Zubačka cibuľkonosná, (Dentaria bulbifera, syn. Cardamine bulbifera), (Brassicaceae – kapustovité), cz: Kyčelnice cibulkonosná, en: Coral-wort
Charakteristika
Zubačka cibuľkonosná je trváca bylina s rozkonáreným plazivým podzemkom s mäsitými šupinami. Dorastá do výšky 30 – 60 cm. Má priamu vystúpavú nerozkonárenú stonku, na vrchole ktorej sa tvoria na krátkych stopkách kvety v riedkom strapcovitom súkvetí. Bývajú svetlofialové, ružové, alebo biele a majú 4 okvetné lístky. Rastlina kvitne v máji. Prízemné listy sú dlhostopkaté. Ostatné listy, čím rastú vyššie na stonke, tým majú kratšie stopky a najvrchnejšie sú sediace. Spodné listy sú nepárno perovito zložené, najvrchnejšie sú jednoduché a úzko podlhovasté. Všetky listy sú po okraji jemne vrúbkovano zúbkaté a v ich pazuchách vyrastajú sediace fialové až čierne rozmnožovacie pazušné pacibuľky.
Rozmnožovanie
Zubačka cibuľkonosná sa vďaka spomínaným pacibuľkám rozmnožuje vegetatívne. Po dozretí spadnú na zem a prečkajú do nasledujúcej jari, kedy z nich vyrastú nové rastliny. Je to jej hlavný spôsob rozmnožovania.
Z opelených kvetov, ktoré opeľuje hmyz, ale sú aj samoopelivé, sa vytvorí plod, tzv. šešula. Obsahuje semená, ktoré, keď sú zrelé, sú lesklé a červenohnedé. Rozširuje ich vietor a mravce. Šešule však dozrievajú len zriedka. V hustejšom lese rastlina zväčša netvorí semená a niekedy ani nezakvitne a napriek tomu tam žije a rozmnožuje sa.
Výskyt
Zubačka cibuľkonosná je polovýslnný, jarný lesný druh. Rozšírená je od pahorkatín do horského stupňa a je považovaná za sprievodcu buka, alebo inak, je to významný druh karpatských bučín. Je jednou z rastlín, ktoré môžu rásť v bučinách s nedostatkom svetla s hrubou vrstvou lístia. Rastie aj v zmiešaných bukových, dubových a javorových lesoch. Vyrastá a kvitne skoro na jar, kým pôda lesa ešte nie je zatienená. Neskôr vysychá a tratí sa až do nasledujúcej jari. Jej prítomnosť vo väčšom množstve svedčí o dobrom stave pôdy.
Zaujímavosť
Viaceré internetové zdroje uvádzajú, že jej listy a cibuľky sú jedlé a chuťou pripomínajú žeruchu, reďkovku alebo kaleráb. Všetko do kuchyne a domácnosti nájdete tu.
Príbuzné druhy
Zubačka žliazkatá (Dentaria glandulosa) je rastlinka nízkeho vzrastu, dorastá do výšky 10 – 25 cm. Kvety má purpurovo fialovej farby a vyrastajú po 3 – 5 v strapci na krátkych stopkách. Kvitne v apríli až v júni. Je to polovýslnný jarný lesný druh, rozšírený od podhorského stupňa až po hornú hranicu lesa vo vlhkejších bukových a zmiešaných lesoch. Je karpatským subendemitom, oblasť jej prevládajúceho výskytu sú Karpaty.