Horec luskáčovitý

Horec luskáčovitý, (Gentiana asclepiadea), (Gentianaceae – horcovité), cz: Hořec tolitový

Charakteristika

Horec luskáčovitý je trváca a statná bylina s krátko členeným, zdrevnateným podzemkom. Dorastá do výšky 20 – 60 cm, niekedy až do 80 cm. Má priame, nerozkonárené byle, husto olistené protistojnými sediacimi listami. Na tienistých stanovištiach sú byle oblúkovito prehnuté. Listy sú jednoduché, vajcovito kopijovité, päťžilové a zahrotené. Z pazúch listov v hornej časti stonky vyrastajú kvety. Sú sýtomodré (niekedy bledomodré alebo fialovo modré a zriedkavo aj biele). Majú zvončekovitý tvar a veľké sú 3 – 5 cm. Kalich kvetu je rúrkovitý a zvončekovitá koruna má 5 trojuholníkovitých cípov a 5 malých medzizúbkov. Z vnútornej strany kvetu sú širšie bledé pásy s červenofialovými až čiernymi bodkami. Rastlina kvitne od júla do októbra. Kvety sa otvárajú len za denného svetla, večer a pri zamračenom alebo veternom počasí sa zatvárajú. Plod je tobolka. Rozmnožuje sa semenami.

Výskyt na Slovensku

Horec luskáčovitý je rastlina horských nív a lesov, má rád polotieň a vo vyšších polohách je to výslnný druh. Obľubuje čerstvé až silne kyslé pôdy, stredne bohaté, humózne, kamenisté až ílovité. Rozšírený je v horskom až subalpínskom stupni v zmiešaných lesoch, ihličnatých lesoch, na okrajoch vlhkých horských lesov, v kosodrevine a na holiach. V hojnom počte rastie popri turistických chodníkoch v Západných Tatrách – Roháčoch. Patrí medzi chránené rastliny.

  • Horec luskáčovitý, (Gentiana asclepiadea)
  • Horec luskáčovitý, (Gentiana asclepiadea)
  • Horec luskáčovitý, (Gentiana asclepiadea)
  • Horec luskáčovitý, (Gentiana asclepiadea)
  • Horec luskáčovitý, (Gentiana asclepiadea)
  • Horec luskáčovitý, (Gentiana asclepiadea)

Príbuzné druhy

Horec žltý (Gentiana lutea) je cenená liečivá rastlina. Kvitne žltými kvetmi, ktoré sa tvoria v pazuchách listov na stonke dosahujúcej aj 150 cm. Pod zemou vytvára krátky valcovitý, priečne ryhovaný podzemok, ktorý má silne horkú chuť. Podáva sa pri tráviacich problémoch a slabej činnosti pečene a žlčníka. Používa sa pri výrobe horkých bylinkových likérov. Pre tento účel sa aj pestuje, najúčinnejší je koreň z 4 – 5 ročnej rastliny.  

Horec drsný (Gentiana scabra) kvitne nízkymi veľkými modrými kvetmi s obdobím kvitnutia koncom leta a v jeseni. Uprednostňuje bezvápenatú pôdu na slnečnom až polotienistom mieste. Dobre znáša mráz. Táto kobercovitá trvalka obvykle dosahuje výšku cca 20 cm.

Horec Clusiov (Gentiana clusii) kvitne nízkymi veľkými modrými kvetmi, podobne ako horec drsný. Dorastá do výšky 5 – 10 cm. Kvitne na jar, od apríla do júla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *