Kuklík, Geum × heldreichii

Kuklík × heldreichii, (Geum × heldreichii), (Rosaceae – ružovité)

Charakteristika

Kuklík je nenáročná mrazuvzdorná trvalka (do cca -29°C), ktorá dorastá do výšky asi 20 cm, počas kvitnutia dosahuje 30 – 40 cm. Má pevný, až 2 cm hrubý podzemok, z ktorého vyrastajú husté, sýto zelené prízemné trsy perovito zložených, laločnatých listov. Listy sú vrásčité, pomerne pevné, s pílkovitým okrajom a jemnými chĺpkami. Trsy zostávajú stálozelené počas miernej zimy. Kvety vyrastajú na dlhších riedko rozkonárených a riedko olistených a chĺpkatých stonkách. Tvorené sú z piatich okrúhlych až srdcovitých korunných lístkov. Sú žltej až žltooranžovej farby s výrazným chumáčikom tyčiniek uprostred. Kvety dosahujú v priemere veľkosť okolo 3 cm. Po odkvitnutí zostávajú na stonkách guľaté plody s chvostnatými páperovými nažkami.

Geum × heldreichii je krížencom kuklíka šarlátového (Geum coccineum) a kuklíka mestského (Geum urbanum) a niekedy býva označovaný ako kultivar kuklíka šarlátového, hlavne kultivar ‚Georgenberg‘. K zámenám môže dochádzať aj pri iných kultivaroch.

Kuklík je pestovaný v mnohých kultivaroch, ktoré sa medzi sebou líšia veľkosťou, obdobím kvitnutia aj farbou kvetov. U nás je pravdepodobne najrozšírenejší spomínaný Geum × heldreichii ‚Georgenberg‘. (na fotkách)

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa vysievajú skoro na jar do pareniska, alebo si ho môžete rozmnožiť delením trsov raz za 3 roky. Trsy sa delia na jar alebo na jeseň. Rastlinu vykopte zo zeme a koreňový bal rovnomerne preseknite lopatkou alebo nožom. Dôležité je, aby každá časť mala dostatok (veľa) koreňov. Odporúča sa staršie rastliny raz za čas presádzať a deliť a to hlavne vtedy, keď trs veľmi zhustne, alebo spodná časť drevnatie.

Ako pestovať kuklík

Umiestnenie
Vyhovuje mu umiestnenie na plnom slnku a znesie aj polotieň.

Zemina
Dariť sa mu bude v dobre priepustnej, sviežej hlinito humóznej čerstvej zemine, ktorá je výživná, mierne vlhká a zároveň dobre oddrenážovaná a má neutrálnu pôdnu reakciu. Na dostatok živín reaguje bohatším olistením a sýtejšou farbou listov. Kvety tvorí aj v chudobnejších pôdach, pokiaľ má dostatok slnka.

Zálievka
Vo vegetačnom období stačí priemerná zálievka. Vhodné je, ak rastie v prirodzene vlhkej pôde, nie však premočenej. Počas zimy sa odporúča chrániť rastlinu pred trvalým zamokrením.

Kvitnutie
Spravidla kvitne dvakrát v období od apríla do septembra. Rastlina ostrihaná po prvom kvitnutí si chvíľu oddýchne a potom zakvitne do jesene druhý krát. Druhý krát kvitne na kratších stonkách.
Zaujímavosťou je, že kvetné stopky sa pred dažďom a na večer zvesia, aby tak chránili neopelené kvety. Kvety priťahujú hmyz a motýle.

Starostlivosť
Kuklík na zimu nezaťahuje, ale ostáva celý rok olistený. Trsy zostávajú dlho pekné a zelené. Na jar ich prečistite a odstráňte zimou a mrazmi poškodené listy. Rastlina sa opäť krásne zahustí. Ide o krátkodobú trvalku. Aby sme zachovali jej krásu, odporúča sa zmladzovať ju pravidelne delením trsov. Pomôcky pri pestovaní aj rôzne doplnky do záhrady si vyberiete tu.

Choroby a škodcovia
Vo vlhkých pôdach a hustých trvalkových výsadbách môže trpieť múčnatkou aj inými hubovitými chorobami a koreňovou hnilobou. Preventívnym ochranným opatrením je udržiavanie vzdušného, neprehusteného a nezaburineného porastu.

Využitie

Kuklík vynikne v skupinovej výsadbe v prednej časti záhonov a často sa pestuje v skalkách. Rastline sa darí aj vo vegetačných nádobách. Kvetináče si vyberiete tu. Kvety sú vhodné na rez do vázy.

Látky nachádzajúce sa v podzemku kuklíka majú liečivé účinky, dokážu znižovať teplotu a zmierniť hnačky. Sušený koreň sa vďaka svojej špecifickej aróme tiež používal ako náhrada klinčekov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *