Palma areková, Areka zlatolistá palma, (Dypsis lutescens, syn. Chrysalidocarpus lutescens), (Palmae – palmy)-(Arecaceae – arekovité), cz: Chrysalidokarpus žlutavý, en: Golden cane palm, Areca palm, Yellow palm, Butterfly palm
Charakteristika
Areka zlatolistá palma (Chrysalidocarpus) je rastlina pochádzajúca z Madagaskaru. U nás sa pestuje ako izbová rastlina. Má vzpriamene rastúce stonky pripomínajúce bambus. Zakončené sú oblúkovitými perovitými listami, ktoré sú tvorené z úzkych protistojne usporiadaných segmentov/ lístkov. Listy sú svetlozelené a môžu dosiahnuť dĺžku 1,2 m. Sprvu sú listy zložené len z 2 lístkov a postupom času rastlina vytvára listy s viacerými segmentami. Dlhé stonky majú žlto zlatistý nádych, podľa nich dostala palma svoje pomenovanie. Pôvodne sa jej hovorilo areka, vďaka predchádzajúcemu latinskému pomenovaniu Areca lutescens.
Rastie v skupinách, pretože odnožuje a z odnoží rastú nové rastliny. Vo svojom prirodzenom prostredí dorastá až do výšky 6 – 12 m, v bytových podmienkach dosahuje okolo 1,5 m. Rastie veľmi pomaly, preto sú veľké rastliny obvykle pomerne cenné. Je nenáročná, pri správnej starostlivosti vydrží pekná veľmi dlho. Vďaka svojej schopnosti zlepšovať ovzdušie rastlina prispieva k príjemnej klíme v miestnosti. V bytových podmienkach dokonca v lete vytvára metliny žltých kvetov, z ktorých dozrievajú červené plody.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa delením. Pri presádzaní jednoducho oddeľte mladé rastliny od materských rastlín. Pre zvýšenie šance na úspech je vhodné, aby rastliny neboli väčšie ako 30 cm a mali dobre vyvinuté korene. Pri ich oddeľovaní si počínajte opatrne.
Rastlinu presádzajte každý druhý rok na jar a do nádoby len o málo väčšej ako bola pôvodná. Ak už nechcete použiť väčšiu nádobu, vymieňajte rastline len vrchnú vrstvu zeminy. Zaujímavé obaly na kvetináče môžete nájsť napríklad tu.
Ako pestovať chrysalidocarpus
Umiestnenie
Počas vegetačného obdobia pestujte rastlinu na jasnom filtrovanom svetle. V zime môže byť vystavená priamemu slnečnému svetlu. Vhodná je izbová teplota nad 16°C a vyššia vzdušná vlhkosť.
Zemina
Vyhovuje jej priepustná hlinitá zemina, zmiešaná s väčším podielom rašeliny, s listovkou a pieskom.
Zálievka
Zalievať treba intenzívne, v zimnom období znižujeme zálievku na strednú intenzitu.
Vlhkosť vzduchu
Rastlina potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť. Občas ju sprejujte mäkkou vodou, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.
Hnojenie
Počas vegetačného obdobia (obdobie rastu, v lete) sa odporúča vyživovať rastlinu štandardným tekutým hnojivom zriedeným na polovičnú koncentráciu. Použiť môžete hnojivo určené pre palmy alebo pre zelené rastliny.
Škodcovia a choroby
Na rastline sa môžu objaviť hnedé konce listov. To obvykle spôsobuje priveľmi suchý vzduch, treba zvýšiť vzdušnú vlhkosť a listy aj rosiť, hlavne v teplom prostredí. Príčinou tiež môže byť nedostatočná zálievka, chladný vzduch, či poškodenie.
Pri palmách je prirodzené, že spodné listy po čase odumierajú – hnednú a sklápajú sa. Takéto listy jednoducho odstrihnite. Neodstraňujte ich trhaním, aby ste nepoškodili rastové centrum palmy.
Ak sa objavia drobné hnedé škvrny na listoch, mohlo ich spôsobiť preliatie alebo nachladenie rastliny, prípadne aj zalievanie príliš tvrdou vodou. Napadnuté listy odstráňte.
Žltnutie listov je spôsobené nedostatočnou zálievkou a nevyváženou výživou.
Listy, ktoré vyzerajú ako suché a majú striebristý alebo škvrnitý povrch, sú pravdepodobne napadnuté roztočmi. Opäť pomáha zvýšenie vzdušnej vlhkosti, napríklad aj rozprašovaním čistej vody okolo rastlín. Zo škodcov sa môžu objaviť aj puklice a vošky.
Pridaj komentár