Záhradná tradeskancia

Záhradná tradeskancia, (Tradescantia), (Commelinaceae – podenkovité), cz: podeňka, en: Spiderwort

Charakteristika

Pestovatelia si zväčša pod názvom tradeskancia predstavia nenáročnú, v našich podmienkach izbovú rastlinu, ktorá sa vo viacerých kultivaroch pestuje prevísajúc z nádoby. Do rodu tradeskancií však patria aj mnohé ďalšie, tiež nenáročné rastliny, vhodné na pestovanie v záhradách aj v naších podmienkach. Záhradná tradeskancia je trsovitá bylinná trvalka, pochádza z východnej časti USA a podľa krajín prevládajúceho výskytu dostala svoje prímenie, napríklad Tradescantia virginiana, alebo Tradescantia ohiensis. U nás záhradníctva ponúkajú Tradeskanciu x andersoniana, ktorá bola vyšľachtená z pôvodných amerických druhov.

Rastlina má úzke, klenuté trávovité listy svetlozelenej farby so sivastým nádychom, ktoré rastú striedavo obímajúc rúrkovité stonky. Pripomínajú hrubšiu trávu, sú pozdĺžne preložené a vytvárajú drážku. Sú dlhé a aj keď sú previsnuté, svojou výškou a vzrastom prerastajú stonku. Na koncoch stoniek sa tvoria okolíkovité súkvetia nesúce početné kvetné púčiky. Samotné kvietky rozkvitajú postupne a väčšinou sa otvárajú po jednom až troch v každom súkvetí. Každý kvietok je otvorený len jeden deň. Kvety majú 3 okvetné lístky, väčšinou fialovej až fialovomodrej farby s kontrastnými žltými, bielo chlpatými tyčinkami uprostred. Vyšľachtené boli odrody s purpurovými, bielymi, ružovými aj červenými farbami kvetov. Rastlina dorastá v závislosti od odrody do výšky 40 -110 cm.

Rodové meno získala tradeskancia na počesť Johna Tradescanta staršieho (1570-1638) a jeho syna Johna Tradescanta mladšieho (1608-1662). Obaja boli botanici, zberatelia a po sebe nasledujúci záhradníci Karola I. Anglického.

Rozmnožovanie

Rastliny sa môžu množiť zo semien, pestovatelia si ich radšej množia delením. Rastlina sa časom trsovito rozrastá a keď je už hustá, jej delenie je dokonca žiadúce. Jednoducho odkopte časť rastliny a presaďte na iné miesto. Dajte pri tom pozor, aby obidve časti mali dostatočne zachovalý koreňový systém.

Ako pestovať tradeskanciu

Umiestnenie
Vyhovuje jej slnečné alebo polotienisté stanovište, ktoré nie je príliš suché. Zatienenie znáša veľmi dobre, ale na slnku bohatšie kvitne. Rastlina vydrží dlhé roky na jednom mieste bez špeciálnej starostlivosti.

Zemina
Tradeskancia je nenáročná, dobre rastie v bežnej záhradnej zemine. Ideálna pôda je hlinitá, piesočnato hlinitá, priepustná, stredne ťažká, vlhká, bohatá na živiny, mierne kyslá. Všetko do vašej záhrady nájdete tu.

Zálievka
Uprednostňuje vlhkú pôdu, ale dokáže sa prispôsobiť aj suchším záhradným stanovištiam. Zabezpečte jej primeranú zálievku hlavne v čase pred tvorbou kvetov a počas kvitnutia. Pre udržanie vlahy sa okolie rastliny môže nastlať mulčovacou kôrou, ktorá zároveň obmedzí aj rast buriny,

Kvitnutie
Tradeskancia kvitne od júna do augusta. Jednotlivé kvety sú otvorené iba niekoľko hodín zväčša dopoludnia.

Choroby a škodcovia
Rastlina väčšinou nemáva problémy so škodcami alebo chorobami, na mladých výhonkoch si však radi pochutnávajú slimáci a slizniaci.

Využitie

Rastlina je zaujímavá a dlho kvitnúca, vhodná do lesných alebo tienistých záhrad, keďže jej prirodzené prostredie sú vlhké lúky a lužné lesy. Pekne vynikne na brehu jazierka alebo popri iných vodných plochách, svoje miesto si nájde aj na okraji záhona, alebo pod stromami. V ideálnych podmienkach sa môže stať, že bude mať agresívnejší rast. Vhodná je tiež na takzvanú rozkvitnutú divokú lúku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *