Tulipán

Tulipán, (Tulipa hybridy), (Liliaceae – ľaliovité)

Charakteristika

Tulipán je trváca okrasná jarná cibuľová rastlina, dorastajúca do výšky 10 – 70 cm. Cibuľa tulipánu je jednoročná a obalená tenkou papierovitou šupinou. Na jar z nej vyrastajú oválne priliehavé šedo zelené listy s voskovitým povrchom a priama pevná vysoká stonka nesúca kvet, v dolnej časti olistená rovnakými striedavými listami. Kvet má šesť okvetných lupeňov a je výrazný svojou veľkosťou aj farbou. Obľúbené sú rôzne sýte červené, žlté a ružové odtiene kvetov, no tulipány sa pestujú takmer vo všetkých možných farbách od bielej po čiernu. Kvet dozrieva do kapsulovitého plodu – tobolky, ktorá obsahuje diskovité semená. Po odkvitnutí materská cibuľa v zemi zaniká a vytvárajú sa dcérske cibuľky, ktoré budú po dostatočnom vyzretí kvitnúť nasledujúci rok.

V okrasných záhradách sa pestuje veľké množstvo vyšľachtených druhov v početných tvaroch, veľkostiach, farbách a s rôznym obdobím kvitnutia. Napriek tomu, že za tulipánovú veľmoc považujeme Holandsko, kde ich oddávna vo veľkom pestujú a šľachtia, rastlina má pôvod v Malej Ázii v Turecku.

Tulipány pestované v nádobách alebo košíkoch sú častokrát súčasťou jarnej a veľkonočnej výzdoby. Príjemnú atmosféru si ešte umocníte veľkonočnými dekoráciami odtiaľto.

Rozmnožovanie

Tulipány sa rozmnožujú vegetatívne – delením cibúľ, materská cibuľa vytvára dcérske prírastky. Pre komerčné účely sa rozmnožovanie urýchľuje odstraňovaním kvetných pukov. Z kvitnúcich tulipánov na záhradke si preto neváhajte narezať kytičku do vázy, rastliny tým nasmerujete na vyzrievanie cibúľ a nie na tvorbu semien. Niektoré odrody sa jednoduchšie rozmnožujú semenami získanými samoopelením. Semenáčiky však zvyknú kvitnúť až po 5 – 6 rokoch.

Životný cyklus tulipánovej cibule

  • Obdobie výsadby (september – október)
    Cibuľky sadíme do zeme. V tomto štádiu nemajú korene.
  • Obdobie tvorby koreňov (november)
    Zasadené cibuľky vytvárajú korene. Prijímajú z pôdy živiny a pripravujú sa na zimu.
  • Obdobie chladu (december – január)
    Je to obdobie odpočinku. Aby mohli cibule na jar kvitnúť, potrebujú byť niekoľko týždňov v chlade, pod 5°C. Mráz im v tomto čase neškodí.
  • Obdobie rastu (február – marec)
    Cibule sa začínajú meniť, postupne z nich začínajú rásť listy a kvet.
  • Doba kvitnutia (apríl – máj)
    Tulipány sú v rozkvete – cez korene prijímajú živiny, z pôvodnej cibule zostáva len hnedá koža, pretože sa spotrebovala do tvorby rastliny a kvetu.
  • Regenerácia (máj – jún)
    Kvety sú odkvitnuté a odstránené, listy sú ponechané na rastline. Z pôvodnej cibule zostali zárodky dcérskych cibuliek, ktoré sa v tomto období vyvíjajú, prijímajú živiny a rastú. Ponechané listy sú pre ne nevyhnutnosťou.
  • Dokončenie vývoja novej cibule (júl – august – september)
    Z materskej cibule sa zvyčajne vyvinú 2 – 4 nové bočné cibuľky. Vytvárajú pomaly korene a tvoria sa v nich zárodky pre kvety a listy na nasledujúci rok.

Ako pestovať tulipány

Umiestnenie a výsadba
Tulipánom vyhovuje slnečné teplé stanovište. Ich cibule sa vysádzajú na záhon od začiatku septembra do októbra. Pre nasadenie kvetov potrebujú prejsť obdobím chladu. Hĺbka výsadby zodpovedá cca 2-násobku veľkosti cibule, zväčša to je 10 – 15 cm do zeme. Po výsadbe cibuľky dobre zalejte. Neodporúča sa tulipány sadiť na miesta po narcisoch.

Zemina
Tulipán vysaďte do výživnej kyprej pôdy. Ak máte v záhradke pôdu ílovitú, treba do nej primiešať hrubší piesok, alebo ľahší substrát na vylepšenie pôdy. Vhodná je stredne ťažká záhradná zemina, ktorá rýchlo nevysychá, ale ani nedrží príliš veľa vody. Nevhodné je hnojenie organickým hnojivom, lebo zvyšuje náchylnosť cibúľ na hubové choroby.

Kvitnutie
Tulipány kvitnú v apríli a máji, v závislosti od odrody.

Zálievka
Odporúča sa tulipány počas suchej jari pravidelne zalievať, len pozor na premokrenie.

Škodcovia
Môže sa vyskytnúť botrytída – hubové ochorenie. Savý hmyz zas býva prenášačom vírusových chorôb, napríklad vírusovej choroby spôsobujúcej pestrokvetosť tulipánov.

Starostlivosť o tulipány po odkvitnutí

Po odkvitnutí treba tulipánom odstrániť kvetné stopky, resp. semenníky, aby sa rastlina nevysiľovala tvorbou semien a aby energiu presunula na vyzrievanie cibúľ. Listy nechajte nedotknuté ešte aspoň 6 týždňov po odkvitnutí, hoci už nepôsobia dekoratívne. Je to pre to, aby sa živiny z nich mohli zatiahnuť do cibule. To zabezpečí, aby nám tulipány krásne zakvitli aj nasledujúci rok.

Vyberanie cibúľ zo zeme
Tulipány časom zaťahujú do spodnejších vrstiev zeminy. Ak sa nechajú v pôde dlhodobo, rastlinám sa zmenšujú kvety a celkovo chradnú. Odborníci odporúčajú vyberať cibule zo zeme každé 3 roky a to v čase, keď rastline začínajú žltnúť listy. Neskoršie vyberanie môže podporiť rozvoj hubových chorôb. Cibule sa nechávajú 3 týždne preschnúť na mieste chránenom pred slnkom a po následnej prebierke sa uskladňujú na suchom, vzdušnom a chladnejšom mieste (ideálne 18°C). Takáto teplota podporí vývin zárodku kvetu.

Pestovateľské tipy

Tulipány vyzerajú najlepšie, keď rastú v skupinách podľa jednotlivých druhov a kultivarov. Po odkvitnutí ich treba nechať dozrieť a vtedy je vhodné prekryť ich inými sezónnymi rastlinami. Pomedzi vzchádzajúce listy tulipánov môžeme vysiať skoro na jar nechtík lekársky (Calendula officinalis), ktorý sa s časom kvitnutia pekne zladí s tulipánom, kvitnúcim v máji.
Tulipány sa dajú pestovať aj v nádobe, pekné a vhodné kvetináče môžete nájsť napríklad tu. Ak sa tak rozhodnete, zadovážte si aj čerstvé cibuľky z obchodu, lebo cibuľky zo záhrady nie sú vhodné. Po odkvitnutí aj tieto cibuľky presaďte do záhrady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *