Areka zlatoplodá palma

Palma areková, Areka zlatoplodá palma, (Dypsis lutescens, syn. Chrysalidocarpus lutescens), (Palmae – palmy)-(Arecaceae – Arekovité), cz: Chrysalidokarpus žlutavý, en: Golden cane palm, Areca palm, Yellow palm, Butterfly palm

Charakteristika

Areka zlatoplodá palma (Chrysalidocarpus) je rastlina pochádzajúca z Madagaskaru. U nás sa pestuje ako izbová rastlina. Má vzpriamene rastúce stonky pripomínajúce bambus. Zakončené sú oblúkovitými vejárovitými listami, ktoré sú tvorené z úzkych lístkov viac-menej protistojne usporiadaných. Listy sú pomerne svetlozelené a môžu dosiahnuť dĺžku 1,2 m. Dlhé stonky majú zlatistý nádych, podľa nich dostala palma svoje pomenovanie. Pôvodne sa jej hovorilo areka, vďaka predchádzajúcemu latinskému pomenovaniu Areca lutescens.

Rastie v skupinách, pretože odnožuje a z odnoží rastú nové rastliny. Vo svojom prirodzenom prostredí dorastá až do výšky 15 m, v bytových podmienkach dosahuje okolo 1,5 m. Rastie veľmi pomaly, preto sú veľké rastliny obvykle pomerne cenné. Je nenáročná, pri správnej starostlivosti vydrží pekná veľmi dlho. Vďaka svojej schopnosti zlepšovať ovzdušie rastlina prispieva k príjemnej klíme v miestnosti. V bytových podmienkach dokonca v lete vytvára metliny žltých kvetov, z ktorých dozrievajú plody.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa delením. Pri presádzaní jednoducho oddeľte mladé rastliny od materských rastlín. Pre zvýšenie šance na úspech je vhodné, aby rastliny neboli väčšie ako 30 cm a mali dobre vyvinuté korene. Pri ich oddeľovaní si počínajte opatrne.

Rastlinu presádzajte každý druhý rok na jar a do nádoby len o málo väčšej ako bola pôvodná. Ak už nechcete použiť väčšiu nádobu, vymieňajte rastline len vrchnú vrstvu zeminy. Zaujímavé obaly na kvetináče môžete nájsť napríklad tu.

Ako pestovať chrysalidocarpus

Umiestnenie
Počas vegetačného obdobia pestujte rastlinu na jasnom filtrovanom svetle. V zime môže byť vystavená priamemu slnečnému svetlu. Vhodná je izbová teplota, nad 16°C a vyššia vzdušná vlhkosť.

Zemina
Vhodná je priepustná hlinitá zemina, zmiešaná s väčším podielom rašeliny, s listovkou a pieskom. Špeciálny substrát určený pre palmy môžete nájsť tu.

Zálievka
Zalievať treba intenzívne, v zimnom období znižujeme zálievku na strednú intenzitu. Rastline vyhovuje vysoká vlhkosť vzduchu, preto sa kvetináč umiestňuje na misku naplnenú zvlhčovacími kamienkami.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia (obdobie rastu, v lete) sa odporúča vyživovať rastlinu štandardným tekutým hnojivom zriedeným na polovičnú koncentráciu. Použiť môžete hnojivo určené pre palmy alebo pre zelené rastliny. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem.

Škodcovia a choroby

Na rastline sa môžu objaviť hnedé konce listov. To obvykle spôsobuje priveľmi suchý vzduch, treba zvýšiť vzdušnú vlhkosť a listy aj rosiť, hlavne v teplom prostredí. Príčinou tiež môže byť nedostatočná zálievka, chladný vzduch, či poškodenie.

Pri palmách je prirodzené, že spodné listy po čase odumierajú – hnednú a sklápajú sa. Takéto listy jednoducho odstrihnite. Neodstraňujte ich trhaním, aby ste nepoškodili rastové centrum palmy.

Ak sa objavia drobné hnedé škvrny na listoch, mohlo ich spôsobiť preliatie alebo nachladenie rastliny, prípadne aj zalievanie príliš tvrdou vodou. Napadnuté listy odstráňte.

Žltnutie listov je spôsobené nedostatočnou zálievkou a nevyváženou výživou.

Listy, ktoré vyzerajú ako suché a majú striebristý alebo škvrnitý povrch, sú pravdepodobne napadnuté roztočmi. Opäť pomáha zvýšenie vzdušnej vlhkosti, napríklad aj rozprašovaním čistej vody okolo rastlín. Zo škodcov sa môžu objaviť aj puklice a vošky.

2 thoughts on “Areka zlatoplodá palma

  • 22. marca 2021 at 8:34
    Permalink

    Ďakujem, že som tu mohla získať podrobné informácie o mojich izbových rastlinách. Máte pekne a prehľadne spracovanú stránku. 👍😊

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.