Flox šidlolistý

Flox šidlolistý (Phlox subulata), cz: Plamenka šídlolistá (Polemoniaceae – Vojnovkovité)

Charakteristika

Flox šidlolistý je vždyzelená, nízka a mrazuodolná trvalka. Dorastá do výšky cca 10 cm a rozrastá a plazí sa do okolia. Poliehavé stonky zvyknú občas v uzlinách zakoreniť. Počas kvitnutia vytvára flox šidlolistý krásny hustý kvetinový koberec. Má úzke čiarkovité, protistojné, stredne zelené listy, ktoré môžu byť v niektorých odrodách aj panašované, čiže ozdobné, bielo alebo žltozelené. Počas bohatého kvitnutia sú listy takmer úplne prekryté kvetmi. Flox kvitne na jar sýtymi farbami fialovej, ružovej, modravej a občas aj bielej.

Rozmnožovanie

Flox šidlolistý sa rozmnožuje semenami, alebo prostredníctvom zakorenených odrezkov. Tiež ho môžeme rozmnožovať aj delením trsov. Vhodné obdobie je skoro na jar, alebo v jeseni.

Rastlinu nevysádzame príliš hlboko do zeme, lebo by sa mohlo stať, že nezakvitne.


Údaje pre pestovateľov

Umiestnenie: Floxu vyhovuje slnečné stanovište, ale znesie aj polotieň. Na slnku však bude bohatšie kvitnúť.

Zemina: Vyhovuje mu vzdušná a dobre priepustná zemina na plnom slnku. Flox je zvyknutý na skalnatú pôdu a nemá nároky na živiny ani na pH pôdy. Bude sa plaziť aj cez skaly a suché múriky.

Zálievka: Flox nevyžaduje stabilnú vlhkosť, keď dobre zakorení, vyhovuje mu skôr suchá pôda. Občasná mierna zálievka v suchých obdobiach môže pomôcť lepšiemu rastu a kvitnutiu. Pozor však na premokrenie, Flox vtedy prestane rásť a môže aj uhynúť.

Kvitnutie: Flox kvitne skoro na jar, od apríla do mája.

Starostlivosť o črepníkové výsadby: Vankúšovité trvalky môžeme ľahko pestovať aj v črepníkoch. Platí, že čím väčší črepník použijeme, tým lepšie sa bude rastline dariť. Rastlinám zabezpečíme dobrú drenážnu vrstvu (skalky a štrk na spodok črepníka) a možnosť odtoku prebytočnej vody. Rastliny v črepníku potrebujú pravidelnú zálievku raz denne. Tiež dbáme aby sme ich neprelievali. Na zimu ich prenesieme na chránené miesto a občas ich mierne zalejeme.

Choroby a škodcovia: Rastlinu vo všeobecnosti netrápia choroby a škodcovia, ohrozuje ju premáčaná pôda.Strihanie Floxu

Odporúča sa kvietky po odkvitnutí odstrániť tak, že sa celá rastlina zreže o polovicu, čiže na cca 5 cm. Aj keď to na prvý pohľad pôsobí devastačne, rastline to prospeje a čoskoro začne rašiť nové výhonky. Pri tomto úkone opatrne očistíme okolie floxu od prípadných burín a jemne zalejeme.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Flox môžeme kombinovať v skalke s mnohými ďalšími rastlinami kvitnúcimi rovnako na jar. Vhodne sa dopĺňa s jarnými cibuľovinami, ako sú tulipány, modrice, narcisy, hyacinty. Pekne doplní aj záhon s ľaliami, ľaliovkami alebo orlíčkom a rád vyplní aj ostatné lysé miesta vo výsadbe.

Ružový Flox v spoločnosti bielej Iberky

Využitie

Flox šidlolistý je obľúbená trvalka vhodná na pestovanie v skalkách. Bude sa jej dariť aj na okrajoch záhonov, na slnečných svahoch alebo na suchých múrikoch. Hodí sa aj na pestovanie v kvetináčoch na terasách alebo okenných parapetoch. Jej vyhľadávanými vlastnosťami sú pôdopokryvná schopnosť, bohaté kvitnutie a vankúšovitý charakter rastu.

Príbuzné druhy

Flox metlinatý (Phlox paniculata) patrí k vysokým trvalkám, môže dorásť do výšky od 60 do 150 cm. Kvety môžu mať bielu, ružovú, oranžovú, fialovú alebo zelenú farbu a rastú v hustom súkvetí, ktoré pripomína hortenzie. Niektoré odrody môžu byť dvojfarebné alebo mávajú panašované listy. Kvety kvitnú od júla do septembra a príjemne voňajú. Na jar potrebujú zrezať až po zem, tak vzídu nové rastliny.

Flox maculata (Phlox maculata) tiež patrí k vyšším druhom, dorastá do výšky 90 cm, jeho súkvetie má úzky, kuželovitý tvar a kvitne v lete. Vyžaduje výživnú priepustnú a vlhkú pôdu. Oproti Floxu metlinatému je vysoko odolný voči múčnatke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.