Starostlivosť o trávnik: Benzínové versus elektrické kosačky

Hustý, silno zelený a rovno zastrihnutý „anglický“ trávnik je snom azda každého majiteľa domu. Okrem pýchy a pozornosti, ktorú takýto trávnik vzbudzuje, je kosenie aj pravidelnou činnosťou, ktorá slúži na odreagovanie sa a relax. Aby bolo kosenie efektívne aj pohodlné, je dôležité vybrať si správnu kosačku. Ako si ju vybrať a na čo sa zamerať, to zistíte v tomto článku.

Výhody a nevýhody jednotlivých typov kosačiek

Ručné vretenové kosačkyElektrické rotačné kosačkyBenzínové rotačné kosačky
Výhody+ nízka hmotnosť
+ nehlučnosť
+ nízka cena
+ voliteľná výška kosenia
+ nízka hmotnosť
+ nízka hlučnosť
+ nízka cena
+ voliteľná výška kosenia
+ široký záber kosenia
+ voliteľná výška kosenia
+ veľký zberný kôš
+ možnosť pojazdu pri niektorých modeloch
+ mulčovanie pri niektorých modeloch
Nevýhody– malý zberný kôš– nutnosť elektrickej zásuvky
– kosenie s predlžovacím káblom
– vyššia cena
– vyššia hmotnosť
– vyššia hlučnosť
– emisie splodín
PoužitieVhodné na pravidelné zastrihávanie trávnika a na plochy do 150 m2Vhodné na kosenie menších rovinatých plôch (do 600 m2)Vhodné na kosenie väčších a veľkých trávnatých plôch (aj zvlnených pri kosačkách s pojazdom)
Informácie o modeloch a cenách nájdete tuInformácie o modeloch a cenách nájdete tu Informácie o modeloch a cenách nájdete tu

Kosačky sa delia podľa spôsobu pohonu na ručné, benzínové a elektrické. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody a je vhodná na iný druh starostlivosti o trávnik. Nižšie si každú z nich rozoberieme a zameriame sa na detaily, ktoré by vám mohli pomôcť pri rozhodovaní.

Ručné vretenové kosačky

Ručné vretenové kosačky sú vhodné na malé trávnaté plochy, prípadne na pravidelné zastrihávanie väčšieho trávnika. Ich nevýhodou je malý zberný kôš (15 l), preto ak ich chcete používať na veľký trávnik, budete musieť kosenie vykonávať oveľa častejšie. Ich výhodou je okrem nízkej ceny (do 60€) aj ľahká obsluha. Navyše okrem vlastnej sily nemusíte míňať peniaze na žiadne energie (benzín, či elektrinu). Samozrejmosťou je nastavenie výšky kosenia podľa vášho želania. Ručné vretenové kosačky majú svoje opodstatnenie pri rovinatých plochách do 150 m2 na pravidelnú a častú údržbu trávnika.

Fieldmann FZR 1010

Vretenová ručná kosačka Fieldmann FZR 1010, zberný kôš 15 litrov, šírka záberu kosenia 40 cm, nastaviteľná výška kosenia od 14 do 43 mm. Pre cenu kliknite sem.

Elektrickú alebo benzínovú rotačnú kosačku?

Ak sa staráte o trávnik s rozlohou väčšou ako 150 metrov štvorcových, budete potrebovať motorovú rotačnú kosačku. To, či zvolíte benzínovú alebo elektrickú kosačku, závisí od niekoľkých faktorov.

Zvážiť musíte nasledovné vstupy: veľkosť trávnatej plochy, o ktorú sa budete starať, použiteľná elektrická zásuvka v dosahu trávnika, charakter pozemku (či je povrch rovný, alebo musíte prekonávať výškový rozdiel) a hlučnosť zariadenia.

Elektrické rotačné kosačky

Elektrické rotačné kosačky, ako už názov napovedá, poháňa elektromotor. Na prevádzku takejto kosačky teda potrebujete mať dostupnú elektrickú zásuvku a dostatočne dlhý napájací a predlžovací káble. Pri kosení budete musieť neustále dávať pozor, aby ste kábel „nepokosili“ a aby ste sa kosačkou dostali aj do miest, ktoré sú vzdialenejšie od zásuvky.

Výhodou elektrickej kosačky je určite nižšia hlučnosť čo oceníte nielen vy, ale aj vaši susedia. Navyše majú nízku hmotnosť a kosenie je nenáročné aj pre ženy.

Elektrické kosačky majú možnosť nastavenia výšky kosenia, šírku záberu od 30 do 40 cm podľa typu kosačky a zberný kôš od 30 do 50 litrov.

Tie najlacnejšie kosačky dokážete kúpiť za ceny okolo 60€, tie s väčším záberom vhodné pre väčšie plochy (400 m2+) vás budú stať 100 až 200€.

Fieldmann FZR 2025-E

Elektrická rotačná kosačka Fieldmann FZR 2025-E, zberný kôš 30 l, širka záberu kosenia 32 cm, tri výšky kosenia 20/38/56 mm, pre plochy do 650 m2. Pre aktuálnu cenu kliknite sem.

Akumulátorové kosačky

Zaujímavou a momentálne veľmi populárnou alternatívou sú aj akumulátorové kosačky, ktoré poskytujú výhody elektrických kosačiek a zároveň riešia problém s „káblom“.

Viac sa akumulátorovým kosačkám a ich možnostiam venujeme v tomto článku.

Benzínové rotačné kosačky

Benzínové rotačné kosačky sú poháňané spaľovacím motorom. Na ich prevádzku budete potrebovať benzín, našťastie spotreba kosačiek je veľmi malá a s 5 litrovou bandaskou vydržíte dostatočne dlho.

Nevýhodou benzínových kosačiek je ich vyššia hlučnosť a splodiny, ktoré vypúšťa do okolia. Benzínové kosačky sú ťažšie a tým pádom aj ťažšie ovládateľné.

Výhodou je to, že majú širší záber kosenia (40 – 50 cm), nastaviteľnú výšku kosenia a väčší zberný kôš (45 do 65 litrov).

Benzínové kosačky sa ďalej delia na tie s pojazdom a bez pojazdu. Pojazd je dodatočné poháňanie kolies (ako posilovač riadenia pri aute) a robí tak kosenie oveľa ľahším, keďže nemusíte vynakladať silu na tlačenie kosačky. Tie najlepšie kosačky majú aj funkciu mulčovania či možnosť bočného odhodu pokosenej trávy. Kosačky s pojazdom sú o niečo drahšie (od 200€) a sú ideálne na kosenie väčších nerovinatých trávnikov.

Benzínové rotačné kosačky sú drahšie ako elektrické. Ceny začínajú na 150€ (v prípade zľavnených modelov bez pojazdu), štandarné modely s pojazdom zoženiete za ceny od 200 do 400€.

Fieldamm FZR 4625 BV

Benzínová rotačná kosačka s pojazdom Fieldmann FZR 4625BV, zberný kôš 65 l, šírka záberu kosenia 46 cm, 8 výšiek kosenia od 25 do 70 mm, 4 voliteľné rýchlosti pojazdu, možnosť bočného odhodu aj mulčovania, pre plochy do 1 400 m2. Pre aktuálnu cenu kliknite tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *