Čistec vlnatý

Čistec vlnatý, (Stachys byzantina, syn: Stachys lanata, Stachys olympica), (Lamiaceae – hluchavkovité), ľudové názvy: Zajačie uško, Oslie uško, en: Lamb’s-ear, Woolly hedgenettle

Čistec vlnatý

Charakteristika

Čistec vlnatý je suchomilná bylinná trvalka, celá husto pokrytá bielymi vlnatými chĺpkami. Vytvára husté vždyzelené koberce plstnatých zamatovo – šedozelených listov. Plstnaté oválne listy tvarom aj hebkosťou pri dotyku pripomínajú zajačie alebo oslie uši, z čoho vzniklo ľudové pomenovanie. Spodné listy sú veľké 10 – 15 cm a vytvárajú bazálne ružice, z ktorých vyrastajú v máji do 60 cm vysoké striebristo plstnaté stonky. Rastú na nich protistojné listy, ktoré sa smerom k vrcholu zmenšujú. Na konci stonky sa tvoria klasovité súkvetia s ružovo-fialovými kvietkami.

Pestovatelia obľubujú čistec pre jeho zaujímavé, nevšedné listy. Kvety sú pomerne nevýrazné, no sú nektárodajné, takže priťahujú včely, motýle a čmeliakov. Rastlinu vyhľadávajú napríklad aj lienky, ktoré v jeseni v jej listoch nachádzajú útočisko pred zimou.

Výskyt

Rastlina pochádza z oblasti Stredného Východu, z krajín ako sú Irán, Turecko, Arménsko a Azerbajdžan aj Grécko. Vo voľnej prírode uprednostňuje otvorené výslnné lúčne stanovištia na suchých piesočnatých a vápencových pôdach. Je mrazuvzdorná, vydrží teploty do -28°C.

Pre pestovateľov boli vyšľachtené viaceré kultivary, ako napríklad sterilný ‚Cotton Boll‘, ‚Primerose Heron‘ s žlto škvrnitými listami, alebo veľkolistý ‚Big Ears‘.

Rozmnožovanie

Rýchlo a účinne sa rozmnožuje tzv. potápaním, keď poliehavé stonky rastliny pri kontakte so zemou zakoreňujú. Oddelením a presadením zakorenenej stonky získate ľahko novú rastlinu. Rovnako dobre si rastlinu rozmnožíte aj delením trsov alebo zakorenením odrezkov. Užitočné doplnky a pomôcky pri práci v záhradke nájdete tu.

Delenie rastliny sa odporúča vykonávať pravidelne približne raz za tri roky, aby sa zachoval kompaktný rast a dobrá kondícia. Čistec vysádzajte a presádzajte na jar alebo na jeseň.

Rozmnožuje sa aj semenami.

Ako pestovať čistec

Umiestnenie
Má rád slnečné a suché stanovištia s dobrou cirkuláciou vzduchu. Najlepšie prospieva na priamom slnku, v teplejších klimatických podmienkach mu vyhovujú aj stanovištia s poobedňajším zatienením. Silné zatienenie však môže viesť k chradnutiu a chorobám.

Zemina
Vyhovuje mu priepustná, suchšia pôda s miernym obsahom vápnika, ale nie je to podmienka.

Zálievka
Rastlina dobre znáša sucho. Naopak vlhko znáša ťažko, hlavne v zime. Nevhodná je aj závlaha na listy. Čistec dočasne znesie aj vlhko aj sucho. Žiadnu mimoriadnu závlahu však nepotrebuje.

Kvitnutie
Kvitnutie trvá od júna do septembra v závislosti od regiónu. V máji z prízemných listov vyrastajú dlhšie pevné stonky, na ktorých rozkvitajú drobné ružovofialové kvety. 

Choroby a škodcovia
Čistec vlnatý môže byť napadnutý hubovitou chorobou múčnatkou konopnicovou. Múčnatka sa zvyčajne objavuje na rastlinách, ktoré nemajú zabezpečenú dostatočnú cirkuláciu vzduchu, alebo nemajú dobré svetelné podmienky. Problémy sa zhoršujú za chladných nocí a horúcich vlhkých dní. Múčnatka tvorí biele alebo sivé povlaky na vrchnej strane listov alebo plodov. Listy často žltnú alebo hnednú, skrúcajú sa a opadávajú. Aj nové, rašiace listy sa stáčajú a deformujú.

Starostlivosť

Je to nenáročná rastlina a počas roka nepotrebuje starostlivosť. Koncom sezóny vplyvom chladného a vlhkého počasia už jej listy nevyzerajú pekne a zdravo, netreba sa však báť, na jar sa opäť preberie. Začiatkom sezóny ju vyčistite a odstráňte všetky poškodené a uschnuté listy, následne čoskoro nanovo obrastie.

Využitie

Čistec vlnatý je vhodný do skaliek orientovaných na juh, na pokrytie kamenných múrikov a hodí sa aj na výsadbu do vegetačných nádob. Môžete ho pestovať ako pôdopokryvnú rastlinu, ktorá zabráni šíreniu burín. Atraktívne vyzerá hlavne počas jari, keď tvorí hustý kobercový podklad napríklad pre kvitnúce vyššie cibuľoviny.

Zaujala aj pobavila ma informácia, že vzhľadom na jeho hebkosť aj dostatočnú pevnosť je možné používať listy čistca vlnatého ako prírodnú náhradu toaletného papiera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *