Ďatelina poľná

Ďatelina poľná, (Trifolium campestre), (Fabaceae – bôbovité), cz: Jetel ladní 

Ďatelina poľná, (Trifolium campestre)

Charakteristika

Ďatelina poľná je jedno až dvojročná bylina s tenkým koreňom, ktorá môže dorásť do výšky 10 – 30 cm. Má poliehavú alebo vystúpavú rozkonárenú byľ, ktorá je roztrúseno chlpatá až lysá. Vyrastajú z nej striedavé, krátkostopkaté, trojpočetné listy. Prostredný lístok z trojice má dlhšiu stopku. Všetky tri lístky trojlístka sú obráteno vajcovité, vpredu tupé, alebo plytko vykrojené a jemne zúbkaté. Prílistky sú malé, vajcovité, končisté, kratšie ako stopka. Zo stonky z pazúch listov vyrastajú hlávkovité súkvetia na dlhších stopkách ako majú listy. Kvetné hlávky sú najskôr guľovité, neskôr vajcovité a husté. Skladajú sa z jednotlivých krátkostopkatých žltých kvetov. Po odkvitnutí sú hlávky žltohnedé, suchoblanité a strechovite sa prekrývajú. Kvitnú od konca mája do začiatku septembra. Plody sú vajcovité struky.

Ďatelina poľná, (Trifolium campestre)

Výskyt

Ďatelina poľná je rozšírená v západnej, strednej a južnej Európe, v oblasti Stredomoria aj v subtropickej oblasti východnej Afriky. Druhotne bola zanesená takmer do celého sveta. Rastie na svetlejších, suchých aj vlhkých, piesočnatých, najmä silikátových stanovištiach, po okrajoch ciest, na lúkach, trávnatých svahoch, medziach a násypoch od nížin do podhorského stupňa. V horách je rozšírená len vzácne. Vyskytuje sa aj ako nežiadúca neškodná bylina v obilných poliach a viniciach.

  • Ďatelina poľná, (Trifolium campestre)
  • Ďatelina poľná, (Trifolium campestre)
  • Ďatelina poľná, (Trifolium campestre)

Príbuzné druhy

Do rodu ďatelín (Trifolium) patrí odhadom asi 300 druhov, z ktorých sa na území Slovenska vyskytuje asi 30. Z hospodárskeho hľadiska sú to významné krmoviny, ktoré zároveň obohacujú pôdu o dusík a vo včelárstve sú cenené ako významné medonosné rastliny.
Medzi žltokveté ďateliny patria napríklad ešte ďatelina hnedá (Trifolium badium), ktorej zlatožlté kvetné hlávky sú po odkvitnutí hnedé. (kvitne v júli až auguste), ďatelina pochybná (Trifolium dubium) s redšími kvetnými hlávkami a malými prílistkami, ďatelina gaštanová (Trifolium spadiceum) má kvetné hlávky podlhovasto vajcovité a prílistky sú podlhovasto kopijovité.

Medzi liečivé rastliny sa zaraďujú ďatelina lúčna (Trifolium pratense) a ďatelina plazivá (Trifolium repens), ktoré vidieť na fotke dole. Viac sa o nich môžete dozvedieť v prekliku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *