Večernica voňavá

Večernica voňavá, (Hesperis matronalis), (Brassicaceae – kapustovité), cz: Večernice vonná, en: Dame’s rocket, Damask-violet

Charakteristika

Večernica voňavá je dvojročná rastlina alebo krátkodobá trvalka. Prvý rok vytvorí len listy a kvitne až na druhý rok. Má vzpriamené valcovité stonky, ktoré môžu dorásť až do výšky 120 cm, v dolnej časti bývajú chlpaté a v hornej časti môžu byť vetvené. Listy sú kopijovitého tvaru a na stonkách sú striedavo usporiadané. Majú obyčajne veľmi krátke alebo chýbajúce stopky. Okraje listov sú drobno zúbkaté, dlhé sú cca 10 cm a široké 3 cm, vyššie na stonke sú listy trochu menšie. Začiatkom jari sa vytvoria prízemné listy v ružici, ktoré už počas kvitnutia chýbajú. Kvety vyrastajú v terminálnych strapcoch, ktoré sa môžu počas kvitnutia predlžovať a ak je kvetov veľa, spôsobujú svojou váhou ohýnanie stoniek. Každý kvet je veľký cca 2 cm a má 4 okvetné lístky. Najčastejšie bývajú ružovo až fialovo sfarbené, ale sú aj biele alebo viacfarebné kultivary. Kvety veľmi intenzívne a príjemne voňajú, ale až vo večerných a nočných hodinách. Vďaka tomu získala večernica svoje rodové meno. Plody sú šešule, v ktorých sa tvoria semená.

Výskyt

Rastlina pochádza z Eurázie, v divokej prírode sa vyskytuje hlavne v juhovýchodnej Európe. Pre atraktívne kvety sa pestuje v záhradách aj na iných kontinentoch. V niektorých oblastiach ľahko splaňuje, rastie v blízkosti ľudských obydlí, v okolí chát a dedín a rozširuje sa po okraje lesov.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Vysiať si ich môžete už začiatkom apríla priamo na záhon, alebo si večernicu môžete predpestovať v parenisku spolu s inými priesadkami. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Semená vyklíčia za 1 – 2 týždne pri ideálnej teplote 15 – 20°C. Často sa sama vysemeňuje a tak rastie na jednom stanovišti dlhodobo.

Ako pestovať večernicu

Umiestnenie
Večernica obľubuje slnečné stanovište aj polotieň. Toleruje skôr chladnejšie počasie, ako veľké horúčavy a nevyhovuje jej veľký vietor.

Zemina
Vhodná je výživná, hlinitá, prirodzene vlhká zemina.

Zálievka
Poskytnite jej dostatok závlahy, hlavne ak ju pestujete na slnečnom stanovišti. Ideálne je udržiavať jej stredne vlhkú pôdu. Pomôcky pri pestovaní aj rôzne doplnky do záhrady si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne od konca mája do júla, niekedy až do augusta, keď sú vhodné poveternostné podmienky. Horúce počasie väčšinou dobu kvitnutia skracuje.

Využitie

Je to nenáročná okrasná rastlina, ktorá vám pomôže prevoňať večernú záhradu krásnymi letnými vôňami. Večernicami môžete zaplniť miesta, ktoré patrili jarným cibuľovinám, alebo iným rastlinám kvitnúcim na jar. Nočnú arómu týchto kvetín obľubujú nielen ľudia, ale aj nočné motýle. Rastlina môže dorásť do väčších rozmerov, preto jej nájdite miesto, kde nebude zavadzať menej priebojným a nižším rastlinám. Zvykne sa vysádzať popod kríky a jej semená bývajú súčasťou balených zmesí pre divoké voňavé kvetinové výsadby a lúky.

Podobné druhy

Podobná rastlina je Mesačnica trváca (Lunaria rediviva) s rovnako večerno – nočným rodovým názvom. Jej kvety sú veľmi podobné a tiež voňajú, jej listy sú však širšie a srdcovitého tvaru a rozdielny je aj tvar plodov – šešúľ. Fotky aj viac informácií o rastline nájdete v prekliku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *