Tradeskancia bledá ‚Purpurea‘, (Tradescantia pallida, Setcreasea purpurea), (Commelinaceae – podenkovité), cz: Podeňka bledá, en: Purple secretia, Purple-heart, Purple queen.
Charakteristika
Tradeskancia bledá ‚Purpurea‘ je kultivar Tradeskancie bledej, ktorá je vždyzelená trváca rastlina s listami svetlozelenej farby častokrát lemovanými červenou až fialovou farbou. Obľúbený a často pestovaný kultivar ‚Purpurea‘ má listy aj stonky fialovočervenej farby tiež s lemovanými okrajmi. Kvitne sterilnými ružovými trojpočetnými kvetmi vyrastajúcimi z pazúch listov na koncoch stoniek. Popínavé stonky rastliny sú dužinaté, sukulentné a článkované a rastú na nich objímavé listy. Tie sú kopijovitého tvaru, dlhé do 10 cm, široké okolo 2,5 cm a celé sú jemne chĺpkaté. Chĺpky dodávajú listom lesklý vzhľad. Samotné stonky dorastajú do dĺžky okolo 40 – 60 cm. Spočiatku rastú vzpriamene, čoskoro sa však začnú skláňať a rastú plazivo. Špičky stoniek sa potom zľahka ohnú naspäť.
Rastlina pochádza z Mexika, často ju vídať aj v záhradách okolo Stredozemného mora, či v iných častiach sveta. U nás sa pestuje ako nenáročná izbová rastlina. Pri pestovaní v exteriéri rastlinu poškodzujú už mierne mrazy, hoci po slabej zime sa môže stať, že opätovne vyraší z koreňov.
Rozmnožovanie
Tradeskanciu si ľahko rozmnožíte stonkovými vrcholovými odrezkami, ktoré bezproblémovo zakorenia. Na jar alebo v lete odoberte z rastliny odrezky dlhé 8 – 10 cm a zasaďte ich do vlhkého substrátu, prípadne zmesi rašeliny a hrubého piesku. Stonky sú segmentované a korene sa pravdepodobne začnú objavovať práve v kĺbikoch. Do nádoby zasaďte niekoľko odrezkov spolu, aby ste vytvorili dojem kompaktného kríčka.
Ako pestovať tradeskanciu
Umiestnenie
Aby ste dosiahli čo najvýraznejšiu farbu listov, pestujte ju vo veľmi jasnom svetle a doprajte jej aj niekoľko hodín priameho slnka denne. Chráňte ju však pred horúcim letným úpalom. Ideálna teplota pre rast je 18 -21°C, minimálna teplota je 8 – 10°C. V chlade a tieni rastie pomalšie a neusporiadane.
Zemina
Vhodná je zmes hliny a rašeliny. Rastlina nevyžaduje pravidelné prihnojovanie, na jar a v lete jej občas môžete pridať do zálievky hnojivo určené pre izbové rastliny. Pestovateľské pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Zálievka
Počas obdobia rastu udržujte substrát mierne vlhký, v zimnom období ju zalievajte menej, tak, aby pôda celkom nevyschla.
Kvitnutie
Kvitne na jar a v lete, pri pestovaní v izbových podmienkach môže kvitnúť kedykoľvek.
Choroby a škodcovia
V horúcom a suchom vzduchu rastline blednú a zvinujú sa, prípadne až sklápajú sa okraje listov. Potrebuje viac vlhkosti a to pôdnej aj vzdušnej. Takéto prostredie tiež vyhovuje roztočom, ktoré vyciciavaním vytvárajú na listoch škaredé škvrny. Objaviť sa môžu aj vošky.
Využitie a tipy na pestovanie
Tradeskancia sa v našich podmienkach pestuje ako izbová rastlina vhodná do závesného kvetináča alebo do nádoby umiestnenej na podstavci, kde vyniknú jej prevísajúce stonky. Závesné kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Do väčšieho kvetináča ju presaďte, keď začnú korene prerastať drenážnym otvorom na dne. Ak má vaša rastlina vytiahnuté stonky s dlhými medzerami medzi listami, môže to znamenať, že potrebuje viac svetla. Po niekoľkých rokoch pestovania je však prirodzené, že vyzerá tak nejako nevzhľadnejšie, vtedy je čas nahradiť ju čerstvo zakorenenými odrezkami.
Zaujímavosť
Uvádza sa, že Tradescantia pallida patrí medzi tie izbové rastliny, ktoré sa zúčastňujú na zlepšovaní kvality vzduchu v prostredí. Odfiltrovávajú prchavé organické zlúčeniny, ktoré sú dráždivé pre dýchacie cesty. Tento jav je známy ako fytoremediácia.
O ďalších zaujímavých druhoch tradeskancií si prečítate tu:
Tradeskancia záhradná
Zebrina previsnutá
Tradeskancia ‚Maiden’s Blush‘
Pridaj komentár