Krasuľka perovitá

Krasuľka perovitá, (Cosmos bipinnatus), (Asteraceae – astrovité), cz: Krásenka zpeřená, Kosmoska, en: Garden cosmos, Mexican aster

Krasuľka perovitá, (Cosmos bipinnatus)

Charakteristika

Krasuľka je obľúbená, nenáročná, teplomilná letnička, ktorá v čase kvitnutia môže dorásť až do výšky 1,5 metra. Rastlina pochádza z Mexika. Má priamu, vetvenú stonku. Listy má v obryse vajcovité, sú jemné, perovité alebo čiarkovité a sýtozelené. Kvetné hlávky astrovitého tvaru dosahujú šírku 6-10 cm v priemere, skladajú sa z okrajových kvetov, ktoré bývajú biele, červené, ružové, fialkasté, a vnútorných žltých terčových kvetov. Plody sú nažky.

Rozmnožovanie a výsev

Pestuje sa zo semena, ktoré sme si predchádzajúci rok nechali dozrieť z najkrajších kvietkov. Rastlinky si môžme predpestovať v črepníku na parapete (vysievajú sa cca v marci, do 10 dní by mali vyklíčiť) a potom, keď už nepredpokladáme mrazy, ich presadíme do zeme v záhrade. Môžu sa vysievať aj rovno na stanovište, keď už nemrzne. Je vysoko pravdepodobné, že sa vysiali aj samé minulú sezónu a vyrastú, keď uznajú za vhodné 🙂

Ako pestovať krasuľku

Umiestnenie
Krasuľkám vyhovuje stanovište na svetlom, teplom a slnečnom mieste, ktoré je chránené pred silným vetrom. Najlepšie kvitnú na priamom slnku, hoci tolerujú aj polotieň. Nevyhovujú im nízke teploty, mráz a silný vietor.

Zemina
Ideálna je dobre priepustná, hlinitá zemina. Krasuľke vyhovuje pH pôdy medzi 6,0 a 8,5, čo je zhodné s prirodzeným prostredím v alkalických oblastiach Strednej Ameriky, odkiaľ rastlina pochádza. Vo všeobecnosti je krasuľka nenáročná, rastie aj v chudobnej pôde bez živín.

Zálievka
Zálievku volíme primeranú ku koreňom. Počas horúcich a suchých dní potrebujú krasuľky výdatnú závlahu. Neznášajú však premokrenú a prehnojenú pôdu.

Kvitnutie
Krasuľka bohato kvitne od júna do októbra, resp. do prvých mrazov. Kvitnutie naviac podporíme odstraňovaním odkvitnutých kvietkov. Ak ich neodstraňujeme, vytvoria sa semiačka, ktoré sa nám vysejú do záhona a o rok opäť vyrastú nové rastliny.

Starostlivosť
Platia všeobecné pravidlá: Zo záhonov pravidelne odstraňujeme chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež odstraňovať burinu, kypriť pôdu a priebežne odstrihávať odkvitnuté kvety. Tým zabezpečíme bohaté kvitnutie počas celej sezóny.

Aby vám vysoko vyrastené krasuľky vo vetre nepadali a nelámali sa, priviažte ich o oporu.

Ružová krasuľka vytvarovaná do kompaktného kríčka. Fotka je urobená v záhrade na bratislavskom hrade.

Choroby a škodcovia

Na mladých výhonkoch sa zvyknú hostiť vošky. Na konci sezóny sa môže objaviť múčnatka a zasychanie časti listov alebo vetvičiek.

Mladé výhonky tiež treba chrániť pred slimákmi a slizniakmi, ktoré ich dokážu celé vyžrať. Pomôcť by mohlo, ak okolo vysadenej rastliny umiestnite medený plôtik, slizniaky a slimáky totiž majú prirodzenú averziu voči medi. Pre viac plašičov škodcov, kliknite sem.

Pestovateľské tipy

Pre svoju výšku sú krasuľky predurčené na vyplnenie zadných okrajov výsadieb. V menších priestoroch treba vysádzať opatrne, svojím vzrastom môžu obmedzovať ďalšie rastliny. Vďaka rýchlemu rastu je možné s krasuľkou experimentovať (zastrihávať, zaštipávať, tvarovať). Záhradné nožnice si vyberiete tu. Pred vysokú krasuľku sa odporúča zasadiť niečo s nižším vzrastom, čo by zároveň zakrývalo a podopieralo jej stonku.

Vysoké rastliny majú tendenciu sa váľať v dôsledku svojej váhy. Riešením je pestovanie krasuliek v skupinách, kedy stonky medzi sebou prerastajú a vzájomne sa podporujú.

Krasuľka je veľmi životaschopná. Ak sa nám rastlina zvalí a necháme ju ležať, po čase začne zo stonky vyháňať výhonky, ktoré budú rásť vzpriamene, čiže kolmo na zem. V mieste dotyku s pôdou zakorení.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Vďaka jemným kvetom a perovitým listom pôsobia krasuľky veľmi romanticky. Dobre vyzerajú vysadené v malých aj veľkých skupinách. Dajú sa kombinovať s celým radom letničiek aj trvaliek, ako sú napríklad levandule, orlíčky, rudbekie, cínie, ľaliovky, šalvie, astry.

Vyniknú pred plotmi, múrikmi a stenami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *