Hluchavka purpurová

Hluchavka purpurová, (Lamium purpureum), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Hluchavka nachová, en: Red dead-nettle, Purple dead-nettle, Purple archangel

Hluchavka purpurová, (Lamium purpureum)

Charakteristika

Hluchavka je jednoročná alebo dvojročná bylina, dorastajúca do výšky 10- 30 cm. Tak ako všetky hluchavky, má štvorhrannú stonku. Tá je už na báze rozvetvená. Listy vyrastajú krížmo protistojne, spodné sú stopkaté, horné sú takmer sediace. Listy na stopkách majú tendenciu klesať smerom nadol, takže konce listov sa niekedy dotýkajú stonky pod nimi. Majú výrazné zárezy na čepeli, sú mäkko chlpaté, srdcovité alebo trojuholníkovité a okraje majú vrúbkované. Horné listy sú väčšinou bordovo fialovej farby.

Kvety vyrastajú z pazúch listov, prípadne listeňov, v hornej časti stonky v súkvetiach nazývaných paprasleny. Majú ružovo fialkastú alebo ružovočervenú farbu a dosahujú veľkosť 1 cm. Kvitnú od marca do konca septembra.

Hluchavka purpurová, (Lamium purpureum)

Celá rastlina, vrátane kvetov, je jemne chĺpkatá. Na liečebné účely sa zbiera Hluchavka biela (Lamium album), ktorá má biele kvety a dorastá do výšky 30 – 100 cm. Kým nekvitne, veľmi sa podobá na žihľavu, s tým rozdielom, že nemá pŕhlivé chĺpky. Má protizápalové a močopudné účinky, uľahčuje vykašliavanie a uplatňuje sa pri liečbe ženských ochorení. Niektoré zdroje uvádzajú, že aj Hluchavka purpurová má podobné liečivé účinky. Užitočné pomôcky na prípravu čaju a spracovanie liečivých bylín si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Hluchavka purpurová, (Lamium purpureum)

Rozmnožovanie

Hluchavka purpurová sa rozmnožuje iba generatívne – semenami. Na jednej rastline môže dozrieť až 400 tvrdiek.

Do okolitého prostredia sa tvrdky dostávajú vysemenením na stanovišti a postupným vzchádzaním z pôdnej zásoby. Semená môžu byť rozširované aj mravcami, ktoré požierajú dužinu na tvrdkách. V pôde si semená udržujú klíčivosť aj niekoľko rokov. Klíčia a vzchádzajú postupne počas celého roka, najlepšie z hĺbky do 3 cm.

Výskyt v prírode

Patrí k európskym rastlinným druhom. U nás patrí k bežným bylinám vyskytujúcim sa od nížin do horského pásma. Býva označovaná za burinu, pretože rastie nechcene na poliach, v záhradách, viniciach, smetiskách, nádvoriach, po okrajoch múrov a podobne. Viac sa vyskytuje na teplejších miestach a zvykne rásť aj na tienistých stanovištiach. Vyhovujú jej pôdy bohatšie na dusík.

V záhradách sa zvykne pestovať vyšľachtená Hluchavka škvrnitá (Lamium maculatum), zaujímavá svojimi listami, ktoré bývajú vo viacerých odtieňoch zelenej farby a sú na nich rôzne sfarbené škvrny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *