Šalvia mexická, (Salvia leucantha), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Šalvěj bělokvětá, en: Mexican bush sage
Charakteristika
Salvia leucantha nazývaná tiež mexická šalvia je vždyzelená krovitá trvalka cenená pre svoje husté, klenuté zamatovo modré alebo fialové kvetné klasy. Dorastá do výšky 1,3 m a šírky aj 2 m. Vytvára početné, miestami klenuté, vzpriamené stonky, ktoré sú husto pokryté bielymi chĺpkami. Obrastené sú protistojnými stopkatými listami so zamatovou štruktúrou vyrastajúcimi v pároch. Listy sú kopijovité, mäkké, stredne zelené, s belavými, chlpatými spodnými stranami.
Predĺžené jednostranné zamatovo fialové súkvetia sa tvoria na vrcholoch stoniek a častokrát dosahujú dĺžku okolo 25 cm. Farbu súkvetiam dodávajú plstnaté fialovo modré dlhotrvajúce kvetné kalichy, z ktorých miestami vyrastajú pyskovité biele kvety. Plody sú tvrdky. Pestujú sa aj odrody s tmavofialovou alebo ružovou farbou kvetov.
Rodové meno šalvie pochádza z latinského slova salveo, čo znamená „zachraňovať alebo liečiť“, v súvislosti s údajnými liečivými vlastnosťami pripisovanými niektorým druhom. Prímenie leucantha znamená bielokvetý.
Odrody
Salvia leucantha ‚Midnight‘ dorastá do dĺžky 1,5m a má tmavofialové kalichy a fialové kvety.
Šalvia leucantha ‚Pink Velour‘ vytvára ružové rúrkovité kvety s klasmi bielych kalichov. Dorastá do výšky a šírky 90 – 120 cm.
Šalvia leucantha ‚White Mischief‘ vytvára biele kvety na rastline, ktorá dosahujúcej výšku vyše 2 metre, ak je zasadená do úrodnej pôdy.
Výskyt
Šalvia leucantha pochádza zo subtropických a tropických ihličnatých lesov v strednom a východnom Mexiku. Rastie na trávnatých okrajoch a svetlinách horských lesov a pasienkov v nadmorských výškach 2000-3500 m n m. Dobytok sa jej vďaka jej aróme vyhýba. V subtrópoch a trópoch je pestovaná po celom svete.
Rozmnožovanie
Šalvia mexická sa rozmnožuje aj semenami, pestovatelia si ju radšej množia stonkovými odrezkami odoberanými na jar alebo v lete. Pomocou čistých ostrých nožníc odoberte drevnatý odrezok , na ktorom sú 4- 5 uzly. Odstráňte všetky listy okrem tých na vrchole. Koniec odrezka ponorte do zakoreňovača a zasaďte do substrátu v nádobe. Umiestnite ho na teplé a slnečné miesto a substrát udržujte vlhký. Po niekoľkých týždňoch by sa mal vyvinúť koreňový systém aj nové listy. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.
Ako pestovať šalviu
Umiestnenie
Rastlina uprednostňuje plné slnko, ale toleruje aj ľahký tieň. Na plnom slnku však bude vyzerať krajšie, hustejšie a sviežejšie.
Zemina
Darí sa jej v ťažších pôdach ako iným rastlinám, keďže nie je náchylná na hnilobu v ťažkej pôde. Zabezpečte jej úrodnú, vlhkú a dostatočne priepustnú zeminu.
Zálievka
Hoci je odolná voči suchu, počas horúceho leta vyžaduje zalievanie. Na zálievku nezabúdajte ani pri výsadbe, alebo pri pestovaní šalvie v nádobách. Pozor na premokrenie, dlhodobo mokrá pôda vedie k žltnutiu a opadávaniu listov a k plesňovým ochoreniam.
Kvitnutie
Rastliny pestované u nás ako letničky kvitnú od augusta do prvých mrazov.
Choroby a škodcovia
Medzi škodcov patria molice, vošky a roztoče. Tento hmyz zvyčajne napáda rastliny pestované v skleníku. Z chorôb sa môžu rozvinúť hrdza a škvrnitosť listov.
Mrazuvzdornosť
V oblastiach s mrazivými zimami sa pestuje ako jednoročná letnička alebo nádobová rastlina, ktorú treba prezimovať v interiéri. Nové rastliny sa umiestňujú na vonkajšie stanovište až po dátume posledného mrazu. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
V miernych zimách môže rastlina prežiť aj vonku, ak ju pestujete na chránených miestach a pred zimou ju chránite navyše aj mulčom. Ako letnička vyrastie za jedno vegetačné obdobie do výšky 60 – 90 cm. Dobre zvláda silný rez počas vegetačného obdobia, aj keď sa skôr odporúča odložiť ho na koniec jesene alebo zimy. Neodstránené odumreté nadzemné časti však izolujú korene rastliny v zimnom období.