Ako vybrať správny slnečník?

V letných horúcich dňoch každému dobre padne relax v príjemnom tieni. A netýka sa to len záhradkárov, ale aj tých, ktorí si chcú dať kávu, či oddychovať s knihou na terase či balkóne. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako vybrať správny slnečník a aké typy sú k dispozícii.

Širokú ponuku slnečníkov rôznej veľkosti, stojany a náhradné diely nájdete tu.

Spôsob ukotvenia

Podľa spôsobu ukotvenia delíme slnečníky na bežné – s nohou uprostred, alebo závesné – s kotviacou nohou na strane.

Slnečníky s nohou uprostred sú jednoduchšie a lahšie sa s nimi manipuluje. Ak má slnečník kotviacu nohu zboku, tak je zväčša stabilnejší a zároveň ponúka viacej možností nastavenia tieniacej plachty. Na strane druhej sa oveľa ťažšie presúva. Na ovládanie takéhoto slnečníka býva v kotviacej nohe umiestnená kľuka, alebo iný mechanizmus, ktorým slnečník otvárame a meníme jeho tieniacu polohu.

Oba slnečníky potrebujú kotviaci základ. Bežné a menšie slnečníky stačí zapichnúť do zeme, prípadne využiť jednoduchý plastový stojan. Väčšie slnečníky s nohou na boku potrebuju už ťažší a pevnejší stojan z kovu, alebo zaťaženie betónovými kockami.

Happy Green Závesný slnečník

Závesný slnečník s bočnou oceľovou kotviacou nohou. Priemer tieniacej plochy je 3 metre. Jednoduché ovládanie pomocou kľučky. Nastaviteľné polohy tienenia. Súčasťou balenia je aj kovový stojan. Viac informácii a cenu nájdete tu.

Veľkosť slnečníka

Podľa veľkosti tienacej plochy kategorizujeme slnečníky na veľké s priemerom cez 3 metre a malé s priemerom do 3 metrov.

Ako sme už naznačili v kapitole vyššie, malé slnečníky dokážete oveľa ľahšie presúvať. Využiť ich tak môžete nielen na terase, ale aj pri prácach na záhrade, prípadne pri kúpacích výletoch k jazerám či moru.

Väčšie slnečníky sú náročné na presun a preto zväčša zostávajú umiestnené na jednom mieste. Tak okrem tienenia slúžia aj ako designový doplnok vašej terasy.

Happy Green Plážový slnečník

Priemer tienacej plochy 1,8 metra. Kovová noha s plastovým hrotom pre zapichnutie do zeme. Ideálny na záhradu alebo k vode. Viac informácii a cenu nájdete tu.

Poťah

Poťah tieniacej plochy slnečníka je veľmi dôležitý. Ten má totiž vplyv na kvalitu tienenia. Čím kvalitnejší poťah (vyššia gramáž látky), tým viac slnečného žiarenia zadrží. Ak je poťah vodeodolný, môžete ho nechať vonku aj v prípade dažďa. Osvedčila sa aj teflónová úprava látky, ktorá zabraňuje silnému znečisteniu a uľahčuje čistenie slnečníka.

Farby

Farba je dôležitým faktorom pre váš príjemný pocit. Mnohé slnečníky totiž okrem tienenia plnia aj designovú funkciu a dotvárajú tak celý oddychový priestor na vašej terase.

Pri výbere farby zohľadniteaj to, že tmavé farby slnečné lúče pohlcujú viac a vytvárajú aj väčší tieň, ale zároveň pod tmavým slnečníkom býva väčšie teplo. Svetlé farby slnečné lúče odrážajú a tieniaci efekt nie je až taký veľký. Zároveň je pod svetlým slnečníkom chladnejší vzduch.

Starostlivosť o slnečník

Aby vám slnečník vydržal čo najdlhšie treba dodržiavať pár základných pokynov. V prípade vetra a dažďa slnečník zložte, aby nedošlo k pretrhnutiu tieniacej plochy, alebo odfúknutiu celého slnečníka. Ak vám slnečník zmokne, treba ho nechať dôkladne usušiť. V zime odporúčame skladovať slnečník na suchom mieste aby nebol vystavený premenlivému zimnému počasiu.

Širokú ponuku slnečníkov rôznej veľkosti, stojany a náhradné diely nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *