Dvojzub metlinatý

Dvojzub metlinatý, (Bidens ferulifolia), (Asteraceae – astrovité), cz: dvouzubec prutolistý

Dvojzub metlinatý, (Bidens ferulifolia)

Charakteristika

Dvojzub metlinatý je krátkodobá nemrazuvzdorná vždyzelená trvalka, u nás je kvôli zimným teplotám pod bodom mrazu pestovaný ako letnička. Pochádza z oblastí Strednej Ameriky, hlavne z Mexika, hoci aj v južnejších oblastiach USA sú tieto rastliny považované za pôvodný druh. Divo rastúce dvojzuby tu majú malé lepivé semená, ktoré sa prichytávajú na odev alebo srsť zvierat. Vyšľachtené dvojzuby predávané v záhradníctvach už lepkavé semená nemajú. Rastlina má zvyčajne žiarivé žlté až oranžové kvety, medzi novšími odrodami sa už nájdu aj ružové, zlaté alebo biele kvety. Listy sú hlboko strihané, sviežej tmavšie zelenej farby.

Rozmnožovanie

Pestuje sa zo semena. Vysieva sa zvyčajne v zime alebo začiatkom jari do skleníkov alebo parenísk a na konečné stanovisko sa vytriedené rastlinky presádzajú koncom mája, keď už nehrozia mrazy, keďže dvojzub je teplomilný a nie je mrazuvzdorný. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Množenie je možné aj bylinnými odrezkami, alebo delením prezimovanej rastliny na jar.

Dvojzub metlinatý, (Bidens ferulifolia)

Ako pestovať dvojzub

Umiestnenie
Vyhovuje mu stanovište na svetlom, teplom a slnečnom mieste, alebo v ľahšom tieni. Čím má viac slnka, tým lepšie kvitne. Pomerne dobre znáša sucho a teplo a časť dňa (cca 4 hodiny) potrebuje aj priame slnko.

Zemina
Pre bohaté kvitnutie potrebuje dvojzub okrem slnka aj dobre priepustnú a bohatú humóznu pôdu. Toleruje rôzne úrovne pH, najlepšie sú neutrálne až mierne kyslé pôdne typy. Pri výsadbe do nádob mu nezabudnite zabezpečiť dobrú drenážnu vrstvu.

Zálievka
Rastlina je považovaná za odolnú voči suchu, pre pekný vzhľad jej však doprajte pravidelnú závlahu, obzvlášť, ak ju pestujete v nádobe a v období horúčav a sucha. Pozor však, aby ste ju nepodmáčali. Pre bohatosť kvitnutia, nezabudnite rastline dopĺňať živiny univerzálnym hnojivom, alebo hnojivom určeným pre balkónové letničky. Hnojivo je nevyhnutné, ak pestujete dvojzub v nádobe.

Kvitnutie
Kvitne od mája až do jesene, zvyčajne až do októbra. V predajniach sú zakvitnuté dvojzuby už v apríli. Všetko do vašej záhrady nájdete tu.

Choroby a škodcovia
Bidens je hlavne za vlhkého počasia ohrozovaný múčnatkou a hubovitou škvrnitosťou listov. Vodou pokropené listy sú náchylnejšie na choroby, preto rastliny zalievajte len ku koreňom. Na mladých výhonkoch sa môžu objavovať vošky.

Starostlivosť
Platia všeobecné pravidlá: Zo záhonov pravidelne odstraňujeme chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež odstraňovať burinu, kypriť pôdu a priebežne odstrihávať odkvitnuté kvety. Tým zabezpečíme bohaté kvitnutie počas celej sezóny.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Dvojzub sa v posledných rokoch stal veľmi obľúbenou letničkou. V závesných črepníkoch sa pestujú napríklad rôzne previslé formy, u ktorých výhonky môžu dosahovať dĺžku vyše metra. V nádobách pekne vyniknú aj kompaktné kríčkovité druhy. Tie sa odporúča kombinovať s muškátmi a lobelkami. Kvety sú atraktívne pre včely a motýle.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *