Líčidlo jedlé

Líčidlo jedlé, (Phytolacca esculenta, syn Sarcoca esculenta), (Phytolaccaceae – líčidlovité), cz: Líčivka jedlá, en: Indian pokeweed, Chinese pokeweed

Líčidlo jedlé, (Phytolacca esculenta)

Charakteristika

Líčidlo jedlé je robustná, vzpriamene rastúca trvalá bylina s krovitým vzrastom. Pod zemou tvorí mohutný, avšak ľahko presaditeľný koreň s bočnými korienkami. Z hlavného koreňa každoročne vyrastajú 1,5 – 2 m vysoké stonky nesúce vzpriamené strapcové súkvetia bielych kvetov a veľké listy. Listy sú tuhšie, široko vajcovité až eliptické, lysé a so zreteľnými žilkami. Z kvetov sa koncom augusta a v septembri vyvinie súplodie červenofialových kôstkovičiek, ktoré sú jedlé a podobajú sa na černice. Rastlina môže mať súčasne kvety aj plody.

Pochádza z juhovýchodnej Ázie (od Pakistanu až po Japonsko), v niektorých oblastiach Európy aj iných častiach sveta druhotne splaňuje. Semená sú rozširované vtáctvom, ktoré sa živí plodmi líčidla. Rastlina obsahuje toxíny (saponíny phytolaccatoxín a phytolaccigenin), ich obsah je však v líčidle jedlom len veľmi nízky, vážnejšie otravy preto nie sú pravdepodobné.

Líčidlo jedlé, (Phytolacca esculenta)


Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ako už bolo spomenuté, do okolia ich roznášajú vtáky prostredníctvom trusu. Rozmnožiť si ju môžete aj odkopkom, čiže rozdelením koreňov z rozrastenej materskej rastliny, ak sa vám pestovanie zo semien zdá zdĺhavé. Korene odkopanej časti sa spravidla dobre a rýchlo ujímajú a rastlina spoľahlivo rastie ďalej. Rovnako dobre znáša aj presádzanie. Všeličo do záhrady aj do domácnosti nájdete tu.

Líčidlo jedlé, (Phytolacca esculenta)

Ako pestovať líčidlo

Umiestnenie
Ide o veľmi nenáročnú trvalku, znesie priame slnko aj polotieň.

Zemina
Nemá nároky na pôdne podmienky.

Zálievka
Rastlina nie je náročná ani na vlahu, pri pestovaní vo väčšej nádobe však nezabúdajte na pravidelnú zálievku.

Kvitnutie
Kvitne od júna do augusta. Plody dozrievajú koncom augusta a v septembri.

Líčidlo jedlé, (Phytolacca esculenta)

Využitie

Rastlina sa zvykla hlavne v minulosti pestovať ako okrasný solitér. Treba však dávať pozor, aby sa nerozrástla po celej záhrade. Nadzemná časť na jeseň odumiera a na jar opäť vypučia nové výhonky.

Plody sa používali na dofarbovanie likérov, vín a cukroviniek a sú aj príležitostne konzumované. Rodové meno Phytolacca je dokonca možné preložiť ako farbiaca rastlina, rastlinný lak, farba. Koreň rastliny je využiteľný aj vo farmácii, hoci na tieto účely je uprednostňované líčidlo americké, ktoré má viac účinných látok.

Príbuzné druhy

Rod Phytolacca tvorí cca 25 druhov, medzi ktorými sa nájdu byliny, kríky aj stromy, rastúce v trópoch aj v miernom pásme.

Vzhľadom veľmi podobné Líčidlu jedlému je Líčidlo americké (Phytolacca americana), ktoré pochádza z východného pobrežia USA a Kanady. Je to mohutná trvalka rastúca do výšky 1,5 m s výraznými bielymi súkvetiami. Najviditeľnejší rozdiel spočíva v tom, že kvitnúce súkvetia sú u Líčidla amerického previsnuté a listy sú takmer sediace, čiže nemajú stopky, u Líčidla jedlého rastú súkvetia vzpriamene a listy majú cca 4 cm dlhé stopky. Líčidlo americké je jedovaté, obsahuje väčšiu koncentráciu saponínov. Jeho plody majú laxatívne účinky a vo väčšom množstve môžu spôsobiť otravu.

Z trópov južnej Ameriky pochádza Líčidlo dvojdomé (Phytolacca dioica). Ide o strom, ktorý môže dosiahnuť výšku 12 – 18 m. V južnej Európe sa pestoval ako tieniaca drevina, pričom sa mu hovorilo bella umbra (krásny tieň alebo krásny slnečník).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *