Bršlen fortuneov, (Euonymus fortunei), (Celastraceae – bršlenovité)
Charakteristika
Bršlen Fortuneov je vždyzelený nízky mrazuvzdorný pôdopokryvný krík pôvodom z Číny. Dorásť môže až do výšky 60 cm. Listy na konárikoch rastú protistojne, sú pevné a kožovité a môžu byť aj lesklé aj matné. Listová čepeľ je oválna, na konci je mierne zašpicatená a má jemne pílkovité okraje.
Obľúbený je kultivar Eonymus fortunei ‘Emerald gold’, ktorý má žlto panašované listy, alebo Euonymus fortunei ‘Emerald Gaiety’ s bielo panašovanými listami, ktoré sa na jeseň a v zime zafarbujú do ružovej až červenej farby.
Rastlina má hustý a mierne poliehavý rast, využíva sa s úspechom na pôdopokryvné účely a darí sa jej aj v nádobách.
Rozmnožovanie
Rozmnožiť si ho môžete prostredníctvom 10 cm dlhého odrezku odobratého zo zdravej rastliny ideálne koncom leta. Vyberajte dobre vyzreté výhonky z vrcholových konárov. Na báze odrezka nechajte malú pätku starého dreva. Z odrezka odstráňte spodné listy, ošetrite stimulátorom zakorenenia a opatrne vložte do vlhkého rašelinovo pieskového substrátu.
Počas zakoreňovania výhonky umiestnite na chránené tienisté miesto (kde nemrzne) a zabezpečte im dostatočnú pôdnu aj vzdušnú vlhkosť. Ideálne je umiestniť ich do pareniska alebo fóliovníka, ktoré si môžete vybrať tu. Takto môžu zostať celú zimu. Na jar ich potom rozsaďte a nezabudnite, hlavne zo začiatku, pravidelne zalievať.
Ako pestovať bršlen
Umiestnenie
Obľubuje slnko, na ktorom sa mu krásne a výrazne vyfarbujú listy. Je však veľmi nenáročný a dobre toleruje aj tienisté miesta, na ktorých sa však menej vyfarbuje. Ideálne je stanovište v závetrí. Znáša pokles teplôt až do -30 ⁰C, počas zimy by však pestrofarebný bršlen nemal byť vystavený celodennému slnku, ktoré by ho poškodilo. Aj keď na jar obvykle obraší novými listami.
Zemina
Ľahko sa pestuje v bežných záhradných, dobre priepustných a výživných pôdach. Ocení mierne kyslý substrát. Pestovateľské pomôcky, doplnky a drobnosti do záhrady si vyberiete tu.
Zálievka
Bršlen má rád prirodzene vlhkejšiu pôdu. Po dobrom zakorenení znáša aj sucho. Rastliny pestované v nádobách pravidelne zalievajte aj počas zimných slnečných dní, keď nemrzne, aby nevyschli.
Kvitnutie
Začiatkom leta (jún – júl) sa na kríku objavujú nenápadné, drobné, zelenkasté kvety.
Choroby a škodcovia
Nepríjemný škodca je premnožená štítnička bršlenová, ktorá môže mať za rok 2 až 3 generácie. Ide o drobné bledosivé chrobáčiky na stonkách a spodnej strane listov. Cicajú rastlinné šťavy a poškodzuje pletivá. Listy napadnutej rastliny sú nevzhľadné, postupne žltnú, hnednú a opadávajú. Ak nie je problém rýchlo riešený, rastlina môže uhynúť.
Strihanie
Bršlen veľmi dobre znáša rez, vďaka nemu má kompaktnejší rast a je hustejšie olistený. Tvarovanie a strihanie sa odporúča naplánovať na jarné obdobie až do konca júla. V prípade, že sa na vašich bršlenoch zvyknú vyskytovať škodcovia alebo choroby, vykonávajte pravidelne presvetľovací rez a udržujte porast redší. Záhradné nožnice si vyberiete tu.
Využitie
Bršlen Fortuneov je nenáročná dlhoveká drevina, ktorá sa uplatní v menších aj vo väčších záhradách. Využíva sa na vytvorenie súvislých nízkych porastov alebo na pokrytie povrchov na problematickejších miestach a svahoch. Vďaka neopadavým a rôznofarebným listom oživí záhradu aj v zimnom období.