Ďatelina plazivá

Ďatelina plazivá, (Trifolium repens), (Fabaceae – bôbovité), cz: Jetel plazivý

Charakteristika

Ďatelina plazivá je trváca nízkorastúca bylina s plazivými alebo poliehavými a kruhovito rozloženými byľami. Byle, alebo stonky môžu dorásť do dĺžky 18 cm, pri kontakte so zeminou sa zakoreňujú a na koncoch sú vystúpavé. Vyrastajú z nich dlhostopkaté hladké trojpočetné listy s belavou škvrnou na líci. (Zriedkavo sa vyskytujú aj štvorpočetné listy – štvorlístky – o tých sa hovorí, že prinášajú šťastie). Zo stonky vyrastajú hlávkovité súkvetia na oveľa dlhších stopkách ako majú listy. Kvetné hlávky majú priemer 1,5 – 2 cm a skladajú sa z početných belavých kvetov, často s ružovým alebo krémovým nádychom. Jednotlivé kvietky v hlávke sú krátkostopkaté, po odkvitnutí sa skláňajú nadol a zafarbujú sa na hnedo. Kvitnú od polovice mája do konca októbra. Plody sú struky s hnedožltými semenami.

Výskyt

Ďatelina plazivá je pôvodná rastlina v Európe a Strednej Ázii, rozšírená bola do Severnej Ameriky, Južnej Afriky, Austrálie aj Japonska. Rastie v rastlinných spoločenstvách lúk a pasienkov. Vyskytuje sa pri cestách, na ihriskách, v záhradných a parkových trávnikoch. Globálne sa pestuje ako krmovina.

Je nenáročná a prispôsobivá, nájsť ju môžete na nížinách aj v horskom prostredí.

Využitie

Využíva sa ako kŕmna rastlina, rovnako ako ďatelina lúčna. Zvyčajne sa pestuje v zmesi s inými druhmi ďatelín a tráv. Obsahuje veľa bielkovín a minerálov, čo z nej robí cenný materiál pre zelené krmivo aj seno. Je tiež významnou medonosnou rastlinou. Tak ako aj iné bôbovité rastliny, zlepšuje pôdu tým, že v nej pomocou symbiotických baktérií fixuje vzdušný dusík, ktorý sa neskôr stáva dostupným aj pre iné rastliny. Používa sa aj ako zelené hnojivo a tiež ako pôdopokryvná rastlina. 

Je vhodná pre zakladanie lúčnych a pasienkových porastov. Pridáva sa do semenných zmesí prírodných / prirodzených trávnikov, pretože je schopná pokryť zelenou pokrývkou aj chudobnejšie pôdy, kde trávy nedosahujú dobré výsledky. Ďatelina plazivá znesie nízke kosenie, pastvu aj záťaž a môže rásť na rôznych pôdach so širšou škálou pH. (aj keď najradšej má hlinité pôdy).

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbierajú kvetné hlávky (Flos trifolii albi). Trhajú ručne aj s krátkou stopkou a sušia sa v tenkých vrstvách v tieni a v prievane. V sušičkách nemá teplota prekročiť 35 °C. Sušičky na sušenie byliniek, kvetov, ovocia aj iných potravín si vyberiete tu. Droga vonia medovo a chutí trochu zvieravo. Uskladňuje sa v uzatvorených ná­dobách v suchu. Hlavnými obsahovými zložkami sú triesloviny, cukor, sliz a organické kyseliny.

V ľudovom liečiteľstve sa droga používa pri žalúdočných a črevných kataroch a silných hnačkách. Uplatňuje sa aj pri liečbe chorôb dýchacích ciest (aj ako inhalačný prostriedok), pri zápaloch žliaz a reumatických bolestiach. Čaj sa pripra­vuje zo 6 čajových lyžičiek narezanej drogy, ktorá sa preleje vriacou vodou a nechá sa 10 minút postáť. Môžu sa použiť aj čerstvé kvety. Po skosení ďatelina znova rýchlo naras­tie a kvety možno znovu zbierať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *