Céder libanonský

Céder libanonský, (Cedrus libani), (Pinaceae – borovicovité), cz: Cedr, en: the cedar of Lebanon, Lebanese cedar

Charakteristika

Libanonský céder je vždyzelený ihličnatý strom pochádzajúci z hôr východného Stredomoria. Má veľký náboženský a historický význam v kultúrach Blízkeho východu a sú o ňom mnohé zmienky v literatúre starých civilizácií. Libanonský céder je symbolom Libanonu, zobrazený je na štátnej vlajke a erbe. Pestuje sa ako okrasný strom v parkoch a záhradách.

Môže dosiahnuť výšku 40 m. Do veku 45 až 50 rokov rastie pomerne rýchlo, po 70. roku života sa rast stáva extrémne pomalý. Vytvára mohutný stĺpovitý kmeň, ktorý môže dosiahnuť priemer až 2,5 m. Kmene starých stromov sa zvyčajne rozvetvujú na niekoľko veľkých, vzpriamených konárov. Hrubá a šupinatá kôra je tmavošedá až čiernohnedá. Mladé stromy vytvárajú štíhle tvary a kužeľovitú korunu, starším stromom sa koruna rozširuje horizontálne vďaka rovným horizontálnym hustým vetvám a vytvára sa tak tzv. dáždniková koruna. Stromy rastúce v hustých lesoch si zachovávajú pyramídovejšie tvary. Ide o dlhoveký strom, ktorý sa môže dožiť až 1000 rokov.

Céder vytvára dvojtvaré výhonky – vetvičky, niektoré sú dlhé, niektoré sú krátke. Nové výhonky sú bledohnedé, staršie výhonky zošedivejú, sú ryhované a šupinaté. Ihličie sa tvorí v zhlukoch po 15 – 35 ks na koncoch dlhých výhonkov aj na krátkych výhonkoch.

Cédrové drevo je odolné voči škodcom, plesniam a hnilobe. Vyrábajú sa z neho napríklad aj tieto detské záhradné domčeky.

Výskyt

Libanonský céder je endemický druh, ktorý sa vyskytuje vo vyšších polohách a horách východného Stredomoria v Libanone, Sýrii a Turecku. Rastie v dobre priepustných vápenatých podkladoch na skalnatých, severne a západne orientovaných svahoch a vyvýšeninách a darí sa mu v bohatej hline alebo piesčitej hline na plnom slnku. Jeho prirodzené prostredie je charakteristické teplými, suchými letami a chladnými, vlhkými zimami. Stromy sú vo vyšších nadmorských výškach pokryté ťažkou snehovou pokrývkou. V Libanone a Turecku sa najhojnejšie vyskytuje v nadmorských výškach 1 300 až 3 000 m. n. m, kde vytvára monokultúrne lesy, alebo rastie v zmiešaných lesoch s jedľou Kilikovou (Abies cilicica), borovicou čiernou (Pinus nigra), borovicami východného Stredomoria (Pinus brutia) a niekoľkých druhov borievky.

V priebehu storočí dochádzalo v týchto oblastiach k rozsiahlemu odlesňovaniu, z ktorého sa zachovali iba malé zvyšky pôvodných cédrových lesov. Odlesňovanie bolo obzvlášť závažné v Libanone a na Cypre. Počas rôznych historických období tiež dochádzalo k snahám o zachovanie a ochranu libanonských cédrov. Libanonský štát vytvoril niekoľko prírodných cédrových rezervácií, medzi ktoré patria rezervácie Chouf Cedar Reserve, Jaj Cedar Reserve, Tannourine Reserve, Ammouaa, Barouk Cedar forest, Karm Shbat Reserves a podobne. Sú to obľúbené miesta návštev turistov a cestovateľov, aj školských, či rodinných výletov do prírody.

Rozmnožovanie

Céder sa rozmnožuje semenami. Pred výsevom treba semená namočiť do vody izbovej teploty na 24 – 48 hodín. Potom nasleduje studená stratifikácia minimálne počas 2 – 4 týždňov, kedy semená potrebujú teplotu v rozpätí max. 3 – 5° C. Môžete ich zmiešať s vlhkým pieskom alebo rašelinou a uložiť do chladničky. Ak je stratifikácia úspešná, semená môžu začať pomaly klíčiť už pred výsevom. Vysejte ich do hĺbky 1 – 2 cm do vlhkého – nie premokreného substrátu. Treba zabezpečiť teplé a mierne vlhké prostredie a zabrániť vzniku plesní v substráte, pretože tie by sadenice v počiatočných štádiách usmrtili. Doba klíčenia je zvyčajne 4 – 6 týždňov. Prírastky budú v prvom roku okolo 3 – 5 cm, v ďalších rokoch sa rast zrýchli.

Ako pestovať céder

Umiestnenie
Céder uprednostňuje teplé a chránené stanovisko na priamom slnku. Ak ho pestujete v nádobe, napríklad ako bonsaj, na zimu ho umiestnite na svetlé miesto s minimálnou teplotou 5° až 10° C a udržujte mu zeminu iba mierne vlhkú.

Zemina
Potrebuje hlbokú, mierne kyslú, dostatočne priepustnú a primerane vlhkú pôdu. Vhodná je piesčitá alebo piesčito-hlinitá pôda.

Zálievka
Zabezpečte mu dostatočnú pôdnu vlhkosť bez nadmerného premokrenia hlavne prvé roky po výsadbe. V tomto období dajte pozor, aby nedošlo k preschnutiu substrátu. Vhodné je udržiavať zeminu stále mierne vlhkú.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia od mája do septembra sa odporúča pridávať rastline do zálievky tekuté hnojivo pre ihličnany.

Starostlivosť
V prvých rokoch života a výsadby potrebuje rastlina v našich podmienkach zvýšenú opateru. Nevyhovujú jej studené vetry, mrazy, veľké vlhko, veľké výkyvy teplôt a preto ju treba chrániť. Povrch zeminy jej nasteľte mulčovacou kôrou a na zimu ju zakryte celú jutovinou. Pokiaľ prežije prvých pár rokov, zvykne si na naše podmienky a potom zvládne samostatne fungovať bez našej nadmernej starostlivosti. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

V našich podmienkach môžu mladé stromčeky v zime premrznúť a opadať, no na jar by mali znova obrašiť.

Šišky
Céder tvorí prvé šišky asi v 40. roku života. Tvoria sa v jeseni na koncoch krátkych výhonkov, samčie začiatkom septembra a samičie koncom septembra. Samičie šišky majú dvojnásobnú veľkosť tých samčích (asi 8 – 12 cm). Dozrievajú 17 – 18 mesiacov po opelení. Zrelé šišky sa otvárajú zhora nadol, uvoľňujú šupinaté blanité semená, ktoré vypadávajú, pokým na konároch nezostane pripevnená iba prázdna šiška.

Choroby a škodcovia
Libanonský céder je citlivý na množstvo pôdnych, listových a kmeňových patogénov. Hlavne mladé sadenice sú náchylné na napadnutie hubami. Botrytis cinerea napáda ihličie, spôsobuje ich žltnutie a opadávanie. Armillaria mellea napáda korene cédrov rastúcich na vlhkých pôdach. Libanonský cédrový motýľ Parasyndemis cedricola je motýľ žijúci v libanonských a tureckých lesoch a jeho larvy sa živia mladým ihličím a púčikmi cédrov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *