Chochlačka dutá (Corydalis cava), (Fumariaceae – zemedymovité), cz: Dymnivka dutá, en: Hollowroot

Charakteristika
Chochlačka dutá je trváca jarná bylina. Vysoká býva od 15 – 30 cm. Pod zemou má veľkú dutú hľuzu, z ktorej vyrastá priama dvojlistá stonka. Listy sú trojpočetné, dvojito perovito zložené a členené.
Kvety sú usporiadané v koncovom strapci, kde ich býva 10 – 20. Môžu byť smotanovobiele, žltkasté, purpurové, fialové alebo ružové. Majú 2 pysky a dlhú ohnutú ostrohu. Kvitnú od marca do apríla, v niektorých oblastiach aj v máji. Plody sú tobolky, ktoré dosahujú veľkosť 2,5 cm. Celá rastlina je silne jedovatá.

Výskyt v prírode
Chochlačka dutá je európsky polovýslnný lesný druh s plným rozvojom na jar pred olisteným stromov. Vyskytuje sa aj v susediacich oblastiach Ázie. Rastie na vlhkých, na živiny bohatých, hlbokých pôdach a humóznych miestach v podraste svetlých lesov a hájov, kde vytvára súvislé porasty. Rozšírená je od nížin do horského stupňa.
Často sa vyskytuje v spoločnosti blyskáča jarného, fialky lesnej a pľúcnika lekárskeho. V rovnakom jarnom období spomínané byliny zakvitnú a svojimi farebnými kvietkami rozžiaria háje z ešte neolistených stromov.
Foto 28.3.2020, národná prírodná rezervácia Šúr
Liečivé účinky
Na liečebné účely sa zbiera hľuza (Bulbus corydalis). Vykopáva sa ručne na jeseň alebo na jar, hneď po rozmrznutí pôdy, dôkladne sa očistí, zbaví sa koreňov a zelených častí a nakrája sa. Suší sa v tieni na dobre vetranom mieste za občasného obracania. V sušiarenských zariadeniach nesmie teplota prekročiť 40°C.
Droga omamne vonia a chutí horko. Obsahuje alkaloidy, z ktorých sú najdôležitejšie korydalín a bulbokapnín s halucinogénnym účinkom. Má utlmujúci účinok na centrálnu nervovú sústavu, znižuje krvný tlak, brzdí pohyby tenkého čreva a lekári ju predpisujú pri ťažkých nervových poškodeniach, záchvatoch závrate a duševných poruchách. Silnejšie dávky spôsobujú bolesti hlavy podobné bolestiam pri zápale mozgových blán. V domácich podmienkach sa nepoužíva.