Tulipán

Tulipán, (Tulipa hybridy), (Liliaceae – Ľaliovité)

Tulipán, Tulipa hybridy (Liliaceae – Ľaliovité)

Charakteristika

Tulipán je okrasná jarná cibuľovina. Jeho cibuľa je obalená tenkou papierovitou šupinou. Je jednoročná, na jar z nej vyrastajú typické oválne listy a následne priama pevná vysoká stonka nesúca kvet. Po odkvitnutí materská cibuľa zaniká a vytvárajú sa dcérske cibuľky, ktoré po dostatočnom vyzretí budú kvitnúť nasledujúci rok. Bolo vyšľachtených veľké množstvo druhov tulipánov v rôznych početných tvaroch, veľkostiach, farbách a s rôznym obdobím kvitnutia. Napriek tomu, že za tulipánovú veľmoc považujeme Holandsko, kde ich vo veľkom pestujú a šľachtia, pôvodom rastlina pochádza z Malej Ázie, z Turecka.

Kvety tulipánov kvitnú celou paletou farieb od bielej po čiernu.

Rozmnožovanie tulipánov

Tulipány sa rozmnožujú vegetatívne – delením cibúľ, materská cibuľa vytvára dcérske prírastky. Pre komerčné účely sa rozmnožovanie urýchľuje odstraňovaním kvetných pukov. Z tulipánov na záhradke si preto neváhajte narezať kytičku do vázy, rastliny sa skôr zamerajú na vyzrievanie cibúľ. Niektoré odrody sa jednoduchšie rozmnožujú generatívne zo semien získaných samoopelením. Semenáčiky však zvyknú kvitnúť až po 5 – 6 rokoch.

Životný cyklus tulipánovej cibule

 • Obdobie výsadby (september – október)
  Cibuľky sadíme do zeme. V tomto štádiu nemajú korene.
 • Obdobie tvorby koreňov (november)
  Zasadené cibuľky vytvárajú korene. Príjmajú z pôdy živiny a pripravujú sa na zimu.
 • Obdobie chladu (december – január)
  Je to obdobie odpočinku. Aby mohli cibule na jar kvitnúť, potrebujú byť niekoľko týždňov v chlade, pod 5°C. Mráz im v tomto čase neškodí.
 • Obdobie rastu (február – marec)
  Cibule sa začínajú meniť, postupne z nich začínajú rásť listy a kvet.
 • Doba kvitnutia (apríl – máj)
  Tulipány sú v rozkvete – cez korene príjmajú živiny, z pôvodnej cibule zostáva len hnedá koža, pretože sa spotrebovala do tvorby rastliny a kvetu.
 • Regenerácia (máj – jún)
  Kvety sú odkvitnuté a odstránené, listy sú ponechané na rastline. Z pôvodnej cibule zostali zárodky dcérskych cibuliek, ktoré sa v tomto období vyvíjajú, rastú a príjmajú živiny. Ponechané listy sú pre ne nevyhnutnosťou.
 • Dokončenie vývoja novej cibule (júl – august – september)
  Z materskej cibule sa zvyčajne vyvinú 2 – 4 nové bočné cibuľky. Vytvárajú pomaly korene a tvoria sa v nich zárodky pre kvety a listy na nasledujúci rok.

Ako pestovať tulipány

Umiestnenie a výsadba
Tulipánom vyhovuje slnečné teplé stanovište. Ich cibule sa vysádzajú na záhon od začiatku septembra do októbra. Pre nasadenie kvetov potrebujú prejsť obdobím chladu. Hĺbka výsadby zodpovedá cca 2-násobku veľkosti cibule, zväčša to je 10 – 15 cm do zeme. Po výsadbe cibuľky dobre zalejeme. Neodporúča sa tulipány sadiť na miesta po narcisoch.

Zemina
Tulipán sadíme do výživnej kyprej pôdy. Ak máme v záhradke pôdu ílovitú, treba do nej primiešať hrubší piesok. Vhodná je stredne ťažká záhradná zemina, ktorá rýchlo nevysychá, ale ani nedrží príliš veľa vody. Nevhodné je hnojenie organickým hnojivom, lebo zvyšuje náchylnosť cibúľ na hubové choroby.

Kvitnutie
Tulipány kvitnú v apríli a máji, v závislosti od odrody.

Zálievka
Odporúča sa tulipány počas suchej jari pravidelne zalievať, len pozor na premokrenie.

Škodcovia
Môže sa vyskytnúť botrytída – hubové ochorenie. Savý hmyz zas býva prenášačom vírusových chorôb, napríklad vírusovej choroby spôsobujúcej pestrokvetosť tulipánov.

Starostlivosť o tulipány po odkvitnutí

Po odkvitnutí treba tulipánom odstrániť kvetné stopky, resp. semenníky, aby sa rastlina nevysilovala tvorbou semien, a aby energiu presunula na vyzrievanie cibúľ. Listy necháme nedotknuté ešte aspoň 6 týždňov po odkvitnutí, hoci už nepôsobia dekoratívne. Je to pre to, aby sa živiny z nich mohli zatiahnuť do cibule. To zabezpečí, aby nám tulipány krásne zakvitli aj nasledujúci rok.

Vyberanie cibúľ zo zeme
Tulipány zaťahujú do spodnejších vrstiev zeminy. Ak sa nechajú v pôde dlhodobo, rastlinám sa zmenšujú kvety a celkovo chradnú. Odborníci odporúčajú vyberať cibule každé 3 roky a to v čase, keď im začínajú žltnúť listy. Neskoršie vyberanie môže podporiť rozvoj hubových chorôb. Cibule sa nechajú 3 týždne preschnúť na mieste chránenom pred slnkom a po následnej prebierke ich uskladníme na suchom,vzdušnom a chladnejšom mieste (ideálne 18°C). Takáto teplota podporí vývin zárodku kvetu.

Pestovateľské tipy

Tulipány vyzerajú najlepšie, keď rastú v skupinách podľa jednotlivých druhov a kultivarov. Po odkvitnutí ich treba nechať dozrieť a vtedy je vhodné prekryť ich inými sezónnymi rastlinami. Pomedzi vzchádzajúce listy tulipánov môžeme vysiať skoro na jar nechtík lekársky (Calendula officinalis), ktorý sa s časom kvitnutia pekne zladí s tulipánom, kvitnúcim v máji.
Tulipány sa dajú pestovať aj v nádobe, pekné kvetináče za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu. Ak sa tak rozhodnete, zadovážte si čerstvé cibuľky z obchodu, lebo cibuľky zo záhrady nie sú vhodné. Po odkvitnutí aj tieto cibuľky presaďte do záhrady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.