevyhovujú jej vysoké teploty. Bude však rásť aj na slnku, pokiaľ bude mať dostatok vlahy.

Zemina
Uprednostňuje bohaté, humózne, trvalo vlhké a priepustné pôdy. Substrát jej nenechajte nikdy vyschnúť.

Zálievka
Udržujte jej stredne vlhkú až vlhkú zeminu. Ak jej necháte zeminu vyschnúť, začnú jej hnednúť konce listov.

Kvitnutie
Kvitne od mája do júla, prípadne aj do augusta, závisí to od okolností. Po odkvitnutí môžete rastlinu zrezať až po bazálne listy. Predídete tým samovýsevu a podporíte prípadné neskoré letné kvitnutie.

Choroby a škodcovia
Rastlina nemáva vážne problémy. Vyskytnúť sa však môže škvrnitosť listov alebo múčnatka, najmä vo vlhkom počasí. Umiestnenie na slnku zas môže spôsobiť spálenie listov. A zvyknú si na nej pochutnať slimáky. Pasce na slimáky aj plašiče škodcov nájdete tu.

Využitie

V záhrade si ju vysaďte do tienistejšieho zákutia, ktoré svojimi svetlozelenými štrukturovanými listami a modrými kvetmi určite rozžiari. Hodí sa aj do prostredia skaliek, lesných a chatových záhrad, kvetinových lúk alebo ako lem popred vyrastené kríky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *