Flox šidlolistý

Flox šidlolistý (Phlox subulata), (Polemoniaceae – vojnovkovité), cz: Plamenka šídlolistá

Flox šidlolistý

Charakteristika

Flox šidlolistý je vždyzelená nízka mrazuodolná trvalka. Dorastá do výšky cca 10 cm a rozrastá a plazí sa do okolia. Poliehavé stonky zvyknú miestami v uzlinách zakoreňovať. Má úzke čiarkovité protistojné stredne zelené listy, ktoré môžu byť v niektorých odrodách aj panašované, čiže ozdobné bielo alebo žltozelené. Flox kvitne na jar sýtymi farbami fialovej, ružovej, modravej a občas aj bielej. Počas kvitnutia vytvára krásny hustý kvetinový koberec. V tomto období sú listy takmer úplne prekryté kvetmi.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, prostredníctvom zakorenených odrezkov alebo zakorenených poliehavých stoniek. Tiež ho môžete rozmnožovať delením trsov, keď jednoducho lopatkou odkopete časť rastliny. Dbajte na to, aby táto oddelená časť mala dostatočný koreňový systém. Vhodné obdobie je skoro na jar alebo v jeseni.

Rastlinu nevysádzajte príliš hlboko do zeme, lebo by sa mohlo stať, že nebude kvitnúť.

Ako pestovať flox

Umiestnenie
Rastline vyhovuje slnečné stanovište a znesie aj polotieň. Na slnku však bude bohatšie kvitnúť.

Zemina
Vhodná je vzdušná a dobre priepustná zemina na plnom slnku. Flox je stvorený aj pre skalnatú pôdu a nemá nároky na živiny ani na pH pôdy. Bude sa spokojne plaziť cez skaly a suché múriky.

Zálievka
Nevyžaduje stabilnú vlhkosť. Keď dobre zakorení, vyhovuje mu skôr suchá pôda. Občasná mierna zálievka v suchých obdobiach môže pomôcť lepšiemu rastu a kvitnutiu. Pozor však na premokrenie, flox vtedy prestane rásť a môže aj uhynúť.

Kvitnutie
Kvitne skoro na jar, od apríla do mája.

Starostlivosť o črepníkové výsadby
Vankúšovité trvalky sa dajú ľahko pestovať aj v nádobách. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť, keď kliknete sem. Platí, že čím väčší črepník použijete, tým lepšie sa bude rastline dariť. Dno nádoby zabezpečte dobrou drenážnou vrstvou (skalky a štrk), aby mohla odtiecť prebytočná voda. Rastliny v črepníku potrebujú pravidelnú zálievku raz denne. Zároveň dbajte na to, aby ste ich neprelievali. Na zimu ich preneste na chránené miesto a občas ich mierne zalejte.

Choroby a škodcovia
Rastlinu vo všeobecnosti netrápia choroby a škodcovia, ohrozuje ju premáčaná pôda.

Flox šidlolistý

Strihanie

Odporúča sa kvietky po odkvitnutí odstrániť tak, že sa celá rastlina zreže o polovicu, čiže na cca 5 cm. Aj keď to na prvý pohľad pôsobí hrozivo, rastline to prospeje a čoskoro začnú rašiť nové výhonky. Vhodné záhradné nožnice si môžete vybrať tu. Pri tomto úkone zároveň opatrne očistite okolie floxu od prípadných burín a jemne ho zalejte.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Flox je typická skalnička, no bude sa mu dariť aj na okrajoch záhonov, na slnečných svahoch alebo na suchých múrikoch. Hodí sa aj na pestovanie v kvetináčoch na terasách alebo okenných parapetoch.

V skalke si ho môžete skombinovať s mnohými ďalšími rastlinami kvitnúcimi rovnako na jar. Vhodne sa dopĺňa s jarnými cibuľovinami, ako sú tulipány, modrice, narcisy, hyacinty. Pekne vyzerá napríklad aj v záhone s ľaliami, ľaliovkami alebo orlíčkom. Vďaka svojej pôdopokryvnej schopnosti a vankúšovitému rastu rád vyplní rôzne lysé miesta vo výsadbe.

Ružový Flox v spoločnosti bielej Iberky

Príbuzné druhy

Flox Drummondov (Phlox Drummondii) bol pomenovaný podľa škótskeho botanika Thomasa Drummonda. Na rozdiel od väčšiny floxov je Drummondov flox jednoročná rastlina. Dorastá do výšky 30 cm. Rozrastá sa kríkovite a kvitne jasnými farbami kvetov v tvare hviezdy.

Flox metlinatý (Phlox paniculata) patrí k vysokým trvalkám, môže dorásť do výšky od 60 do 150 cm. Kvety môžu mať bielu, ružovú, oranžovú, fialovú alebo zelenú farbu a rastú v hustom súkvetí, ktoré pripomína hortenzie. Niektoré odrody môžu byť dvojfarebné alebo mávajú panašované listy. Kvety kvitnú od júla do septembra a príjemne voňajú. Na jar potrebujú zrezať až po zem, tak vzídu nové rastliny.

Flox maculata (Phlox maculata) tiež patrí k vyšším druhom, dorastá do výšky 90 cm, jeho súkvetie má úzky, kuželovitý tvar a kvitne v lete. Vyžaduje výživnú priepustnú a vlhkú pôdu. Oproti Floxu metlinatému je vysoko odolný voči múčnatke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *