Borák lekársky

Borák lekársky, (Borago officinalis), (Boraginaceae – borákovité), cz: Brutnák lékařský, en: Borage

Charakteristika

Borák lekársky je jednoročná rastlina s rozkonárenou stonkou, na ktorej vyrastajú striedavé sediace vajcovité listy. Vytvára tiež prízemné listy na stopkách, ktoré vyrastajú v ružici. Stonky, listy aj kališné lístky má výrazne štetinato chĺpkaté. Na koncoch stoniek visia dlhostopkaté kvetné púčiky, z ktorých sa vyvinú kvety blankytne modrej farby hviezdicovitého tvaru. Niekedy môžu byť aj bielej alebo ružovkastej farby. Vyrastajú v riedkych strapcoch. Plody sú hnedé tvrdky so semenami obsahujúcimi olej. Rastlina môže dorásť do výšky 30 – 100 cm. Pochádza zo Stredomoria, odkiaľ sa rozšírila do ostatných krajín.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Netreba ho predpestovávať, výsev stačí urobiť priamo na vonkajší záhon v záhrade v apríli. Semená si vysejte do hĺbky 1 cm a do riadkov vzdialených od seba 25 cm. Doba klíčenia trvá 1 – 2 týždne ( pri teplote 15 – 18 °C) . Najslabšie sadeničky vyjednoťte a ostatné môžete nechať bez ďalších zásahov. Borák sa bude na svojom stanovišti obnovovať sám, voľne sa vysemeňuje, takže v nasledujúcej sezóne vám s vysokou pravdepodobnosťou vyklíčia semenáčiky. Nemá veľmi rád presádzanie, ak ho veľmi chcete presadiť, urobte tak čím skôr, kým je rastlina ešte malá, najneskôr, keď sa na nej vyvinú typické plstnaté lístky. Pomôcky a doplnky do záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať borák

Umiestnenie
Nájdite mu umiestnenie na slnečnom, teplom a bezveternom stanovišti. Znesie aj polotieň, na slnku však lepšie kvitne.

Zemina
Vyhovuje mu kyprá, dobre priepustná zemina bohatá na minerály, no znesie aj chudobné pôdy.

Zálievka
Borák potrebuje dostatok vlahy hlavne pri klíčení. Dôležité je ale vyhnúť sa premokreniu substrátu.

Starostlivosť
Počítajte s tým, že sa rastlina rýchlo rozrastá a vyžaduje pomerne veľa priestoru. Ak ju chcete mať viac pod kontrolou, môžete si ju pestovať aj vo väčšej nádobe. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Vetvenie rastliny podporíte tým, že jej na začiatku kvitnutia zrežete kvetné stonky. Rastliny tak budú kompaktnejšie a robustnejšie. Zrezaním rastliny koncom leta ju povzbudíte k tvorbe čerstvých jemných listov na neskorší zber.

Choroby a škodcovia
Na listoch si pochutnávajú húsenice babôčky bodliakovej. Občas sa môže vyskytnúť múčnatka.

Kvitnutie
Kvitne od mája do septembra. Kvitnutie nastáva približne 10 týždňov od výsevu.

Zber vňate
Zber sa robí odrezávaním hornej časti vňate, rastlina potom opäť obrastie. Zbierať sa dajú aj úplne mladé listy už po ôsmich týždňoch od výsevu, kedy má rastlina výšku cca 15 – 30 cm. Jedlé sú aj kvety.

Využitie

Rastlina je veľmi dekoratívna, nenáročná a dlho kvitnúca a tak ju môžete pestovať ako súčasť rozkvitnutých bylinkových alebo kvetinových eko záhonov a lúk určených pre opeľovačov, v ktorých sa bude každoročne nanovo vysievať a obnovovať.

Borák využijete aj v kuchyni ako listovú zeleninu. Mladé lístky majú chuť a arómu podobnú uhorkám a obsahujú veľa vitamínu C. Pridávajú sa do šalátov (spolu s cibuľkou a kôprom), do polievok, dressingov a majonéz alebo do čerstvých smooties a môžete ich podusiť na masle spolu s inou zeleninou. Jedlými kvetmi originálne ozdobíte servírovaný pokrm. Výbavu do kuchyne si doplníte tu. Listy aj vňať si pre neskoršiu potrebu môžete zmraziť alebo usušiť v sušičke potravín. Sušením listy strácajú chuť a arómu, sú však vhodné do bylinkových čajov a na zápary.

Liečivé účinky

Okrem kuchynského spracovania sa borák využíva pre jeho liečivé účinky. Obsahuje triesloviny, slizové látky, živice, saponíny, kyselinu kremičitú, minerálne látky (hlavne draslík, vápnik, mangán) a ďalšie. Borák pôsobí protizápalovo pri príznakoch reumatizmu a pri chorobách z prechladnutia. Má mierne upokojujúce a posilňujúce účinky. Pomáha pri ťažkostiach dýchacích ciest (kašeľ, zachrípnutie, zápal priedušiek), upravuje látkovú premenu v tele, podporuje vylučovanie moču, upokojuje nervovú sústavu (pri nervozite, búšení srdca a melanchólii). Je vhodným podporným prostriedkom pri srdcových chorobách, návaloch tepla, horúčkovitých stavoch, reumatických bolestiach, ženských nervových problémoch a pri zápale obličiek.

Obklady z boráka zmierňujú kožné zápaly a hoja poranenia a zabraňujú nadmernému poteniu organizmu. Olej z boráka (zo semien) sa využíva vo výžive aj v kozmetike.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *