Agáva americká

Agáva americká, (Agave americana), (Asparagaceae – asparágovité, pôvodne samostatná čeľaď Agavaceae je v súčasnosti podčeľaďou Asparagaceae), en: Century plant, Maguey, American aloe

Charakteristika

Agáva americká je mohutná sukulentná trváca rastlina. Tvorená je ružicou modro šedých listov, ktoré majú pichľavý okraj a zakončené sú ostrým hrotom, schopným hlbokého pichnutia. V prirodzených podmienkach dospelá ružica dosahuje rozpätie až 1,8 – 3 m. Dožíva sa 10 – 30 rokov. Na konci života, (najskôr po 10 rokoch) vyženie vysokú rozvetvenú stonku so súkvetím žltých kvetov, ktorá dosahuje výšku až 8 m. Po zakvitnutí a vytvorení plodov so semenami ružica materskej rastliny odumiera, tvoria sa však bočné dcérske ružice, ktoré pokračujú v raste a ktoré môžete oddeliť a pestovať ako samostatné rastliny.

Agáva pochádza z Mexika a Texasu v USA, naturalizovaná bola v aj v mnohých iných častiach sveta s podobnými klimatickými podmienkami, napríklad v juhovýchodnej Ázii, Austrálii či oblasti Stredomoria, kde sa pestuje ako okrasná rastlina. Okrem pôvodnej zelenej formy sa pestujú aj dvojfarebné odrody s bledými okrajmi alebo pásmi na listoch.

Rozmnožovanie

Ako už bolo spomenuté, rozmnožíte si ju vegetatívne, prostredníctvom dcérskych odnoží, ktoré vyrastajú z báze materskej ružice. Oddeľte ich, keď dosiahnu veľkosť minimálne 8 – 10 cm. Pred zasadením ich nechajte deň až dva zaschnúť na vzduchu. Potom ich zasaďte do piesčitej zeminy na suchšie a teplé miesto, kde samostatne zakorenia. Kvetináče pre nové rastliny aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať agávu

Umiestnenie
Ako izbová rastlina toleruje úrovne svetla od priameho slnečného žiarenia po tieň, ideálne je pre ňu slnečné stanovište. Minimálna zimná teplota je 10°C.

Zemina
Použite hlinitú zeminu s prídavkom hrubozrnného piesku a perlitu, kvôli drenáži. Rastlina by sa mala pestovať vo veľmi poréznej piesočnatej pôde. Vhodný je substrát pre kaktusy a sukulenty.

Zálievka
Zalievajte ju mierne, tak, že medzi zálievkami necháte zeminu z dvoch tretín vyschnúť. Počas leta môžete pridávať raz za 2 týždne slabý roztok hnojiva.

Kvitnutie
Kvitne na konci života, najskôr po 10 rokoch, v izbových podmienkach nekvitne.

Škodcovia a choroby
Vyskytnúť sa môže vlnatka, ktorá zanecháva na listoch biele chumáčiky voskovej vaty. Škodcovia môžu napadnúť aj korene rastliny, čo ju brzdí v raste.

Pestovateľské tipy

Agáva vyžaduje obdobie zimného odpočinku pri teplotách okolo 10 – 12°C. V lete ju letnite, vyneste ju na terasu alebo do záhrady na slnečné stanovište. Mladé rastliny presádzajte každú jar, starším stačí vymeniť vrchnú vrstvu zeminy za čerstvú. Pri presádzaní aj premiestňovaní si dávajte pozor, aby ste sa nepopichali na jej listoch, používajte rukavice aj dlhé oblečenie. Rastlina by citlivým ľuďom mohla spôsobiť alergickú dermatitídu.

Príbuzné druhy

Agáva je rozsiahly rod sukulentných rastlín pestovaných v okrasných výsadbách suchomilného charakteru. Niektoré druhy sa pestujú aj na priemyselné využitie. Z agáve sa destiláciou vyrábajú známe mexické alkoholické nápoje Tequila a Mezcal. Pravá tequila môže byť vyrobená len z jedného konkrétneho druhu a síce z Agave tequilana, zvanej aj Weberova modrá agáva. Mezcal môže byť vyrobený asi z 30 druhov agáve a známy je tým, že sa k nej do fľaše pridáva aj červík.

Zaujímavosťou tiež je, že listy agávy (Agave sisalana) poskytujú vlákna vhodné na výrobu povrazov, vriec, rohoží alebo hrubej látky. Toto textilné vlákno sa nazýva sisal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *