Ako sa strihá s akumulátorovými nožnicami na živý plot Parkside PAGS 20-Li A1

Prednedávnom som s vami zdieľal svoje dojmy z novej akumulátorovej kosačky a nedávno som si zakúpil ďalší nástroj kompatibilný s týmto akumulátorom. Už dlhší čas som uvažoval o akumulátorových nožniciach na živý plot a trávnik a po zvážení svojich kritérií som sa rozhodol pre model Parkside PAGS 20-Li A1. Rád vám predstavím pozitíva a negatíva týchto akumulátorových nožníc a podelím sa o svoje skúsenosti.

...

Aku nožnice na trávnik a živý plot Parkside PAGS 20-Li A1 – Parametre

Šírka noža na trávnik: 12 cm
Dĺžka rezu noža na živý plot: 18 cm
Beznástrojový zaklikávací systém výmeny noža
Maximálny priemer vetvy živého plota: 8 mm
Voľnobežné otáčky: 1200/min.
Váha: cca 531 g

Obsah balenia:
+ náradie (nožnice)
+ úschovný kufrík
+ nôž na živý plot s ochranným krytom
+ nôž na trávnik s ochranným krytom

Akumulátor: 20V/2 Ah (séria „X 20V Team“)
– nie je súčasťou balenia

Akumulátorové záhradné nožnice na živý plot a trávnik PARKSIDE PAGS 20-L1 A1 kúpite TU.

Čo dostanete s aku nožnicami

Akumulátorové nožnice Parkside, ktoré som si zakúpil, sú dodávané spolu s praktickým úschovným kufríkom.

Vnútorný priestor kufríka je tvarovaný tak, aby ste doň pohodlne umiestnili samotný modul nožníc aj oba nože v ochranných krytoch. Zmestí sa tam aj akumulátor.

Tu opäť upozorňujem, že samotný akumulátor (aj nabíjačka) sa predávajú samostatne.

Pri výbere nožníc na živý plot alebo inej akumulátorovej záhradnej techniky voľte tak, aby ste využili kompatibilitu jednotlivých zariadení s akumulátorom (široký výber aku záhradnej techniky je tu), ktorý už máte. Ušetrí vám to dodatočné náklady na akumulátor aj nabíjačku.

Ja som aj preto siahol po modeli Parkside, keďže mám ich kosačku a akumulátory X 20V Team sú kompatibilné s oboma modelmi.

Strihanie kríkov a živého plota s akumulátorovými nožnicami Parkside

Samotné zostavenie nožníc je veľmi jednoduché.

Zaklikávací systém s dvomi uvoľňujúcimi tlačidlami na bokoch noža je jednoduchý na použitie. Nasadenie akumulátora je podobné ako pri inej záhradnej technike. Celý proces je aj zbytočné stopovať, trvá to naozaj sekundy a môžete začať pracovať.

Ovládanie je intuitívne – po uvoľnení západky jednoducho stlačíte ovládacie tlačidlo a nožnice sa rozbehnú.

Nožnice vážia okolo pol kilogramu, a ak ste po zime zatiaľ nepracovali s podobnými nástrojmi, môžu sa vám zdať trochu ťažšie a budete si pomáhať druhou rukou. Avšak po niekoľkých strihaniach si ruka zvykne a nadobudnete pocit, že sú ľahšie, ako ste očakávali.

Čo sa týka sily nožníc, vyskúšal som ich aj na hrubších vetvách nedostatočne udržiavaného skalníka a nebol to pre ne žiadny problém.

Treba však byť opatrný pri strihaní živého plota rastúceho popri pletivovom plote. Nožnice totiž pletivo rozseknú tak rýchlo, že si to ani nestihnete všimnúť. Ich výkon je teda viac než postačujúci.

Sami si však zvážte, akú dĺžku noža potrebujete. Model, ktorý používam ja, má dĺžku rezu 18 cm, čo mi úplne vyhovuje, a jeho váha je primeraná (0,5 kg), takže nožnice môže pohodlne používať aj moja manželka. Ak zvolíte nôž s väčšou dĺžkou, počítajte s tým, že váha nožníc bude vyššia (model s 50 cm dlhým nožom váži 2,3 kg), čo môže ovplyvniť pohodlie pri strihaní.

Akumulátorová technika často vyvoláva otázky ohľadom výdrže batérie. Pri týchto akumulátorových nožniciach Parkside som však s výdržou nemal žiadne problémy – nepodarilo sa mi vybiť batériu ani po hodine práce. Jej kapacita sa neznížila ani o polovicu. Samozrejme, celková výdrž závisí aj od náročnosti strihu, ktorý vykonávate.

V prípade, že by vám bol akumulátor 20V/2Ah málo, vždy môžete siahnuť po vyššej kapacite akumulátora, napríklad 20V/4Ah. To vám predĺži životnosť batérie tak, že vám skôr odpadne ruka od únavy, ako sa vám batéria vybije.

Osobne som veľmi spokojný s akumulátorovými záhradnými nástrojmi. Práca s nimi je jednoduchá. Je to tiež vynikajúce riešenie z hľadiska pomeru ceny a výkonu. Navyše, kompatibilita akumulátorov a zvyšovanie ich kapacity pri súčasnom znížení hmotnosti umožňuje oveľa pohodlnejšiu prácu ako v minulosti.

Široký výber nielen akumulátorovej záhradnej techniky nájdete zase TU.

...

Plusy a mínusy

Pozitíva

+ výkon
+ cena
+ váha náradia
+ jednoduchosť zloženia nástroja aj ovládania
+ výdrž batérie
+ súčasťou balenia je aj úschovný kufrík
+ kompatibilita s inou záhradnou a dieľňovou technikou Parkside

Negatíva

– akumulátory a nabíjačku treba kupovať zvlášť

Široký výber záhradnej techniky nájdete zase TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *