Brusnica obyčajná

Brusnica obyčajná al. Brusnica pravá (Vaccinium vitis-idaea), (Vacciniaceae – brusnicovité), cz: Brusnice, Brusinka, en: Cranberry

Brusnica obyčajná

Charakteristika

Brusnica obyčajná je trváci, nízky pôdopokryvný poloker s husto rozkonárenými výhonkami. Má šupinaté, plazivé a priame valcovité konáriky, ktoré sú v mladosti páperisté. Dorastá do výšky 25 cm. Konáriky sú striedavo obrastené vajcovitými, kožovitými, neopadavými listami, ktoré sú na rube svetlozelené a hnedo bodkované. Okraj listov je slabučko podvinutý. Tvarom listy pripomínajú skalník.

Kvety vytvára v koncových prevísajúcich strapcoch. Sú biele s jemne ružovým nádychom. Kvetná koruna je zvončekovitá, visiaca a cca 8 mm dlhá. Plod je červená bobuľa o veľkosti cca 8 mm.

Výskyt v prírode

Brusnica rastie v podrastoch suchých ihličnatých lesov a hájov, na lúkach, oslnených stráňach a horských svahoch a vždy na kyslích pôdach a vrchoviskových rašeliniskách. Vyskytuje sa v Európe, Ázii a Amerike. Na Slovensku nájdeme najviac kríčkov brusníc v Nízkych a Vysokých Tatrách a Veľkej a Malej Fatre do nadmorskej výšky cca 1800 m.n.m.

Brusnicové svahy v Tatrách.

Ďalšie údaje o brusnici

Pôda
Na živiny v pôde je nenáročná, potrebuje hlavne suchú pôdu, svetlo a kyslú pôdnu reakciu. Darí sa jej v chudobných piesočnatých alebo rašelinových pôdach na slnku. Je to dôležitá informácia pre pestovateľov brusníc. Pre úspešné pestovanie brusnice v záhrade treba rastline pripraviť substrát z hrubozrného piesku (1-4 diely) a rašeliny (1 diel). Okolo rastliny je dobré umiestniť drvenú kôru, aby sme potlačili rast burín.

Zálievka
Brusnicu nezalievame ani nehnojíme. Ak potrebuje zaliať, tak len mäkkou alebo dažďovou vodou.

Kvitnutie
Kvitne v júni a júli. Plody brusnice dozrievajú od konca júla až do septembra.

Zber listov
Na liečebné účely sa zbierajú nepoškodené listy (Folium vitis-idaeae) v júni až auguste. Jednotlivé lístky sa odtrhávajú ručne, pretože zdrhovaním by sa zničila celá rastlina. Lístky sa sušia v tieni na vzdušnom mieste tak, aby nezhnedli.

Využitie

Plody brusnice sa používajú ako potravina, ale tiež ako technická substancia na farbenie látok. Zrelé bobule obsahujú veľa vitamínu C, horčík, glykozid arbutín, cukor a organické kyseliny. Pomáhajú pri nachladnutí aj horúčke. Konzumujú sa spracované vo forme kompótov alebo nápojov. Skvelé pomôcky do kuchyne môžete nájsť tu. Brusnice obsahujú aj kyselinu oxalovú, preto by sa ich konzumácii mali vyhnúť osoby trpiace na obličkové kamene.

Liečivé účinky
Droga z usušených brusnicových listov obsahuje glykozidy, triesloviny, flavonoidy, organické kyseliny, vitamín C, cukor a fytoncídy, podobne ako plody. Tieto zložky pôsobia dezinfekčne a sťahujúco.

Odvar z brusnicových listov sa pripravuje z 3 polievkových lyžíc na šálku vody a pije sa denne. Používa sa pri zápaloch močových ciest a žlčovodu, pri obličkových kamienkoch, proti reumatizmu a hnačkám. Brusnicové listy sa pridávajú do čajovinových zmesí na pomocnú liečbu cukrovky. Pozor, dlhé používanie odvaru poškodzuje pečeň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *