Flox šidlolistý

Flox šidlolistý (Phlox subulata), (Polemoniaceae – vojnovkovité), cz: Plamenka šídlolistá

Flox šidlolistý

Charakteristika

Flox šidlolistý je vždyzelená nízka mrazuodolná trvalka. Dorastá do výšky cca 10 cm a rozrastá a plazí sa do okolia. Poliehavé stonky zvyknú občas v uzlinách zakoreniť. Počas kvitnutia vytvára flox šidlolistý krásny hustý kvetinový koberec. Má úzke čiarkovité protistojné stredne zelené listy, ktoré môžu byť v niektorých odrodách aj panašované, čiže ozdobné bielo alebo žltozelené. Počas bohatého kvitnutia sú listy takmer úplne prekryté kvetmi. Flox kvitne na jar sýtymi farbami fialovej, ružovej, modravej a občas aj bielej.

Rozmnožovanie

Flox šidlolistý sa rozmnožuje semenami alebo prostredníctvom zakorenených odrezkov. Tiež ho môžeme rozmnožovať delením trsov. Vhodné obdobie je skoro na jar alebo v jeseni.

Rastlinu nevysádzame príliš hlboko do zeme, lebo by sa mohlo stať, že nezakvitne.

Údaje pre pestovateľov

Umiestnenie
Floxu vyhovuje slnečné stanovište a znesie aj polotieň. Na slnku však bude bohatšie kvitnúť.

Zemina
Vhodná je vzdušná a dobre priepustná zemina na plnom slnku. Flox je stvorený pre skalnatú pôdu a nemá nároky na živiny ani na pH pôdy. Bude sa plaziť aj cez skaly a suché múriky.

Zálievka
Nevyžaduje stabilnú vlhkosť. Keď dobre zakorení, vyhovuje mu skôr suchá pôda. Občasná mierna zálievka v suchých obdobiach môže pomôcť lepšiemu rastu a kvitnutiu. Pozor však na premokrenie, flox vtedy prestane rásť a môže aj uhynúť.

Kvitnutie
Kvitne skoro na jar, od apríla do mája.

Starostlivosť o črepníkové výsadby
Vankúšovité trvalky môžeme ľahko pestovať aj v črepníkoch. Platí, že čím väčší črepník použijeme, tým lepšie sa bude rastline dariť. Rastlinám zabezpečíme dobrú drenážnu vrstvu (skalky a štrk na spodok črepníka), aby mohla odtiecť prebytočná voda. Rastliny v črepníku potrebujú pravidelnú zálievku raz denne. Tiež dbáme na to, aby sme ich neprelievali. Na zimu ich prenesieme na chránené miesto a občas ich mierne zalejeme.

Choroby a škodcovia
Rastlinu vo všeobecnosti netrápia choroby a škodcovia, ohrozuje ju premáčaná pôda.

Flox šidlolistý

Strihanie Floxu

Odporúča sa kvietky po odkvitnutí odstrániť tak, že sa celá rastlina zreže o polovicu, čiže na cca 5 cm. Aj keď to na prvý pohľad pôsobí hrozivo, rastline to prospeje a čoskoro začne rašiť nové výhonky. Pri tomto úkone opatrne očistíme okolie floxu aj od prípadných burín a jemne zalejeme.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Flox môžeme kombinovať v skalke s mnohými ďalšími rastlinami kvitnúcimi rovnako na jar. Vhodne sa dopĺňa s jarnými cibuľovinami, ako sú tulipány, modrice, narcisy, hyacinty. Pekne vyzerá aj v záhone s ľaliami, ľaliovkami alebo orlíčkom. Flox rád vyplní rôzne lysé miesta vo výsadbe.

Ružový Flox v spoločnosti bielej Iberky

Využitie

Flox šidlolistý je obľúbená trvalka vhodná na pestovanie v skalkách. Bude sa jej dariť aj na okrajoch záhonov, na slnečných svahoch alebo na suchých múrikoch. Hodí sa aj na pestovanie v kvetináčoch na terasách alebo okenných parapetoch. Jej vyhľadávanými vlastnosťami sú pôdopokryvná schopnosť, bohaté kvitnutie a vankúšovitý charakter rastu.

Príbuzné druhy

Flox Drummondov (Phlox Drummondii) bol pomenovaný podľa škótskeho botanika Thomasa Drummonda. Na rozdiel od väčšiny floxov je Drummondov flox jednoročná rastlina. Dorastá do výšky 30 cm. Rozrastá sa kríkovite a kvitne jasnými farbami kvetov v tvare hviezdy.

Flox metlinatý (Phlox paniculata) patrí k vysokým trvalkám, môže dorásť do výšky od 60 do 150 cm. Kvety môžu mať bielu, ružovú, oranžovú, fialovú alebo zelenú farbu a rastú v hustom súkvetí, ktoré pripomína hortenzie. Niektoré odrody môžu byť dvojfarebné alebo mávajú panašované listy. Kvety kvitnú od júla do septembra a príjemne voňajú. Na jar potrebujú zrezať až po zem, tak vzídu nové rastliny.

Flox maculata (Phlox maculata) tiež patrí k vyšším druhom, dorastá do výšky 90 cm, jeho súkvetie má úzky, kuželovitý tvar a kvitne v lete. Vyžaduje výživnú priepustnú a vlhkú pôdu. Oproti Floxu metlinatému je vysoko odolný voči múčnatke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.