Hadovník väčší

Hadovník väčší, Užovník, Hadí koreň, (Bistorta major syn. Polygonum bistorta), (Polygonaceae – stavikrvovité), cz: Rdesno hadí kořen, en: Meadow bistort, European bistort, Snakeweed, Adderwort

Charakteristika

Hadovník väčší je trvalá bylina so zhrubnutým dužinatým zakriveným hnedým podzemkom, ktorý je zvnútra biely. Podzemok je stočený a šupinatý kvôli zbytkom uschnutých stoniek a listov a tým pripomína hada, vďaka čomu mohla rastlina dostať svoje pomenovanie. Z podzemku vyrastá prízemná ružica kopijovitých listov a priama stonka zakončená klasom ružovo sfarbených kvetov. Kvetný klas môže dosiahnuť veľkosť až 7 cm. Stonka je nevetvená a okrem kvetov nesie aj stonkové striedavé sediace alebo objímavé listy rovnakého tvaru. Dorastá do výšky 100 cm. Plod je trojhranná nažka.

Výskyt

Hadovník väčší patrí medzi eurázijské druhy. Uprednostňuje mierne podnebné pásmo Európy a Ázie a miestami zasahuje aj do subarktického pásma. U nás rastie v horskom a subalpínskom stupni, zriedkavejšie aj v pahorkatinných údoliach, kam býva zvyčajne splavovaný vodou. Je to svetlomilná až polotieňomilná rastlina vyžadujúca hlboké, humózne, čerstvo vlhké pôdy. Obľubuje aj sutinové, presakujúcou vodou ovplyvňované pôdy.

Kvitne od mája až do augusta na vlhkých horských lúkach, slatinách, v lužných a zmiešaných lesoch a na brehoch vodných tokov a rybníkov. Svojimi navzájom prepletenými podzemkami spevňuje nepevné brehy vodných tokov.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sú roznášané vetrom, a môže sa množiť aj delením podzemkov.

Využitie

Na liečebné účely sa zbierajú podzemky starších rastlín ( Rhizoma bistortae). Vykopávajú sa na jar alebo na jeseň po odkvitnutí rastlín. Očistia sa a zbavia sa zelených častí a korienkov a rozrežú sa na menšie časti. Materiál sa suší na slnku alebo v sušičkách pri teplote do 60°C a následne sa uskladní v uzavretej nádobe. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu.

Obsahuje triesloviny, škrob, kyselinu galovú, elagovú a kremičitú, minerálne soli a iné. Usušená droga má zvieravú a trpkú chuť. Údajne obmedzuje rozmnožovanie herpes vírusov. Kyselina elagová pomáha zastaviť krvácanie.

V minulosti sa hadí koreň používal v ľudovom liečiteľstve ako protilátka pri uštipnutí hadom. V súčasnosti sa prášok z jeho koreňa užíva proti hnačke pri úplavici. Jeho silný sťahujúci účinok sa využíva pri krvácaní tráviaceho traktu, pri zápaloch čriev a slizníc, pri hemoroidoch aj silnej menštruácii.

Priaznivý vplyv má aj vysoký obsah škrobu v podzemku, ktorý spôsobuje silnejšiu tvorbu hlienov. Droga tvorí tiež základnú zložku kloktadiel, ktoré sa používajú pri zápaloch ústnej dutiny a mandlí a pri trhaní zubov. Prikladá sa aj na zapálené sliznice a na opuchy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *