Lagunária Patersonova

Lagunária Patersonova, (Lagunaria patersonia, syn. Hibiscus patersonii), (Malvaceae – slezovité), en: Pyramid tree, Norfolk Island hibiscus, Queensland white oak, Primrose Tree, Itchy bomb tree, Cow itch tree

Charakteristika

Lagunária Patersonova je vždyzelený strom pochádzajúci z tropických a subtropických oblastí Austrálie a niektorých ostrovov južného Tichomoria. Pestuje sa ako okrasný ker v parkoch a záhradách a stretnúť sa s ňou môžete aj v iných častiach sveta, napríklad v Stredomorí na Malte.

Lagunária je zvyčajne 6 – 9 – 15 m vysoký strom s priamym kmeňom a hustou korunou. Kožovité, tuhé listy sú jednoduché a stopkaté a rastú striedavo. Čepeľ je vajcovitá až podlhovasto oválna, na rube svetlo plstnatá, na líci drsná. Nápadné, ružové kvety blednúce do bielej sú asi 5 cm veľké a tvarom pripomínajú kvety ibišteka, len sú trochu menšie. Vyrastajú jednotlivo z úžľabia listov a na koncoch vetiev môžu byť aj viacpočetné. Kalich majú zrastený a zakončený 5 zubami. Plody sú guľovité visiace tobolky obsahujúce obličkovité semená, ktoré sú obklopené bielymi pŕhlivými vláknami. Vďaka nim si rastlina vyslúžila anglické pomenovania Itchy bomb tree alebo Cow itch tree. Jemné vlákna, alebo chĺpky môžu nepríjemne dráždiť pokožku a sú toxické pre ľudí aj zvieratá. Niektorí ľudia sú na ne citlivejší viac, iní menej.

Pomenovanie získala rastlina na počesť španielskeho botanika Andrea Laguna (1494-1560). Prímenie Patersonova zas ctí plukovníka Williama Patersona (1755-1810), škótskeho vojaka, ktorý bol odvelený do Austrálie v roku 1791, venoval sa botanike a prieskumu a začiatkom 19. storočia sa stal guvernérom Nového Južného Walesu. Údajne ako prvý poslal semená tohto stromu do Anglicka.

Rozmnožovanie

Lagunária sa rozmnožuje buď výsevom semien alebo polovyzretými letnými odrezkami. Odrezky sa odoberajú koncom jari až začiatkom leta zo zdravej vitálnej rastliny a najlepšie zrána. Vyberajte také, ktoré majú aspoň 3 uzly pozdĺž stonky umiestnené relatívne blízko seba. Odrezok zrežte pod 3. uzlom. Odstráňte všetky listy okrem dvoch najvyšších. Pred vložením odrezku do rozmnožovacieho substrátu ho ponorte do zakoreňovacieho hormónu, podporí sa tým tvorba koreňov a zvýši sa pravdepodobnosť úspechu. Doplnky do záhrady aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať lagunáriu

Umiestnenie
Obľubuje slnečné stanovište, alebo čiastočný tieň, znesie morský vietor, no nie je mrazuvzdorná.

Zemina
Vyhovuje jej priepustná, chudobná, piesčitá zemina, a uprednostňuje aj dobre priepustné hlinité pôdy s dostatočnými zásobami vody.

Zálievka
V suchom období ocení prísun vlahy.

Kvitnutie
Uvádza sa, že kvitne v lete a v jeseni, od júna do septembra. Na Malte kvitne od apríla do júla. Kvitnúť môže začať 4. rokom od výsevu.

Choroby
Napadnúť ju môže hmyz požierajúci listy.

Starostlivosť
Ide o veľmi sebestačný strom, nepotrebuje prerezávať, ale na rez reaguje dobre. Strih sa robí po odkvitnutí.

Využitie

Vzhľadom na vysokú toleranciu k suchej pôde, slaným vetrom a vysokým teplotám sa Lagunária Patersonova využíva vo výsadbe v pobrežných oblastiach v tropickom a subtropickom pásme, teda v oblastiach, kde nemrzne. Miestami vzbudzuje aj vlnu nevôle, niektorí obyvatelia dotknutých oblastí v Austrálii si sťažujú na spomínané dráždivé vlákna, ktoré sa do ovzdušia uvoľňujú z dozretých plodov a spôsobujú im podráždenie pokožky a ťažkosti pri dýchaní.

Jej drevo je mäkké a biele a lokálne sa používa najmä v stavebníctve. Z kôry sa tiež dajú získať kvalitné vlákna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *