Lobulária prímorská

Lobulária prímorská, (Lobularia maritima, Alyssum maritimum), (Brassicaceae – kapustovité), en: Sweet alyssum, sweet alison, cz: Tařicovka přímorská

Charakteristika

Lobulária prímorská je nízko rastúca letnička, zriedkavo krátkodobá trvalka, pochádzajúca zo Stredomoria. Je nenáročná, bohato a dlho kvitnúca a vytvára vankúšové porasty. U nás je pestovaná v rôznych kultivaroch ako okrasná letnička.

Jej poliehavé alebo priame byle vyrastajú z bohatého koreňového systému. Stonka je veľmi rozvetvená a rozrastá sa do výšky aj šírky 20 – 30 cm. Stonky sú striedavo obrastené sediacimi listami, ktoré môžu mať aj krátke stopky. Listy sú celookrajové, dlhé 2 – 5 cm, spodné sú oválne, horné sú kopijovité.

Na konci vetvičiek sa tvoria husté zhluky drobných kvietkov, usporiadaných do vrcholíkovitého súkvetia. Najčastejšie sú kvety bielej farby, ale pestujú sa aj ružové alebo fialové odrody.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Pestovatelia si ju predpestovávajú od marca do apríla v kvetináčoch na okennom parapete alebo v parenisku, od konca apríla si lobuláriu môžete vysiať aj priamo na záhon. Predpestované rastliny vysádzajte von až po posledných mrazoch. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu.

Semená vysievajte do hĺbky 3 mm a jemne ich zatlačte do substrátu. Vyklíčiť by mali za 8 až 10 dní pri ideálnej teplote cca 18°C. Substrát udržujte vlhký. Rastlina sa vysieva aj sama do svojho okolia a jej semená sú rozširované vetrom. Vďaka samovýsevu lobulária často rastie na tom istom mieste mnoho rokov.

Ako pestovať lobuláriu

Umiestnenie 
Vyhovuje jej slnečné alebo polotienisté stanovište. Pre bohaté kvitnutie doprajte rastline dostatok slnka.

Zemina
Pôda by mala byť dobre priepustná, ľahká až stredne ťažká, ideálne s obsahom vápnika.

Zálievka
Počas suchého počasia ocení závlahu, ale treba dať pozor, aby nemala dlhodobo premokrený substrát, predovšetkým ak je pestovaná v nádobe. Znesie bez následkov aj dočasné sucho.

Kvitnutie
Kvitne od apríla do septembra. Kvety majú výraznú medovú voňu, ktorá priťahuje včely, motýle aj ďalší hmyz.

Starostlivosť
Platia všeobecné pravidlá: Zo záhonov pravidelne odstraňujeme chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež odstraňovať burinu aj kypriť pôdu.
Po odkvitnutí rastlinu zostrihajte, podporíte tým ďalšie kvitnutie.

Využitie

Lobulária prímorská je pôdopokryvná rastlina. Často sa vysádzajú jej nízkorastúce kultivary bielej či ružovej farby na okraje záhonov vo formálnejších pokryvných schémach. Predáva sa v rozličných semenných zmesiach s vyššími alebo nižšími druhmi letničiek alebo do balíčkov s mixom semien voňavých lúčnych kvietkov.

Používa sa na olemovanie záhonov a chodníkov, ozdobí aj skalku a vhodná je aj na pestovanie v nádobách. Kvetináče nájdete tu. Vysádzať sa zvykne v kombinácii s inými rôznofarebne kvitnúcimi rastlinami, ktorým vyhovuje dostatok slnka. Spoločnosť jej robia napríklad koleusy, gazánie, alebo aksamietnice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *