Tuja západná, (Thuja occidentalis), (Cupressaceae – cyprusovité)
Charakteristika
Tuja západná je vždyzelený ihličnatý strom, ktorý pochádza z južných oblastí východnej Kanady a priľahlých severných oblastí USA. Do Európy bola dovezená v 16. storočí. Obľube sa teší v strednej Európe, kde si ju ľudia často vysádzajú v záhradách a parkoch. Má kompaktný štíhly kužeľovitý tvar a sýto zelené ihličie, ktoré v zime jemne vybledne. Vytvára husté vetvičky so šupinatým ihličím. Je mrazuvzdorná minimálne do teploty -25°C. Medzi najčastejšie pestované kultivary patrí tuja ‚Smaragd‘, ktorá rastie stredne rýchlo a nestrihaná dosahuje výšku okolo 4 – 6 m a šírku 0,8 m.
Tuja obsahuje jedovatý neurotoxín thujon (al. tujón), ktorý má formu bezfarebného oleja a arómu podobnú mentolu. Môže spôsobiť podráždenie pokožky a pri požití (hlavne semien) spôsobuje podráždenie žalúdka a čriev, spôsobuje kŕče, poškodzuje obličky a pečeň a nebezpečný je pre tehotné ženy. Okrem tují sa thujon nachádza napríklad aj v šalvii lekárskej, paline alebo vo vratiči.
Rozmnožovanie
Tuju si môžete rozmnožiť prostredníctvom 10 cm odrezku odobratého zo zdravej rastliny v priebehu mája až augusta. Vyberajte dobre vyzreté výhonky z oslnenej strany dreviny. Na báze odrezka nechajte malú pätku starého dreva a nad ňou v dĺžke 2 cm opatrne odstráňte ihličie. Reznú plochu namočte do stimulátora zakorenenia a opatrne vložte do rašelinovo pieskového substrátu. Substrát aj prostredie udržujte vlhký, použiť môžete priesvitnú fóliu, avšak nezabúdajte na pravidelné vetranie, aby sa nerozmohla pleseň.
Zakorenia aj vetvy zo spadnutého stromu.
Výsadba
Tuje, ak si z nich prajete vytvoriť živý plot, vysádzajte na vzdialenosť 50 cm od seba. Nachystajte im kvalitný substrát a dobrú drenážnu vrstvu. Po výsadbe prisypte pôdu cca 3-5 cm vyššie, pretože bude sadať. Okolo výsadby je vhodné nastlať zeminu mulčovacou kôrou. Po výsadbe tuju pravidelne zavlažujte, približne 1 krát za týždeň jedným vedrom vody každej rastline.
Ako pestovať tuju
Umiestnenie
Tuja uprednostňuje polohu na priamom slnku. Bude rásť aj v polotieni alebo tieni, ale rast bude pomalší, v tieni bude tiež náchylnejšia na choroby.
Zemina
Potrebuje humóznu, kyslú, priepustnú a primerane vlhkú pôdu. Môže byť aj piesčitá. Optimálna hodnota substrátu je v rozmedzí pH 4,5 – 6. V ťažkých, ílovitých, chudobných a vápenatých pôdach bude živoriť. Ak má rastlina prosperovať, nevhodné pôdy treba vymeniť a zlepšiť prídavkom rašeliny, listovky alebo kompostu minimálne do hĺbky a šírky 50 cm. Zabezpečte jej aj dobrú drenážnu vrstvu. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Zálievka
Potrebuje dostatočnú pôdnu vlhkosť bez nadmerného premokrenia hlavne prvý rok po výsadbe, aby mala možnosť kvalitne sa zakoreniť a uchytiť. V tomto období dajte pozor, aby nedošlo k preschnutiu substrátu. Staršie stromy už nemajú mimoriadne nároky na pôdu a závlahu, v horúcich letných mesiacoch však občasne pravidelnú zálievku ocení a bude lepšie rásť.
Hnojenie
Aby ste udržali vitalitu rastlín používajte počas vegetačného obdobia špeciálne hnojivo pre tuje a cyprušteky. Hnojivo sa podáva 2 x ročne, v marci a júli, prípadne podľa odporúčania výrobcu. Na jeseň sa zvykne aplikovať jesenné hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Na podporu vitality sa podáva aj tzv. horká soľ, buď zálievkou ku koreňom, alebo aj postrekom priamo na listy. Ide o hnojivo s vysokým obsahom horčíka, ktoré zabraňuje hnednutiu ihličia.
Šišky
Tvorba šišiek na tujách sa deje koncom jari a považuje sa za nežiadúci jav. Na jar majú šišky zelenú farbu, v jeseni už sú hnedé a pevné. Tuja tvorí šišky vtedy, keď nemá zabezpečené vhodné životné podmienky. Treba pátrať po príčine, môže to byť nedostatok vlahy, alebo živín. Rastlinu treba pohnojiť a zabezpečiť výdatnejšiu závlahu a tiež sa odporúča čo najskôr šišky zo stromu odstrániť, aby sa energia rastliny zamerala na tvorbu vetvičiek, nie semien.
Strihanie
Tuja ‚Smaragd‘ rastie veľmi kompaktne a rez nie je vyslovene nevyhnutný. Znáša ho však pomerne dobre predovšetkým na mladých výhonkoch, keď chcete dotvoriť požadovaný tvar. Odporúča sa tvarovanie vykonávať postupne od mladých rastlín, pretože prerastené staršie rastliny neznášajú rez do starého dreva, ktoré by už neobrástlo. Rez je možný kedykoľvek od jari do konca leta, ideálne v júni, keď je pod mrakom. Zrezávajte max. jednu tretinu nových výhonkov, ak potrebujete urobiť hlbší rez, nerobte ho naraz, ale radšej po častiach, 2 – 3 krát. Po reze sa odporúča rastline dopriať závlahu. Na jar je vhodné odstrániť poškodené suché výhonky a vykonať sanitárne prerezanie.
Po zakorenení sa sadeniciam strihajú vrcholky hneď prvý aj druhý rok. Od tretieho roku sa už strih vykonáva zvrchu aj z boku. Tuja sa strihá do kónického tvaru, aby sa zabezpečil prístup svetla ku všetkým úrovniam rastliny. Spodná časť by mala byť o 20 – 30 cm širšia ako spodná. Prácu vám uľahčia elektrické nožnice na živé ploty, ktoré môžete nájsť aj tu.
Solitérne rastliny si môžete tvarovať napríklad do guličiek alebo špirál.
Choroby a škodcovia
Pomerne častým viditeľným prejavom problému je hnednutie tují, ktoré sa týka mladých aj starších drevín. Do istej miery ide o prirodzený jav, hnednutie a usychanie vetvičiek sa prejavuje najmä po zime a tento jav je spôsobený nedostatkom svetla, zmenami teplôt, nedostatkom vlahy alebo jej nadbytkom. K ďalším príčinám patrí nedostatočná závlaha po výsadbe, vysoká hladina spodnej vody, nedostatok živín a horčíka, nadmerné hnojenie, nevhodne vykonaný rez.
Tuja však môže trpieť rôznymi hubovitými chorobami ihličia alebo fytoftorovou hnilobou koreňa. Žiaľ rozmáha sa veľa škodcov decimujúcich porasty veľkou rýchlosťou. Patria medzi nich lykokaz tujový (Phloeosinus thujae), Mínerka tujová (Argyresthia thuiella), Štítnička borievková (Carulaspis juniperi), Priadzovček smrekovcový (Argyresthia dilectella) alebo zelený lesklý chrobák Lamprodila festiva.
Medzi škodcov môžeme zaradiť aj psíky a mačky, ktoré ocikávajú a značkujú stromčeky a po takomto úkone nastáva sčernanie vetvičiek na postihnutom mieste. Sčernané vetvičky treba čo najskôr odstrániť a ak prichytíte páchateľa pri čine, stačí miesto hneď zaliať väčším množstvom vody.
Využitie
Tuja je vynikajúci strom do živého plota, rastie kompaktne, nepotrebuje časté strihanie a rozrastá sa aj do šírky, čím časom vytvorí zapojený porast.
Dobre sa pestuje aj v črepníku, vtedy však vyžaduje častejšiu zálievku a intenzívne hnojenie. Na jar je vhodné mierne ju pristrihnúť. Tento úkon priaznivo vplýva na zahusťovanie a vitalitu rastliny.