Aloe vera

Aloa pravá, (Aloe vera al. Aloe Barbadensis), (Asphodelaceae – asfodelovité), (staršie zaradenia: Aloaceae, Liliaceae)

Aloa pravá, (Aloe vera)

Charakteristika

Aloe vera je sukulentná, nenáročná trvalka, rastúca v nepravidelných a neusporiadaných trsoch. Vytvára prízemné ružice z hrubých, pevných, dužinatých listov. Listy dorastajú do dĺžky 30 – 60 cm a šírky 2 – 8 cm. Sú šedobledozelenej farby s jemnými bielymi škvrnami a mávajú po okrajoch zahnuté ostne. Koncom jari sa môžu objaviť klasy žltých 2,5 cm veľkých kvetov, vyrastajúcich na stonkách, ktoré môžu dosiahnuť aj 90 cm.

Rastlina pravdepodobne pochádza zo Severovýchodnej Afriky alebo Arabského polostrova. Nie je mrazuvzdorná, preto sa v našich podmienkach pestuje ako izbová rastlina, ktorú môžeme v lete umiestniť na terasu či záhradu.

Aloe má široké komerčné využitie, preto sa vo veľkom pestuje na plantážach v suchších tropických a subtropických oblastiach, napríklad v Indii, Thajsku, Mexiku, Dominikánskej republike. Pestuje sa kvôli latexu z listov, ktorý sa získava už z dvojročných rastlín, a kvôli gelu, pre ktorý sa listy odoberajú z 3 – 5 ročných rastlín.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa prevažne vegetatívne, pomocou odnoží. Aloe vytvára odnože samovoľne v lete okolo materskej rastliny. Oddeliť sa môžu, keď narastú do 10 cm dĺžky a začínajú vytvárať samostatné ružice. Keď ružicu odlomíme, miesto zlomu roní lepkavú šťavu. Odnož preto necháme asi 2 dni schnúť. Potom ju zasadíme do primerane vlhkej, piesčitej zeminy, kde zakorení. Krásne kvetináče na pestovanie aloe vera môžete nájsť napríklad tu.

Ako pestovať aloe vera

Umiestnenie
Aloe vera pestujeme na svetlom mieste, v zime s plným slnečným žiarením. Rastline vyhovuje izbová teplota a je tolerantná voči suchému vzduchu.

Zemina
Vhodná je hlinitá zemina s prídavkom hrubozrnného piesku, hlinito- piesčitá a priepustná zemina, mierne zásaditá a s dostatkom dusíka. Rastlinám v nádobách zabezpečíme dobrú drenáž.

Zálievka
V lete rastline doprajeme stredne silnú zálievku priamo na pôdu, nikdy nie na listy. Voda sa nesmie dostať do listových ružíc, mohla by tam spôsobiť hnilobu. Medzi zálievkami je dobré nechať pôdu takmer vyschnúť. V zime stačí polievať raz za 3 týždne.

Chyby pri zalievaní
Premočenie, hlavne v zime, môže spôsobiť vytvorenie čiernych škvŕn na listoch a môže byť aj dôvodom uhnívania rastliny.
Ak listy hnednú a schnú, rastlina trpí nedostatkom vody. Vtedy ponorte kvetináč asi na hodinu do vody a následne nechajte prebytočnú vodu voľne odtiecť.

Kvitnutie
Kvitne v máji a júni, pri pestovaní v byte kvitne zriedka. Zaujímavosťou je, že kvety bývajú opeľované vtákmi kolibríkmi.

Hnojenie
Ak je treba, rastline dodávame hnojivo raz za mesiac na jar alebo v lete, vhodné je hnojivo s vysokým obsahom draslíka. Hnojivá nájdete, keď kliknete sem.

Aloa pravá, (Aloe vera)

Využitie

Aloe vera sa okrem pestovania pre radosť využíva aj v kozmetike alebo medicíne.

Z rastliny sa využíva latex, označovaný aj ako šťava z aloe. Je to živicovitá žltá tekutina, ktorá z listu prirodzene vyteká pri jeho priečnom prekrojení. Má silné laxatívne účinky.

Gel z aloe je bezfarebná, slizovitá, rôsolovitá tekutina bez vône a mierne nahorklá. Má regeneračné účinky na pokožku a mnohí si rastlinku pre tieto účinky pestujú v domácom prostredí. Účinné látky obsiahnuté v aloe vera neboli ešte dostatočne preskúmané v celej svojej komplexnosti.

Jednotlivé zložky z gelu z aloe majú upokojujúce a protizápalové účinky na pokožku, napríklad pri menších popáleninách, poraneniach, prípadne uštipnutí hmyzom. Ďalšie zložky tohto gélu majú antimikotické, antibakteriálne či antivirálne účinky a dokážu zmierniť svrbenie a podráždenie pokožky. Zaujímavosťou je, že podobné účinky má aj u nás rastúca skalná ruža.

Aloa pravá, (Aloe vera)

Príbuzné druhy

Aloa stromčekovitá (Aloe arborescens) je ďalšia z rodu aloe, je rovnako často pestovaná v izbových podmienkach a má aj rovnaké využitie a účinné látky ako aloe vera. Listy má užšie a rastie viac do výšky, po čase vytvára holý kmienok a môže dorásť až do výšky 2 m.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.