Fotínia, Červienka

Fotínia Fraserova, Červienka, (Photinia fraseri), (Rosaceae – ružovité), cz: Blýskalka, Blýskavka, en: Red tip photinia, Christmas berry

Fotínia, Photinia fraseri

Charakteristika

Fotínia je vždyzelený okrasný ker, dorastajúci do výšky 4 – 5 m. Je mrazuvzdorná, znesie teploty do -20 °C. Má vzpriamené konáre a husté olistenie. Lesklé, kožovité, tmavozelené listy oválno kopijovitého tvaru sú pri pučaní jasnočervené. Túto farbu si zachovávajú 3 – 4 mesiace, potom sa prefarbujú do tmavozelena. Koncom jari alebo začiatkom leta rastlina zakvitne bielymi kvetmi, z ktorých sa neskôr vyvinú guľovité plody. Je to veľmi elegantná kompaktná drevina, vhodná na tvarovanie. Vysádzať sa zvykne buď jednotlivo, alebo do skupín s inými rastlinami. Najčastejšie u nás pestovaný kultivar je Photinia fraseri Red Robin.

Rozmnožovanie

Fotíniu si rozmnožíte prostredníctvom odrezkov. Ideálny pre tento účel je jednoročný výhonok s pätkou zo staršieho (dvojročného dreva), pri ktorom je väčšia šanca, že bude vytvárať korienky. Pred zapichnutím do substrátu odrezky namočte v stimulátore zakoreňovania, čo je prípravok s obsahom rastlinných hormónov. Pre rýchlejšiu tvorbu koreňov je potrebná vyššia teplota pôdy (alebo zakoreňovacieho substrátu). Odrezky počas zakoreňovania chráňte pred slnkom, to by ich mohlo vysušiť a zahubiť. Preto je lepšie držať ich v úplnom tieni. Zakoreňovanie trvá približne 3 – 4 mesiace. Všetko do vašej záhrady aj domácnosti nájdete tu.

Vhodný čas na odoberanie odrezkov je približne od začiatku mája do konca augusta.

Ako pestovať fotíniu

Umiestnenie
Vyhovuje jej plné slnko aj polotieň. Na slnku sa jej krajšie vyfarbujú listy. Mladé kríky bývajú náchylnejšie na premrznutie, preto ich chránime.

Zemina
Ideálna je dobre priepustná záhradná zemina, bohatá na humus, stredne vlhká, mierne kyslá.

Zálievka
Nároky na vlahu sú stredné. Neznáša premokrenie, na ktoré reaguje zhadzovaním listov. Pri výsadbe jej radšej zabezpečte dobrú drenáž.

Aby sme predchádzali hubovitým ochoreniam listov, dbáme na to, aby sme fotínii nezmáčali listy a nevytvárali jej príliš vlhké prostredie. Zalievame ju len ku koreňom, listy sa snažíme čo najviac udržiavať suché.

Kvitnutie
Kvitne v mesiacoch máj a jún.

Choroby a škodcovia

Rastlina býva odolná voči chorobám, ak je pestovaná v správnych podmienkach. Môže sa u nej objaviť Spála ružovitých, škvrnitosť listov, tzv. Entomosporium, alebo múčnatka.
Pri prvých príznakoch škvrnitosti je dôležité napadnuté listy čo najrýchlejšie odstrániť do odpadu (nie do kompostu), aby sa choroba nešírila ďalej. Tiež je treba odstrániť popadané lístie pod drevinou a zabezpečiť väčšiu vzdušnosť v okolí rastliny, napríklad prestrihaním konárov. Napadnuté listy už zostanú navždy škvrnité, nedá sa im nijako pomôcť.

Zo škodcov fotíniu navštevujú nosánikovia, ktorí ohrýzajú jej listy. Vyskytnúť sa môžu aj vošky na mladých výhonkoch.

Strihanie

Fotínia rastie pomerne rýchlo, preto je vhodné aspoň raz za rok ju zrezať. Strihanie sa odporúča vykonávať koncom zimy alebo začiatkom jari, keď už nemrzne, najlepšie v marci. Na rez reaguje veľmi dobre, opäť obraší a zhustne. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť, keď kliknete sem.

Čerstvo presadené rastliny nestrihajte, alebo len veľmi mierne, maximálne o tretinu dĺžky ich jednoročných výhonkov.

Využitie

Je to okrasný krík. Uplatňuje sa ako solitér a je vhodný aj na výsadbu do živého plota. Zvykne sa tiež vysádzať v spoločnosti iných stálozelených krovín, s ktorými môže vytvárať zaujímavý farebný kontrast. Vhodné sú napríklad hlošina, vavrínovec, bršlen, skalník, rododendron, hlohyňa.

5 komentáre k “Fotínia, Červienka

  • 1. novembra 2020 at 22:09
    Permalink

    Dobry den,
    vedeli by ste mi odporucit nejaky ucinny postrek proti skvrnitosti? Neviem sa jej totiz zbavit

    Dakujem

    Reply
  • 2. novembra 2020 at 9:54
    Permalink

    Dobrý den, nemám s postrekmi vlastnú skúsenosť, nepoužívam ich. Škvrnitosť na fotínii ma tohto roku tiež dosť znepokojila. Ja som ju prestrihala, prevzdušnila, mnohé napadnuté listy aj samé opadali, a teraz v jeseni vyzerá celkom dobre, aj keď škvrnitosť celkom nezmizla. Fotínia je z čeľade ružovitých, tak možno by pomohlo niečo, čo zaberá na ruže, tie bývajú tiež často napadnuté škvrnitosťami.

    Reply
  • 29. marca 2021 at 19:29
    Permalink

    Dobrý večer, ostrihala som fotíniu v marci, ale len trošku, na rovnakú výšku, mám ju je ako živý plot. Potom boli ešte mínusové teploty a všetky listy zhnedli, sú suché (zamrzli). Vyženie mi ešte? Mám zasadených dvanásť kusov a na 9 sú spodné listy zelené , ale všetky vrchné zamrzli. Taktiež mám stromčekovú fotíniu, aj tá je celá zhnednutá, vyrašia mi ešte a mám obrať tie zamrznuté listy ??? Ďakujem za odpoveď Beňová

    Reply
    • 2. apríla 2021 at 9:12
      Permalink

      Dobrý deň, na premrznutie sú náchylné mladé kríky, oplatí sa ich prvé 2 roky chrániť, potom by to malo už byť ok. Suché konáriky zrežte až po živé pletivo, z neho potom vyrašia nové konáriky.

      Reply
  • 4. júla 2024 at 10:07
    Permalink

    Pekný deň,

    na krásne rozloženej a zdravo vyzerajúcej 4-ročnej fotínii na kmienku
    sa na listoch objavili malé biele vošky a listy začínajú byť trošku lepkavé.
    Ako mám postupovať?

    Ďakujem za skorú odpoveď!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *