Fotínia, Červienka

Fotínia Fraserova, červienka (Photinia fraseri), (Rosaceae – ružovité) cz: Blýskalka, Blýskavka

Fotínia, Photinia fraseri

Charakteristika

Fotínia je vždyzelený okrasný ker, dorastajúci do výšky 4 – 5 m. Je mrazuvzdorná, znesie teploty do -20 °C. Má vzpriamené konáre a husté olistenie. Lesklé, kožovité, tmavozelené listy oválno kopijovitého tvaru sú pri pučaní jasnočervené. Túto farbu si zachovávajú 3 – 4 mesiace, potom sa prefarbujú do tmavozelena. Koncom jari alebo začiatkom leta rastlina zakvitne bielymi kvetmi, z ktorých sa neskôr vyvinú guľovité plody. Je to veľmi elegantná kompaktná drevina, vhodná na tvarovanie. Vysádzame ju jednotlivo alebo do skupín s inými rastlinami. Najčastejšie u nás pestovaný kultivar je Photinia fraseri Red Robin.

Rozmnožovanie

Fotíniu si môžeme rozmnožiť prostredníctvom odrezkov. Ideálny pre tento účel je jednoročný výhonok s pätkou zo staršieho (dvojročného dreva), pri ktorom je väčšia šanca, že bude vytvárať korienky. Pred zapichnutím do substrátu odrezky namočíme v stimulátore zakoreňovania, čo je prípravok s obsahom rastlinných hormónov. Pre rýchlejšiu tvorbu koreňov je potrebná vyššia teplota pôdy (alebo zakoreňovacieho substrátu). Odrezky počas zakoreňovania chránime pred slnkom, to by ich mohlo vysušiť a zahubiť. Preto je lepšie držať ich v úplnom tieni. Zakoreňovanie trvá približne 3 – 4 mesiace.

Vhodný čas na odoberanie odrezkov je približne od začiatku mája do konca augusta.

Ako pestovať fotíniu

Umiestnenie
Vyhovuje jej plné slnko aj polotieň. Na slnku sa jej krajšie vyfarbujú listy. Mladé kríky bývajú náchylnejšie na premrznutie, preto ich chránime.

Zemina
Ideálna je dobre priepustná záhradná zemina, bohatá na humus, stredne vlhká, mierne kyslá.

Zálievka
Nároky na vlahu sú stredné. Neznáša premokrenie, na ktoré reaguje zhadzovaním listov. Pri výsadbe jej radšej zabezpečte dobrú drenáž.

Aby sme predchádzali hubovitým ochoreniam listov, dbáme na to, aby sme fotínii nezmáčali listy a nevytvárali jej príliš vlhké prostredie. Zalievame ju len ku koreňom, listy sa snažíme čo najviac udržiavať suché.

Kvitnutie
Kvitne v mesiacoch máj a jún.

Choroby a škodcovia
Rastlina býva odolná voči chorobám, ak je pestovaná v správnych podmienkach. Môže sa u nej objaviť Spála ružovitých, škvrnitosť listov, tzv. Entomosporium, alebo múčnatka.
Pri prvých príznakoch škvrnitosti je dôležité napadnuté listy čo najrýchlejšie odstrániť do odpadu (nie do kompostu), aby sa choroba nešírila ďalej. Tiež je treba odstrániť popadané lístie pod drevinou a zabezpečiť väčšiu vzdušnosť v okolí rastliny, napríklad prestrihaním konárov. Napadnuté listy už zostanú navždy škvrnité, nedá sa im nijako pomôcť.

Zo škodcov fotíniu navštevujú nosánikovia, ktorí ohrýzajú jej listy. Vyskytnúť sa môžu aj vošky na mladých výhonkoch.

Strihanie

Fotinia rastie pomerne rýchlo, preto je vhodné aspoň raz za rok ju zrezať. Strihanie sa odporúča vykonávať koncom zimy alebo začiatkom jari, keď už nemrzne, najlepšie v marci. Na rez reaguje veľmi dobre, opäť obraší a zhustne.

Čerstvo presadené rastliny nestriháme, alebo len veľmi mierne, maximálne o tretinu dĺžky ich jednoročných výhonkov.

Využitie

Je to okrasný krík. Uplatňuje sa ako solitér a je vhodný aj na výsadbu do živého plota. Zvykne sa tiež vysádzať v spoločnosti iných stálozelených krovín, s ktorými môže vytvárať zaujímavý farebný kontrast. Napríklad hlošina ebbingeova s panašovanými listami, vavrínovec, bršlen, skalník, rododendron, hlohyňa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.