Aksamietnica rozložitá

Aksamietnica rozložitá (Tagetes patula) (Asteraceae – Astrovité), afrikánky, smradky, smraďošky, cz: Aksamitník rozkladitý, en: African or French marigold

Charakteristika

Aksamietnica je jednoročná bylina s priamou a do strán vetvenou stonkou. Dorastá do výšky od 10 do 50 cm. Stonka máva občas fialový alebo hnedočervený odtieň a je obrastená listami. Listy sú perovito zložené, jednotlivé lístky sú zúbkaté, výrazne delené. Listy obsahujú silice a po rozmačkaní sú silne aromatické. Pre mnohých je táto vôňa nepríjemná. Kvety sa tvoria na konci stoniek a bývajú veľké 3 až 5 cm. Plody sú nažky. Semená majú podlhovastý ihlovitý tvar.

Aksamietníc je viac druhov, líšia sa farbou kvetov – zvyčajne sú žlté, oranžové, prípadne dvojfarebné, kvety môžu mať rôznu veľkosť, plnosť a tvar. Aksamietnice pochádzajú z Mexika, odkiaľ boli najprv prevezené do Severnej Ameriky a neskôr sa začali pestovať aj v Európe.

Rozmnožovanie

Pestuje sa zo semena, ktoré sme si predchádzajúci rok nechali dozrieť z najkrajších kvietkov. Semená si udržujú klíčivosť až 4 roky. Rastlinky si môžme predpestovať v črepníku na parapete, (vysievajú sa cca v marci, do 10 dní by mali vyklíčiť) a keď už nepredpokladáme mrazy, presadíme ich do záhrady. Môžu sa vysievať aj rovno na záhon, keď už nemrzne, lebo mladé rastlinky sú chúlostivé na chlad.

Aksamietnica

Pestovanie aksamietnice

Umiestnenie
Aksamietniciam vyhovuje stanovište na svetlom, teplom a slnečnom mieste. Dobre znášajú priame slnko, ale lepšie sa im darí v polotieni. Nevyhovujú im nízke teploty a mráz.

Zemina
Na kvalitu pôdy nie je aksamietnica veľmi náročná. Uprednostníme dobre priepustnú, hlinitú a výživnú pôdu na slnečnom stanovišti. Pôda by nemala byť trvalo vlhká, ani zatvrdnutá. Od zásob živín v pôde závisí množstvo kvetov aj veľkosť rastliny.

Zálievka
Zálievku volíme primeranú ku koreňom. Počas horúcich a suchých dní doprajeme aj aksamietniciam závlahu. Neznášajú však premokrenú pôdu, vyhovuje im skôr sucho. Potrebné je občasné prihnojenie.

Kvitnutie
Aksamietnica bohato kvitne od júna do októbra, resp. do prvých mrazov. Kvitnutie naviac podporíme odstraňovaním odkvitnutých kvietkov. Ak neodstraňujeme odkvitnuté kvietky rastlina dáva energiu na tvorbu semien a brzdí nasadzovanie ďalších kvetov.

Choroby a škodcovia
Pochutnajú si na nich slimáky a slizniaky, hlavne na mladých výhonkoch, ktoré dokážu celé zlikvidovať. Ich stav môžete redukovať manuálnym zberom, pascami na slimáky prípadne rôznymi prípravkami proti slimákom. Na konci sezóny sa môže objaviť múčnatka a zasychanie časti listov alebo vetvičiek. Môžu trpieť chlorózou a plesňou sivou.

Starostlivosť
Platia všeobecné pravidlá: Zo záhonov pravidelne odstraňujeme chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež odstraňovať burinu, kypriť pôdu a priebežne odstrihávať odkvitnuté kvety. Tým zabezpečíme bohaté kvitnutie počas celej sezóny.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Zvyknú sa vysádzať na okraje kvetinových záhonov alebo do zmiešaných výsadieb so zeleninou, kde plnia úlohu ochrancu pred niektorými druhmi hmyzích škodcov. Darí sa im aj vo vegetačných nádobách, za predpokladu, že budú mať zabezpečenú dobrú drenáž a výživnú a vlhkú (nie trvalo mokrú) pôdu.

Na kvetinovom záhone ich môžete skombinovať a zladiť s mnohými letničkami alebo trvalkami. Vyskúšajte ich vysadiť s pupencom trojfarebným, ktorého výrazne modré kvety s bieložltým stredom pekne ladia k žltým, prípadne oranžovým aksamietniciam. Kvitnú v rovnakom čase, celé leto a rastú do rovnakej výšky. Pekne vyzerá aj výsadba s bielymi margarétkami. Aksamietnice sa uplatnia všade, kde vám zostane voľné miesto po odkvitnutých jarných kvietkoch.

Aksamietnica

Využitie

Sušené kvety aksamietnic sa používajú pri farbení potravín na žlto, napríklad ako náhrada šafránu.

Korene starších rastlín vylučujú do pôdy insekticídne látky, účinné proti pôdnym háďatkám. Háďatká sú drobné hlísty, ktoré svojou činnosťou deformujú korene mnohých rastlín. Preto sa zvyknú aksamietnice vysádzať okolo zeleninových záhonov.

Aróma ich listov odpudzuje molice a komáre. Rastlinné zvyšky sú vhodné do kompostu, svojím zložením obohacujú a regenerujú pôdu.

Z kvetov rastliny sa extrahujú esenciálne oleje, využívané v kozmetike ako súčasť niektorých parfémov.

Príbuzné druhy

Aksamietnica vzpriamená (Tagetes erecta) je veľkokvetá odroda, ktorá vyniká veľkými guľovitými súkvetiami žltej, oranžovej i smotanovobielej farby.