Čistec vlnatý, (Stachys byzantina, Stachys lanata alebo Stachys olympica), (Lamiaceae – hluchavkovité), ľudové názvy: Zajačie uško, Oslie uško

Charakteristika
Čistec vlnatý je suchomilná trvalka. Vytvára husté stálozelené koberce silne plstnatých zamatovo – šedozelených listov. Listy sú na dotyk veľmi hebké, biele chĺpky, ktorými je pokrytá celá rastlina, pripomínajú srsť zajacov. Tvarom listy čistca pripomínajú zajačie alebo oslie uši, z čoho vzniklo jeho ľudové pomenovanie. Rastlina dorastá do výšky cca 35 cm. Listy vytvára z bazálnej ružice, sú oválne a veľké 5 – 10 cm. Z prízemných listov vyrastajú v máji vysoké striebristo plstnaté stonky, na ktorých kvitnú ružovo-fialové kvietky v klasovitých súkvetiach. Rastlina pochádza z oblastí Stredného Východu. Je mrazuvzdorná, vydrží teploty do -28°C.
Pestovatelia obľubujú čistec pre jeho zaujímavé, nevšedné listy. Kvety čistca sú pomerne nevýrazné, ale keďže sú nektárodajné, priťahujú včely, motýle a čmeliakov. Rastlinu vyhľadávajú napríklad aj lienky, ktoré v jeseni v jej listoch nachádzajú útočisko pred zimou.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami. Rýchlejšie a účinnejšie je množiť čistec delením trsov alebo zakorenením odrezkov. Delenie rastliny sa odporúča vykonávať pravidelne minimálne raz za tri roky, aby sa zachoval kompaktný rast a dobrá kondícia. Čistec vysádzajte a presádzajte na jar alebo na jeseň. Užitočné doplnky a pomôcky pri práci v záhradke nájdete tu.
Poliehavé stonky rastliny zvyknú pri kontakte so zemou zakoreňovať, oddelením takejto stonky získate ľahko novú rastlinu.



Ako pestovať čistec
Umiestnenie
Čistec vlnatý má rád slnečné, suché stanovištia s dobrou cirkuláciou vzduchu. Najlepšie prospieva na priamom slnku, v teplejších klimatických podmienkach mu vyhovujú aj stanovištia s poobedňajším zatienením. Silné zatienenie však môže viesť k chradnutiu a chorobám.
Zemina
Vyhovuje mu priepustná, suchšia pôda s miernym obsahom vápnika, ale nie je to podmienka.
Zálievka
Rastlina dobre znáša sucho. Nemá rada príliš vlhko, hlavne v zime. Nevhodná je aj závlaha na listy. Čistec dočasne znesie aj vlhko aj sucho. Žiadnu mimoriadnu závlahu ale nepotrebuje.
Kvitnutie
Kvitne od júna do augusta. V máji z prízemných listov vyrastajú dlhšie pevné stonky, na ktorých rozkvitajú drobné ružovofialové kvety.
Choroby a škodcovia
Čistec vlnatý môže byť napadnutý múčnatkou konopnicovou, hubovitou chorobou. Múčnatka sa zvyčajne objavuje na rastlinách, ktoré nemajú zabezpečenú dostatočnú cirkuláciu vzduchu, alebo nemajú dobré svetelné podmienky. Problémy sa zhoršujú za chladných nocí a horúcich vlhkých dní. Múčnatka tvorí biele alebo sivé povlaky na vrchnej strane listov alebo plodov. Listy často žltnú alebo hnednú, skrúcajú sa a opadávajú. Aj nové, rašiace listy sa stáčajú a deformujú.

Starostlivosť
Je to nenáročná rastlina a počas roka nepotrebuje starostlivosť. Po zime zvyknú listy vyzerať nepekne, preto ho na jar vyčistíme a odstránime všetky poškodené a uschnuté listy. Rastlina čoskoro obrastie novými, netreba sa báť.
Využitie
Čistec vlnatý je vhodný do skaliek orientovaných na juh, na pokrytie kamenných múrikov a hodí sa aj na výsadbu do vegetačných nádob. Vysadený vo väčšom množstve sa môže pestovať ako pôdopokryvná rastlina, rýchlo sa rozrastá a bráni šíreniu sa burinám. Vynikne medzi ostatnými trvalkami, aj medzi drevinami. Pekne vyzerá počas jari, keď tvorí hustý kobercový podklad napríklad pre kvitnúce vyššie cibuľoviny. Zaujímavo dotvára aj výsadbu s ružami.