Čerkáč bodkovaný

Čerkáč bodkovaný, (Lysimachia punctata), (Primulaceae – prvosienkovité), cz: Vrbina tečkovaná, en: Yellow loosestri, Garden loosestrife, Whorled loosestrife.

Charakteristika

Čerkáč bodkovaný je vzpriamená, podzemkatá, mäkko chlpatá, bylinná trvalka. Má vajcovité až kopijovité listy, ktoré pokrývajú vzpriamenú stonku. Rastú protistojne resp. praslenovite po troch alebo štyroch (praslen je súbor troch alebo viacerých listov či konárov alebo rovnakých anatomických častí usporiadaných v kruhu na stonke v rovnakej výške). Listy sú stredne zelené a dlhé bývajú 8 cm.

V pazuchách listov sa tvoria jasno žlté kvety na krátkych stopkách. Tie dosahujú veľkosť 2,5 cm a tiež rastú praslenovite. Kvitnúť začínajú začiatkom leta.

Čerkáč bodkovaný pochádza zo strednej a južnej Európy a Turecka. Rodové latinské meno dostal pravdepodobne na počesť macedónskeho kráľa Trácie Lysimachusa (661 – 281 B.C.), takto rastlinu nazývali aj v Grécku.

Je plne mrazuvzdorný a dorastá do výšky 80 cm. V priaznivých životných podmienkach sa môže správať invazívne.

Rozmnožovanie

Rastlina sa na väčšie vzdialenosti rozmnožuje semenami, ktoré sa tvoria v optimálnych pestovateľských podmienkach. Do okolia sa šíri podzemnými výhonkami alebo odnožami, vďaka ktorým vie vytvoriť hustý porast. Pestovatelia ju úspešne rozmnožujú delením trsov.

Čerkáč bodkovaný, (Lysimachia punctata)

Ako pestovať čerkáč bodkovaný

Umiestnenie
Čerkáč je rastlina mierneho pásma, bezproblémovo rastie na slnku aj v polotieni.

Zemina
Vhodná je dobre priepustná humózna zemina, dobre zásobená vodou a živinami, ale znesie aj ťažšie ílovité pôdy. Čerkáč je veľmi expanzívny na vlhkých úrodných pôdach, pri pestovaní v chudobnejších a suchších podmienkach ho úspešnejšie udržíte pod kontrolou.

Zálievka
Rastlina je nenáročná, vyhovuje jej vlhká pôda a výdatná zálievka, no znesie aj suchšie prostredie.

Kvitnutie
Bohato kvitne v júni, júli a auguste.

Choroby a škodcovia
Čerkáč býva odolný voči chorobám aj voči hmyzím škodcom. Vyskytnúť sa môže hrdza a škvrny na listoch. Rastlinu občas prezrite a prípadné napadnuté časti odstráňte, aby sa predišlo nechcenému šíreniu.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Je to pôvodne lúčna rastlina Európy, ktorá je vhodná do vidieckych záhrad na rozžiarenie prázdnych nevľúdnych miest. Kvitne počas celého leta a jej zlatožlté kvety sú lákadlom pre včely aj motýle.

Čerkáč bodkovaný má sklony k splanievaniu, preto treba jeho rast kontrolovať a usmerňovať. Pestujte ho oddelene od ostatných hodnotných trvaliek, ktorým by mohol obmedziť životný priestor. Je vhodný na pestovanie popri chatkách, v divokých lúčnych záhradách, vzdialených častiach záhonov alebo na okrajoch vodných plôch (napríklad s ľaliovkou), či ako podrast stromov a kríkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.