Akalyfa Wilkesova

Akalyfa Wilkesova, (Acalypha wilkesiana, syn: Acalypha tricolor; Acalypha amentacea), (Euphorbiaceae – mliečnikovité), cz: Palnice, en: Lance Copperleaf, Jacob’s Coat, Fire-Dragon, Match-Me-If-You-Can, Irish Petticoat ‚Curly-Q‘

Acalypha wilkesiana

Charakteristika

Akalyfa Wilkesova je vždyzelený ker dorastajúci do výšky 3 m a šírky 2 m. Má vzpriamenú stonku s bohatým vetvením. Konáre aj listy sú pokryté jemnými chĺpkami. Striedavé lesklé listy, ktoré môžu byť ploché alebo zvrásnené, sú veľké do 20 cm a široké asi 15 cm. Ich okraje zdobia početné zuby. Listy bývajú medovo zelené s červenými škvrnami, alebo aj celé zeleno bronzové. Ide o jednodomú rastlinu, čiže sa na nej objavujú samostatné samčie a samostatné samičie kvety. Obidvoje sa tvoria v dlhých visiacich užľabných klasoch. Kvety sú nevýrazné zelené, niekedy sfarbené do červenkastoružova. Plody sú stlačené trojlaločné, hladké tobolky.

Rodové meno pochádza z gréckeho pomenovania žihľavy, kvôli podobnému vzhľadu listov. Prímenie má na počesť admirála Charlesa Wilkesa, ktorý v roku 1800 preskúmal južný Pacifik.

Výskyt

Akalyfa Wilkesova je tropická a subtropická rastlina, ktorá pochádza z Oceánie, prirodzene rastie na Vanuatu, Fidži a iných susedných tichomorských ostrovoch. V prirodzenom prostredí tvorí podrast tropických dažďových lesov. Obľubuje vysokú vzdušnú vlhkosť, ľahké, dobre priepustné pôdy, zatienenie a teploty, ktoré neklesajú pod 10 °C.

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie je možné vykonať prostredníctvom stonkových odrezkov a to v ktoromkoľvek ročnom období. Ich zakoreneniu napomáha spodné teplo. V miernom pásme si stonkové odrezky odoberte tiež na prezimovanie. Rastliny v nádobách možno prezimovať aj ako izbové rastliny, pokiaľ dostávajú intenzívne jasné svetlo a pôda je udržiavaná rovnomerne vlhká.

Ako pestovať akalyfu

Umiestnenie
Rastline vyhovuje pred silným vetrom chránené stanovište s dostatkom svetla ideálne v polotieni. Izbovým rastlinám sa darí pri strednom osvetlení, ale farba listov je najkrajšia na rastlinách udržiavaných v jasnom svetle. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady aj domácnosti si vyberiete tu. Minimálne zimné teploty musia byť vyššie ako 13 °C.

Zemina
Pestujte ju v ľahkej, vlhkej, ale dobre priepustnej a bohatej humóznej pôde.

Acalypha wilkesiana

Zálievka
Udržujte jej zeminu neustále vlhkú, no nepodmáčajte ju. Ak jej necháte pôdu vyschnúť, zareaguje rýchlym opadávaním listov. V zime je vhodné zálievku zredukovať.

Kvitnutie
V tropických a subtropických polohách kvitnú kvety počas celého roka.

Škodcovia a choroby
Rastlina je citlivá na infekciu múčnatkou a môže sa vyskytnúť aj hniloba stoniek a koreňov a pleseň botrytída, ktorú spôsobuje nadmerné vlhko, či už v pôde alebo na listoch. Z hmyzích škodcov sa môžu objaviť molice, roztoče a húsenice.

Využitie

V tropických a subtropických oblastiach sa Akalyfa pestuje ako okrasná vonkajšia rastlina v zmiešaných výsadbách, v ktorých zaujme svojou farebnosťou počas celého roka. V miernom pásme sa pestuje ako letnička v záhonoch, ktoré zdobí len do prvých mrazov. Mrazy neprežije. Možné je jej pestovanie (prípadne len prezimovanie) aj v interiéri, kde ju treba udržiavať v teplom, vlhkom a svetlom prostredí.

Masť z výťažkov Acalypha wilkesiana je účinným prostriedkom proti kožným mykózam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *