Pozrime sa spoločne, aké možnosti sa ponúkajú a na čo si dávať pozor pri výbere zavlažovacích prvkov do záhrady.
Zavlažovacie hadice
Pri výbere hadice sa treba zamerať na tri základné parametre. Tým prvým je dĺžka hadice, aby ste sa s polievaním dostali tam kam potrebujete. Druhým parametrom je kvalita a výdrž hadice. Hadice sú štandardne robené z PVC a gumy a ich štruktúra sa skladá z viacerých vrstiev. Vrchná vrstva je hladká, aby sa na nej nezachytávala špina. Vnútorné vrstvy obsahujú kombináciu PVC a špirálovitého výpletu, ktorý uchováva tvar a zabezpečuje pružnosť hadice. Vnútorné PVC je zase hladké, aby nedochádzalo k usadzovaniu a tvoreniu rias a aby bol čo najnižší odpor trením.
Na hadiciach býva uvedená aj hodnota dynamického tlaku (nárazový tlak pri zapínaní a vypínaní polievania), ktorý hadica vydrží počas istého času. Okrem nárazového tlaku je dôležitá aj hodnota statického tlaku, ktorý musí hadica vydržať dlhodobo. Tu sa za štandardnú hodnotu považuje tlak 12 barov.
Nikoho neprekvapí, že s kvalitou hadice súvisí aj cena. Lacné hadice zvyčajne neponúkajú dostatočnú tlakovú odolnosť. Drahšie hadice si uchovajú tesnosť aj pružnosť dlhšie časové obdobie.
Tretím nemenej dôležitým parametrom je priemer hadice. Štandardom je uvádzanie priemeru v palcoch/cóloch. Priemer hadice je dobré prispôsobiť priemeru vývodu zdroja vody (kohútiku, rýchlospojke, a pod.). Ak sa netrafíte, tak sa to vždy dá vyriešiť redukčnými spojkami. Osobne sa najviac stretávam s pol colovými záhradnými hadicami, ale pred kúpou odporúčam zmerať priemer.
COL/PALEC | PRIEMER [mm] |
1/4 | 6.35 |
1/2 | 12.70 |
3/4 | 19.05 |
1 | 25.40 |
Ďalším parametrom, ktorý ľudia často zvažujú, je farba. Ide o parameter estetický a na funkčnosť a výdrž hadice nemá žiadny vplyv. Napriek tomu je to pre mnohých veľmi dôležitý parameter. Paradoxne, výber je v tomto ohľade pomerne slabý. V podstate sú k dispozícii len hadice zelené, žlté, sivé alebo oranžové (na obranu výrobcov: farby sú ponúkané v rôznych odtieňoch).
Zaujímavým módnym trendom súčasnosti sú tzv. naťahovacie hadice. Tie sú veľmi dobre skladné a pod tlakom sa dokážu predĺžiť.
Širokú ponuku zavlažovacích hadíc rôznej dĺžky nájdete tu.
Zavlažovacie pištole
Pri ručnom zavlažovaní trávnika a záhonov máte dve základne možnosti. Jednou je použiť ručnú pištoľ alebo koncovku, alebo si môžete najmä zavlažovanie trávnika uľahčiť poloautomatizáciou.
Na polievanie väčších plôch sú poloautomatickým riešením buď výkyvné, alebo otočné postrekovače. Oba fungujú na princípe vodného tlaku. To znamená, že po umiestnení na požadované miesto ich pripojíte na záhradnú hadicu a pustením vody (a reguláciou prítoku) ovplyvňujete dosah zavlažovania.
Ručné polievanie je síce časovo náročnejšie, ale zároveň je oveľa presnejšie a dá vám kontrolu nad tým, aby bola vaša záhrada poliata čo najdôkladnejšie.
Najčastejšie používaným koncovým prvkom sú zavlažovacie pištole. Tie sú vytvarované tak, aby vám dobre padli do ruky a zároveň poskytovali komfortné ovládanie prúdu vody. Okrem toho ponúkajú viacero možností polievacieho módu. Na výber máte od jemnej vodnej hmly, cez široký postrek až po bodový intenzívny prúd vody. Dokážete tak prispôsobiť polievanie každej časti vašej záhrady.
Pri zavlažovacích pištoliach máte na výber jednoduchšie modely, ponúkajúce menej možností vodného prúdu, alebo zložitejšie s popisom viacerých polievacích módov. Pištole sú buď plastové alebo kovové, pričom kovové majú zväčša väčšiu výdrž. Zavlažovacie pištole sú často predávané vo forme setov spolu so spojkami pre rôzne priemery hadice.
Zavlažovacia pištoľ Fieldmann pre hadice 1/2″ a 3/4″ (spolu s koncovkami a adaptérom). K dispozícii 8 rôznych módov polievania. Kúpte za výhodnú cenu tu.
Široký výber rôznych typov zavlažovacích pištolí nájdete tu.
Starostlivosť o hadice a zavlažovacie prvky
Zavlažovanie sa samozrejme používa počas sezóny od jari do jesene. Vtedy máte hadice rozťahané po záhrade permanentne. Jediná starostlivosť spočíva v jej zmotaní po ukončení polievania. Tu býva ideálnym doplnkom vozík, prípadne naviják na hadicu.
Vozík je ideálny nie len na namotanie a skladovanie hadice, ale aj na jednoduché presúvanie do rôznych miest. Naviják je statický, môžete si ho pripevniť napríklad na stenu a na zmotanie hadice využíva vnútorný pružinový mechanizmus. Keď ich porovnáme, vozík je lacnejšie a flexibilnejšie riešenie, naviják je skladnejší a hadicu vám zvinie sám bez vašej pomoci.
Široký výber vozíkov na hadice nájdete tu.
V neposlednom rade treba pri zavlažovacích prvkoch venovať dostatočnú pozornosť údržbe pred zazimovaním. Hadice aj pištole treba zbaviť zbytkov vody vo vnútri a očistiť špinu. Vyliatie aj posledných kvapiek vody a vysušenie je dôležité, najmä ak hadice a zavlažovacie pištole ukladáte v priestoroch, v ktorých nie sú úplne chránené pred mrazom. Len tak sa vyvarujete nepríjemného jarného prekvapenia v podobe prasknutej pištole alebo netesniacej hadice.