Aloa stromčekovitá

Aloa stromčekovitá, (Aloe arborescens), (Asphodelaceae – asfodelovité), en: krantz aloe, candelabra aloe, cz: Aloe stromkovitá

Aloa stromčekovitá, (Aloe arborescens)

Charakteristika

Aloa stromčekovitá je blízka príbuzná slávnejšej aloe vera. Je rovnako liečivá, sukulentná, nenáročná trvalka, rastúca v nepravidelných a neusporiadaných trsoch. Mladé rastliny sú takmer zameniteľné, pri starších už je viditeľný rozdiel. Aloa stromčekovitá po čase vytvára holý kmienok, a listy sa jej naširoko rozkonárujú. Vytvára väčšie medzery medzi listami, má menej fliačikov na listoch a aj tie sú nenápadnejšie. Listy sú tenšie a tmavšie zelené s jemným modrým odtieňom a pozdĺžnymi jemnými krémovými pruhmi. Po okrajoch majú ostne. Rastliny pestované v izbových podmienkach sa však často odlišujú vzrastom aj výzorom od rastlín pestovaných v prirodzenom prostredí. Ako napovedá aj názov rastliny, aloa stromčekovitá môže dorásť do veľkosti stromu, cca 2 – 3 metre. Listy sú u starších rastlín usporiadané do ružíc na konci konárov.

Kvety majú valcovitý tvar a kvitnú žiarivou červeno-oranžovou farbou.

Rastlina pochádza pravdepodobne z juhovýchodnej časti južnej Afriky, konkrétne z krajín Južná Afrika, Malawi, Mozambik a Zimbabwe. Prirodzené prostredie rastliny tvoria horské oblasti vrátane skalných a exponovaných hrebeňov. Aloa stromčekovitá ako jeden z mála druhov aloe, rastie od hladiny mora až po vrcholky hôr.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžeme vegetatívne, pomocou odnoží. Vytvárajú sa samovoľne v lete okolo materskej rastliny. Oddeliť sa môžu, keď narastú do 10 cm dĺžky a začínajú vytvárať ružice. Keď ružicu odlomíme, miesto zlomu roní lepkavú šťavu. Odnož preto necháme asi 2 dni schnúť. Potom ju zasadíme do primerane vlhkej, piesčitej zeminy, kde zakorení. Krásne kvetináče pre nové rastlinky si vyberiete aj tu.

Aloa stromčekovitá, (Aloe arborescens)

Ako pestovať alou stromčekovitú

Alou stromčekovitú pestujeme rovnakým spôsobom ako aloe vera. Pre pestovanie v izbových podmienkach je dokonca výrazne vhodnejšia, pretože je odolnejšia voči chybám pri pestovaní a ľahšie sa rozmnožuje.

Umiestnenie
Aloe arborescens sa pestuje na svetlom mieste, v zime s plným slnečným žiarením. Minimálna teplota prostredia by mala byť 10°C.

Zemina
Vhodná je hlinitá zemina s prídavkom hrubozrnného piesku, hlinito- piesčitá a priepustná zemina, mierne zásaditá a s dostatkom dusíka. Rastlinám v nádobách zabezpečíme dobrú drenáž.

Zálievka
V lete rastline doprajeme stredne silnú zálievku priamo na pôdu, nikdy nie na listy. Voda sa nesmie dostať do listových ružíc, mohla by tam spôsobiť hnilobu. Medzi zálievkami je dobré nechať pôdu takmer vyschnúť. V zime stačí polievať raz za 3 týždne.

Chyby pri zalievaní
Premočenie, hlavne v zime, môže spôsobiť vytvorenie čiernych škvŕn na listoch a môže byť aj dôvodom uhnívania rastliny.
Ak listy hnednú a schnú, rastlina trpí nedostatkom vody. Vtedy ponorte kvetináč asi na hodinu do vody a následne nechajte prebytočnú vodu voľne odtiecť.

Kvitnutie
Kvitne koncom zimy až začiatkom jari. Pri pestovaní v izbových podmienkach však kvitne zriedka.

Hnojenie
Ak je treba, rastline dodávame hnojivo raz za mesiac na jar alebo v lete, vhodné je hnojivo s vysokým obsahom draslíka. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem.

Aloa stromčekovitá, (Aloe arborescens)

Liečivé účinky

Aloa stromčekovitá má prakticky rovnaké liečivé účinky ako aloe vera, o ktorej sa všade píše. V domácom prostredí je nápomocná pri ošetrovaní pokožky, pri popálení, alebo uštipnutí hmyzom. Má upokojujúce, protizápalové účinky na pokožku a tiež obsahuje antimikotické, antibakteriálne či antivirálne zložky.

Aby boli účinky aloe čo najsilnejšie, treba používať aspoň 3 ročný list zo staršej rastliny rastúcej na slnku a čo najviac v prirodzených podmienkach. Preto sa odporúča rastlinu letniť, hneď ako to poveternostné podmienky umožnia.

Aloa stromčekovitá, (Aloe arborescens)

Príbuzné druhy

Aloa pravá (Aloe vera) je sukulentná polootužilá trvalka, ktorá v prirodzenom prostredí dosahuje výšku 60 cm a približne rovnakú šírku. V izbových podmienkach dorastá do výšky maximálne 30 cm. Má dužinaté šedozelené listy s výraznejšími krémovými fliačikmi a pri starších rastlinách sú listy hrubšie a širšie ako má aloe stromčekovitá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.