Ďatelina lúčna

Ďatelina lúčna, (Trifolium pratense), (Fabaceae – bôbovité), cz: Jetel luční, en: Red clover

Ďatelina lúčna, (Trifolium pratense)

Charakteristika

Ďatelina lúčna je trváca bylina so zväzkovitým podzemkom, ktorá dorastá do výšky 15 – 40 cm. Z podzemku vyrastá priama hranatá stonka a na nej sú striedavé, trojpočetné listy. (Zriedkavo sa vyskytujú aj štvorpočetné listy – štvorlístky – o tých sa hovorí, že prinášajú šťastie). Na lícovej strane lístkov sú charakteristické šípovité biele škvrny, ktoré zriedkavo môžu aj chýbať. Na konci stoniek sa tvoria hlávkovité súkvetia s priemerom 2 – 4 cm, ktoré sa skladajú z jednotlivých ružových až červenofialových kvetov. Kvitne od mája do októbra. Plody sú nepukavé struky s jedným až dvoma semenami.

Ďatelina lúčna, (Trifolium pratense)

Výskyt

Ďatelina lúčna rastie v Európe a severnej Afrike v rastlinných spoločenstvách lúk a pasienkov. Je nenáročná a prispôsobivá, nájsť ju môžete na nížinách aj v horskom prostredí. Dáva prednosť vápenatým podkladom. Na Slovensku rastie vo všetkých nadmorských výškach.

Ďatelina lúčna, (Trifolium pratense)

Využitie

Pestuje sa aj účelovo ako kŕmna rastlina, obsahuje veľa bielkovín a minerálov, čo z nej robí cenný materiál pre zelené krmivo aj seno. Je tiež významnou medonosnou rastlinou. Tak ako aj iné bôbovité rastliny, zlepšuje pôdu tým, že v nej pomocou symbiotických baktérií fixuje vzdušný dusík. Obvykle sa pestuje 2 až 3 roky na jednom stanovišti ako rotačná plodina. Rýchlo obrastá, takže v sezóne sa stihnú urobiť dve až tri kosenia.

Ďatelina lúčna je tiež považovaná za liečivú rastlinu. V minulosti sa v ľudovom liečiteľstve používala predovšetkým na liečbu silných hnačiek, ktoré najčastejšie prichádzali s morom a týfusom a tiež pri kataroch priedušiek a kašli.

Ďatelina lúčna, (Trifolium pratense)

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbierajú kvetné hlávky (Flos Trifolii pratensis). Zber sa robí ručne za slnečného počasia. Materiál sa suší v tieni na vzdušnom mieste, v sušičkách nesmie teplota prekročiť 35°C. Sušičky na sušenie byliniek, kvetov, ovocia aj iných potravín si môžete pozrieť tu. Droga obsahuje triesloviny, glykozidy, organické kyseliny a farbivá.

Ďatelinová droga sa pridáva do zmesí žalúdočných a prieduškových čajov, kde navyše preberá úlohu pachového a chuťového korigencia. Doporučovaná je tiež ženám počas menopauzy, uvádza sa jej pozitívny vplyv pri prekonávaní návalov, potení a podráždenosti.

Zvonka sa používa do kúpeľov a na obklady proti kožným ochoreniam.

Ďatelina lúčna, (Trifolium pratense)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *